TVN24 | Świat

Brytyjski wywiad: Rosjanie chcą okrążyć trzy miasta. Stawką cały obwód ługański 

TVN24 | Świat

Autor:
js/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Ukraina: zlikwidowaliśmy rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej zniszczył ważny most w obwodzie ługańskim
Ukraina: zlikwidowaliśmy rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej zniszczył ważny most w obwodzie ługańskimfacebook.com/sergey.gaidai.loga
wideo 2/21
facebook.com/sergey.gaidai.logaUkraina: zlikwidowaliśmy rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej zniszczył ważny most w obwodzie ługańskim

Rosjanie zintensyfikowali działania w Donbasie, dążąc do okrążenia Siewierodoniecka, Łysyczańska oraz Rubiżnego - podał brytyjski wywiad. Podkreślił, że zdobycie tego regionu oznaczałoby, że cały obwód ługański znajdzie się pod rosyjską okupacją.

"Rosja zwiększyła intensywność działań w Donbasie, dążąc do okrążenia Siewierodoniecka, Łysyczańska i Rubiżnego. Obecnie północną i południową oś tej operacji oddziela około 25 kilometrów terytorium kontrolowanego przez Ukraińców" - napisał brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej. "Siły ukraińskie stawiają silny opór, zajmując dobrze umocnione pozycje obronne" - wskazano.

Dodano, że od dawna będące tam ukraińskie Wspólne Siły Operacyjne prawdopodobnie utrzymują skuteczne dowodzenie i kontrolę nad tym frontem.

"Rosja osiągnęła jednak pewne lokalne sukcesy, częściowo dzięki koncentracji jednostek artyleryjskich" - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Zniszczony budynek mieszkalny w SiewierodonieckuTVN24

Relacja na żywo: Atak Rosji na Ukrainę. 90. dzień inwazji

Stawką cały obwód ługański

Brytyjski wywiad zaznaczył, że zdobycie przez Rosjan okolic Siewierodoniecka oznaczałoby, że cały obszar obwodu ługańskiego znajdowałby się pod rosyjską okupacją.

"Operacja ta, choć obecnie stanowi główny wysiłek Rosji, jest tylko jedną z części rosyjskiej kampanii mającej na celu zajęcie Donbasu. Jeśli linia frontu w Donbasie przesunie się dalej na zachód, wydłuży to rosyjskie linie komunikacyjne i prawdopodobnie spowoduje, że jej siły staną w obliczu dalszych trudności logistycznych z zaopatrzeniem" - dodano.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Carolyn Cole / Los Angeles Times via Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości