ISW: Kreml chce przyłączyć część lub całość obwodu charkowskiego do Rosji

Autor:
mart//rzw
Źródło:
PAP

Analitycy z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) prognozują, że Rosja może chcieć przyłączyć do kraju część lub całość obwodu charkowskiego. Władze okupacyjne w obwodzie charkowskim pokazały nowy sztandar, przedstawiający dwugłowego orła oraz symbole i herb Charkowa z XVIII wieku, co według nich ma być "symbolem historycznych korzeni obwodu charkowskiego jako nierozłącznej części ziemi rosyjskiej".

Rosja zamierza zaanektować część, a może nawet całość obwodu charkowskiego – ocenili w najnowszym raporcie analitycy amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

Rosja atakuje Ukrainę. Relacja w tvn24.pl >>>

Nowy sztandar i herb z XVIII wieku

Analitycy napisali, że władze okupacyjne w obwodzie charkowskim pokazały nowy sztandar, przedstawiający dwugłowego orła oraz symbole i herb Charkowa z XVIII wieku, co jakoby ma być "symbolem historycznych korzeni obwodu charkowskiego jako nierozłącznej części ziemi rosyjskiej". "Wskazuje to, że Kreml chce przyłączyć część obwodu charkowskiego do Rosji, a zapewne, jeśli zdoła, nawet całość" – pisze ISW.

Policjant sprawdza obszar z gruzami budynku zniszczonego po ostrzale w Charkowie w Ukrainie (09.07.2022)PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

W raporcie stwierdzono, że szybkie tempo stworzenia w części okupowanego obwodu charkowskiego "cywilnej administracji" i wprowadzenia tam "stanu wojennego" również świadczy o tym, iż Rosja intensywnie stara się zalegitymizować i skonsolidować okupacyjną "administrację".

"Jawne wykorzystywanie przez władze okupacyjne obwodu charkowskiego symboli i retoryki carskiej Rosji, które wyraźnie wskazuje na aneksję, zamiast symboli i retoryki sugerujących stworzenie 'republiki ludowej', potwierdza wcześniejszą ocenę ISW, że Kreml ma większe cele terytorialne, niż zajęcie obwodów donieckiego i Ługańskiego czy nawet utrzymanie południa Ukrainy" – czytamy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mart//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości