Wojna na Ukrainie. Wysoka komisarz ONZ "jest przerażona obrazami" z Buczy

Źródło:
PAP
Lachowski: byłem nad masowym grobem w Buczy
Lachowski: byłem nad masowym grobem w BuczyTVN24
wideo 2/25
Lachowski: byłem nad masowym grobem w BuczyTVN24

Wysoka Komisarz ONZ do spraw praw człowieka Michelle Bachelet napisała, że "jest przerażona obrazami" z Buczy, a "dopływające informacje budzą poważne i niepokojące pytania dotyczące możliwych zbrodni wojennych". 

Rosyjskie wojska wycofały się z Buczy, miasta pod Kijowem. Ukraińscy żołnierze, którzy tam wkroczyli, odnaleźli wiele ciał zamordowanych cywilów. Na terenie należącym do cerkwi znajduje się masowy grób. Część ofiar miała związane ręce za plecami i ślady po strzałach oddanych w tył głowy.

Wysoka komisarz ONZ "przerażona obrazami" z Buczy

Wysoka komisarz ONZ do spraw praw człowieka Michelle Bachelet wydała oświadczenie w tej sprawie i napisała, że jest "przerażona obrazami ciał martwych cywilów w Buczy na Ukrainie". "Informacje płynące do nas z Buczy i innych terenów budzą poważne i niepokojące pytania dotyczące możliwych zbrodni wojennych, jak również poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego i ciężkiego pogwałcenia międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka" - oświadczyła

Dodała, że wszystkie ciała zmarłych mieszkańców Buczy muszą zostać ekshumowane i zidentyfikowane, tak by można było powiadomić rodziny zmarłych i ustalić przyczynę śmierci. Uzupełniła, że należy podjąć wszelkie środki w celu zabezpieczenia dowodów. "To niezbędne, by podjąć wszelkie wysiłki mające zapewnić niezależne i skuteczne śledztwo w sprawie tego, co wydarzyło się w Buczy, które zagwarantowałoby prawdę, sprawiedliwość i odpowiedzialność, jak również rekompensaty i zadośćuczynienie dla ofiar i ich rodzin" - podkreśliła Bachelet.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE:

Autorka/Autor:ads\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: