TVN24 | Świat

Metropolita ukraińskiej cerkwi prawosławnej wzywa do zdetronizowania moskiewskiego patriarchy Cyryla

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP
Ukraińska Cerkiew prawosławna wzywa do zdetronizowania moskiewskiego patriarchy Cyryla
Ukraińska Cerkiew prawosławna wzywa do zdetronizowania moskiewskiego patriarchy CyrylaReuters Archive
wideo 2/21
Reuters ArchiveUkraińska cerkiew prawosławna wzywa do zdetronizowania moskiewskiego patriarchy Cyryla

Ukraińska cerkiew prawosławna wezwała do potępienia i zdetronizowania moskiewskiego patriarchy Cyryla za popełnione przez niego "duchowe zbrodnie" – poinformowała w czwartek agencja Ukrinform cytując wpis głowy Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej metropolity Epifaniusza na Facebooku.

"Musimy zrozumieć, że każdy dzień naszego życia, niezależnie od tego gdzie znajdujemy się na Ukrainie, kosztuje nas drogo. Nasi obrońcy walczą za nie na froncie. Wszyscy mamy obowiązek walczyć za wolność, za prawdę - każdy na swoim miejscu i poprzez misję, do której został powołany" - napisał metropolita.

Podkreślił, że jeden z głównych kierunków tej walki polega na przeciwstawianiu się "ideologii ‘rosyjskiego świata’, tej faszystowskiej, zbrodniczej doktrynie owiniętej w błyszczące szaty kazań Cyryla i jego popleczników".

Patriarcha moskiewski i całej Rusi CyrylGetty Images

Ukraińska cerkiew prawosławna chce detronizacji patriarchy Cyryla

Jak poinformował metropolita Epifaniusz Rada Biskupów, która ostatnio obradowała w cerkwi św. Zofii w Kijowie, potępiła tę ideologię "rozpowszechnianą przez Patriarchat Moskiewski jako doktrynę heretycką, opartą na podziale kościoła na gruncie narodowościowym".

Metropolita wezwał w imieniu Rady Biskupów do potępienia i pozbawienia tronu moskiewskiego patriarchy Cyryla jako jednego z "twórców i propagatorów tej doktryny".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości