Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Autor:
pqv//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rosyjska inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa już 96. dobę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr w trakcie wizyty w obwodzie charkowskim zdymisjonował szefa regionalnych struktur Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Powodem była - jak wyjaśnił Zełenski - jego bezczynność w pierwszych dniach inwazji Rosji. Policja ewakuowała z Siewierodoniecka pięciu rannych cywilów i przewiozła ich do szpitali w obwodzie donieckim. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> W niedzielę odbył się charytatywny koncert "Ratujmy Ukrainę". W Berlinie wystąpił szereg ukraińskich gwiazd, na żywo łączono się ze sztabami w wielu europejskich miastach, w tym w Kijowie. Odtworzone zostały też przemowy światowych przywódców. Na berlińskiej scenie ustawionej tuż obok Bramy Brandenburskiej wystąpiły ukraińskie gwiazdy muzyki: między innymi Max Barskih, Beissoul & Einius, MONATIK, Antytila, ONUKA, The Hardkiss oraz zwycięzcy tegorocznej Eurowizji Kalush Orchestra.

Wspólny występ artystów koncertu "Save Ukraine - #StopWar"
Wspólny występ artystów koncertu "Save Ukraine - #StopWar""Save Ukraine - #StopWar"

> Prezydent Zełenski poinformował w niedzielę, że w trakcie wizyty w obwodzie charkowskim zdymisjonował szefa regionalnych struktur Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Powodem była jego bezczynność w pierwszych dniach inwazji Rosji. - Przyjechałem, zorientowałem się w sytuacji i zwolniłem szefa obwodowej SBU za to, że nie działał on na rzecz obrony miasta od pierwszych dni wojny, a myślał tylko o sobie - poinformował Zełenski. Ukraiński prezydent wypowiedział się w nagraniu wideo, opublikowanym w niedzielę wieczorem.

> Wojska rosyjskie straciły w niedzielę na wschodzie Ukrainy 39 ludzi i 13 jednostek sprzętu wojskowego - podała armia ukraińska. Według komunikatu ugrupowania operacyjno-taktycznego Wschód siły ukraińskie zniszczyły należący do Rosjan magazyn amunicji.

> W niedzielę policja ewakuowała z Siewierodoniecka pięciu rannych cywilów i przewiozła ich do szpitali w obwodzie donieckim, poinformował Ukrinform na podstawie oświadczenia służby prasowej policji opublikowanego na Facebooku. "Funkcjonariusze Specjalnego Batalionu Policji GUNP w obwodzie ługańskim ewakuowali z miasta Siewierodonieck pięciu cywilów, którzy zostali ranni podczas ostrzału artyleryjskiego miasta przez siły okupacyjne. Wszystkim rannym zapewniono pierwszą pomoc i przewieziono do szpitali w obwodzie donieckim" - czytamy w oświadczeniu policji.

> Ze zdjęć satelitarnych wynika, że do portu Latakia w Syrii wpłynął rosyjski statek transportujący prawdopodobnie zboże skradzione na Ukrainie - podała w niedzielę telewizja CNN. Według tej stacji jest to drugi rejs rosyjskiej jednostki w ostatnich tygodniach. CNN powołuje się na zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies. Pokazują one statek Matros Pozynicz w Latakii w dniu 27 maja. Jednostka ta może załadować około 30 tys. ton zboża - przekazuje stacja.

> Kryształowy mikrofon Eurowizji, który w tym roku wygrał ukraiński zespół Kalush Orchestra, został sprzedany na aukcji charytatywnej za 900 tysięcy dolarów. Wpływy ze sprzedaży zostaną przekazane na pomoc ukraińskiej armii. Ukraiński zespół Kałusz Orchestra zwyciężył w tegorocznym konkursie Eurowizji piosenką "Stephanie". Po zwycięstwie muzycy poinformowali, że planują sprzedać statuetkę "Eurowizji- 2022" i uzyskane pieniądze przekazać na potrzeby ukraińskiej armii.

Występ zespołu Kalush Orchestra podczas koncertu "Save Ukraine - #StopWar"
Występ zespołu Kalush Orchestra podczas koncertu "Save Ukraine - #StopWar""Save Ukraine - #StopWar"
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pqv//now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości