Brytyjski resort obrony o "głębszej dysfunkcji" zdolności Rosji do uderzeń dalekiego zasięgu

Źródło:
PAP
Rosyjskie systemy rakietowe S-400. Nagranie ilustracyjne
Rosyjskie systemy rakietowe S-400. Nagranie ilustracyjne Reuters Archive
wideo 2/3
Rosyjskie systemy rakietowe S-400Reuters Archive

Dowody zebrane przez miesiące walk w Ukrainie sugerują dysfunkcję rosyjskich zdolności uderzeniowych dalekiego zasięgu - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony. Resort przywołał niedawny atak na blok w Dnieprze, w który uderzył rosyjski pocisk przeciwokrętowy. "Jest notorycznie niedokładny, gdy jest używany przeciwko celom naziemnym" - wskazano w komunikacie. 

W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony podano, że 14 stycznia Rosja wznowiła uderzenia rakietowe dalekiego zasięgu na infrastrukturę ukraińską, wystrzeliwując, pierwszy raz od około 15 dni, kilkadziesiąt pocisków. Podobnie jak w przypadku poprzednich ośmiu fal uderzeń od 11 października 2022 roku Rosja celowała przede wszystkim w ukraińską sieć energetyczną.

Jak dodano, z dużym prawdopodobieństwem w blok mieszkalny w mieście Dniepr uderzył duży pocisk przeciwokrętowy Ch-22, oznaczony w kodzie NATO jako AS-4 Kitchen, wystrzelony ze średniego bombowca Tu-22M3 (oznaczenie NATO - Backfire), co spowodowało śmierć co najmniej 44 osób. Rosja fałszywie sugerowała, że odpowiedzialny jest ukraiński pocisk obrony przeciwlotniczej.

"Kitchen jest notorycznie niedokładny, gdy jest używany przeciwko celom naziemnym, gdyż jego radarowy system naprowadzania jest słaby w rozróżnianiu celów na obszarach miejskich. Podobna broń była odpowiedzialna za inne przypadki masowych ofiar cywilnych, w tym za uderzenie w centrum handlowe w Krzemieńczuku w dniu 27 czerwca 2022 r." - napisano.

"Choć niektóre pociski, takie jak Kitchen, nie nadają się do precyzyjnego uderzenia, dowody z wojny na Ukrainie sugerują, że dysfunkcja rosyjskich zdolności uderzeniowych dalekiego zasięgu jest głębsza. Z dużym prawdopodobieństwem mają one problemy z dynamiczną identyfikacją celów oraz dostępem do szybkiej i dokładnej oceny zniszczeń bojowych" - wskazano.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: