Obradująca w Mińsku grupa kontaktowa uzgodniła, że od północy z wtorku na środę ma obowiązywać bezwzględny rozejm między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami - pisze agencja AFP, powołując się na rzeczniczkę byłego prezydenta Ukrainy Darię Olifer.
Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma reprezentuje Ukrainę w trójstronnej grupie kontaktowej w sprawie konfliktu na Ukrainie. Grupa kontaktowa, która we wtorek obradowała w stolicy Białorusi Mińsku, składa się z przedstawicieli Rosji, Ukrainy i separatystów; obraduje pod auspicjami OBWE, którą reprezentuje Martin Sajdik.
"Kluczowym problemem, który dotąd pozostaje nierozwiązany, jest kontynuowanie ostrzałów na linii rozgraniczenia. Dlatego właśnie jest umowa o pełnej bezwarunkowej ciszy zaczynając od godz. 00.00 (23.00 czasu polskiego) z 22 na 23 grudnia 2015 roku. Ta inicjatywa jest potrzebna przede wszystkim ludności cywilnej Donbasu, by mogła w pokoju powitać Boże Narodzenie i Nowy Rok" - napisała na Facebooku Daria Olifer. Według niej podgrupa ds. bezpieczeństwa kontynuuje prace dotyczące rozminowania. Twierdzi, że na niektórych obszarach kontrolowanych przez Ukrainę proces ten już się rozpoczął, lecz nie wszędzie może być kontynuowany z racji ostrzałów regularnie wznawianych w tych miejscach.
Postępu ws. jeńców nie ma
Konflikt między siłami rządowymi a separatystami na wschodzie Ukrainy ciągnie się od wiosny ubiegłego roku. Obecnie obowiązuje w nim formalny rozejm, jednak walki na linii rozdzielenia wciąż trwają. Według najnowszego raportu Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCR) od kwietnia ubiegłego roku w konflikcie zginęło ponad 9 tysięcy osób, a ponad 20 tysięcy zostało rannych.
Daria Olifer oświadczyła, że wbrew oczekiwaniom wciąż nie ma postępu w kwestii uwolnienia jeńców. Wypowiedź reprezentanta OBWE Martina Sajdika potwierdza jej opinię. "Podgrupa ds. humanitarnych podejmuje nowe wysiłki w celu wyjaśnienia losów nielegalnie zatrzymanych. Najbardziej skomplikowana jest sytuacja związana z ich uwolnieniem" - powiedział Sajdik, którego zdaniem w uwolnieniu bezprawnie zatrzymanych rolę koordynującą powinien odegrać Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Na początku grudnia zapowiadano, że wymiana zakładników i nielegalnie przetrzymywanych osób powinna być priorytetem przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem.
Autor: mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: OSCE Special Monitoring Mission to Ukraine