Kilkudziesięciu kanadyjskich wojskowych przyjedzie do Polski. Pomogą trenować ukraińskie siły

Autor:
akr\mtom
Źródło:
PAP
Błaszczak: Mamy okazję zacieśnić relacje polsko-kanadyjskie. Służy temu podpisane przed chwilą memorandum
Błaszczak: Mamy okazję zacieśnić relacje polsko-kanadyjskie. Służy temu podpisane przed chwilą memorandumTVN24
wideo 2/35
TVN24Błaszczak: Mamy okazję zacieśnić relacje polsko-kanadyjskie. Służy temu podpisane przed chwilą memorandum

Zrobimy wszystko, by wojna w Ukrainie nie rozlała się na państwa NATO - przekazał wicepremier, szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak po spotkaniu z minister obrony Kanady Anitą Anand. Ta z kolei poinformowała, że w nadchodzących tygodniach około 40 kanadyjskich inżynierów wojskowych przybędzie do Polski, by pomóc w trenowaniu ukraińskich żołnierzy.

We wtorek w Warszawie spotkali się wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak oraz minister obrony Kanady Anita Anand. Ministrowie w czasie rozmów podpisali też umowę o współpracy m.in. w zakresie wspólnych szkoleń wojskowych.

- Jesteśmy przyjaciółmi, współpracujemy ze sobą, bardzo doceniamy kanadyjską obecność na polskiej ziemi, bardzo doceniamy polsko-kanadyjską współpracę. Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił Błaszczak po spotkaniu.

Podkreślił, że Polska i Kanada wspierają zaatakowaną przez Rosję Ukrainę. - Nam, Polakom, zależy, byśmy sąsiadowali z niepodległą Ukrainą, a nie Rosją. Doceniamy kanadyjskie zaangażowanie na wschodniej flance NATO - dodał szef MON.

Umowa o polsko-kanadyjskiej współpracy szkoleniowej i technicznej

Mówił, że polscy żołnierze współpracują z kanadyjskimi na Łotwie, gdzie Kanada jest państwem ramowym Wysuniętej Obecności NATO. Jak podkreślał, "zrobimy wszystko, żeby zatrzymać próby odbudowy imperium rosyjskiego i wszystko, by wojna nie rozlała się na państwa NATO".

Błaszczak przypomniał, że współpraca w ramach NATO to obok wzmacniania potencjału polskich sił zbrojnych, element systemu odstraszania. - Dziś mamy okazję zacieśnić relacje polsko-kanadyjskie. Służy temu podpisane przed chwilą Memorandum of Understanding, dotyczące współpracy szkoleniowej i technicznej. Razem jesteśmy silniejsi - powiedział.

Kilkudziesięciu kanadyjskich wojskowych przyjedzie do Polski. Pomogą trenować ukraińskie siły

Minister Anand poinformowała natomiast, że w nadchodzących tygodniach około 40 kanadyjskich inżynierów wojskowych przybędzie do Polski, by wesprzeć polskich saperów w trenowaniu żołnierzy ukraińskich w kwestiach związanych z rozpoznaniem inżynieryjnym, materiałami wybuchowymi, a także minowaniem i rozminowywaniem.

Błaszczak: Mamy okazję zacieśnić relacje polsko-kanadyjskie. Służy temu podpisane przed chwilą memorandum
Błaszczak: Mamy okazję zacieśnić relacje polsko-kanadyjskie. Służy temu podpisane przed chwilą memorandumTVN24

- Nasi wysoko wykwalifikowani inżynierowie wyposażą żołnierzy ukraińskich w najlepsze dostępne metody i będą ramię w ramię współpracować z żołnierzami polskimi, i razem będą wzmacniać ukraińskie możliwości technologiczne - zapowiedziała, wskazując, że chodzi o umiejętności kluczowe podczas odbijania okupowanego terenu Ukrainy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości