Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 176 dni. Ukraiński wywiad przekazał, że na 19 sierpnia Rosja szykuje prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. "Pracownikom powiedziano, by tego dnia nie przychodzili do pracy" - poinformował wywiad. Ukraińska agencja UNIAN, powołując się na doniesienia propagandowych mediów w Moskwie, podała, że Rosja postawiła Ukrainie absurdalny warunek: grozi wstrzymaniem pracy elektrowni jądrowej, okupowanej obecnie przez wojska rosyjskie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 3:36
Zniszczenia w miejscowości Zatoka nieopodal Odessy (18.08.2022)
- 2:18
Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin planują wziąć udział w szczycie G-20, który odbędzie się na Bali jeszcze w tym roku - powiedział prezydent Indonezji Joko Widodo w wywiadzie dla Bloomberga.
- 1:21
Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, którego wartość ma wynosić około 800 milionów dolarów - poinformowała w czwartek agencja Reuters, powołując się na trzy źródła zaznajomione ze sprawą. Oficjalne ogłoszenie pakietu pomocy ma nastąpić w piątek, ale może zostać przełożone na przyszły tydzień.
- 23:33
Departament Stanu odradził Kongresowi uchwalenia ustawy, która uznałaby Rosję państwem sponsorującym terroryzm, obawiając się, że zaszkodzi to porozumieniu ws. eksportu ukraińskiego zboża - podał w czwartek portal Politico. Jak powiedziało PAP źródło w Izbie Reprezentantów, nie oznacza to, że Kongres powstrzyma się przed takim ruchem.
- 22:43
W Mińsku najemnicy z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej, znanej jako Grupa Wagnera, szkolą pracowników prywatnej agencji ochrony - poinformował w czwartek niezależny portal Zerkalo.io.
Najemnicy z prywatnej armii Putina, szkolą w białoruskiej stolicy pracowników agencji ochrony Guard Service, która jest pierwszą i jedyną jak dotąd prywatną na Białorusi tego typu firmą, która uzyskała zezwolenie na używanie broni palnej.
- 21:51
Rosja skupia się głównie na ustanowieniu pełnej kontroli nad terytoriami obwodów ługańskiego i donieckiego - poinformował w czwartek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Siły rosyjskie koncentrują się również na utrzymaniu terenów zdobytych w obwodach chersońskim, charkowskim, zaporoskim i mikołajowskim, a także na przywróceniu zdolności bojowej swoich oddziałów, które poniosły straty oraz na zapobieganiu kontrnatarciom Sił Zbrojnych Ukrainy - napisano w komunikacie sztabu.
"Okupanci przeprowadzili bezskuteczną próbę natarcia na kierunku Mykołajiwka – Wyjimka w obwodzie donieckim. Ponieśli straty i wycofali się. Podobnie było w okolicach Bachmutu" - przekazał sztab.
- 21:32
Pod Lepelem w obwodzie witebskim na północy Białorusi dwa pociski upadły we wsi – poinformował portal Zerkalo.io. Ministerstwo obrony powiadomiło później, że stało się to podczas strzelań na poligonie w efekcie rykoszetu.
"Według słów naszego czytelnika jeden z pocisków upadł w ogrodzie, drugi – wpadł do jeziora, obeszło się bez rannych. Na miejsce przybyła milicja i ratownicy" – przekazało Zierkało.
- 21:31
Firmy powiązane z Rosją i spółki ze Stanów Zjednoczonych rywalizują ze sobą o kontrolę nad portem w Aleksandropolis we wschodniej Grecji, który stał się kluczowym punktem przerzutu sprzętu USA na wschodnią flankę NATO - podaje w czwartek "New York Times". Aktywność w porcie ma też budzić sprzeciw Turcji.
Jak pisze dziennik, położony nieopodal granicy z Turcją i do niedawna mało znaczący port zyskał na znaczeniu w obliczu agresji Rosji przeciwko Ukrainie, stając się jednym z głównych punktów transportu sprzętu dla zwiększającego się kontyngentu wojsk USA na wschodniej flance NATO. W ciągu ostatniego roku ilość rozładowywanego tam sprzętu miała wzrosnąć 14-krotnie.
- 21:30
Sytuacja z Zaporoską Elektrownią Atomową jest obecnie najtrudniejsza w historii. Szantaż nuklearny, to typowa strategia Rosji, a potencjalna awaria w siłowni może 10-krotnie przewyższyć katastrofy w Fukushimie i Czarnobylu - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Rosyjskie wojska ostrzelały teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
- 20:53
W Kerczu na okupowanym Krymie było słychać eksplozje - podały ukraińskie media, powołując się na lokalne kanały Telegram.
Rosyjska agencja propagandowa TASS, powołując się na "doradcę" premiera Krymu Siergieja Aksjonowa poinformowała, że w Kerczu "zadziałała obrona powietrzna" i że "nie ma zagrożenia dla miasta i Mostu Krymskiego".
- 20:37
Na Ukrainie walczy około 3 tysiące rosyjskich skazańców, 200 z nich zginęło, władze chcą wysłać na wojnę jeszcze 50 tysięcy więźniów – powiedziała w wywiadzie dla niezależnego kanału Telegram Możem Objasnit (Możemy Wytłumaczyć) Olga Romanowa, założycielka fundacji Ruś Siedząca, broniącej praw skazanych i ich rodzin.
W celu stworzenia jak największej armii złożonej ze skazanych, Jewgienij Prigożyn (oligarcha, założyciel prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera) i jego podwładni objeżdżają już nie tylko kolonie karne jak Rosja długa i szeroka, lecz również areszty śledcze w okolicach Moskwy, w których trzymani są podejrzani i oskarżeni, których sprawy karne – w przypadku zwerbowania – są tymczasowo zawieszane - powiedziała Romanowa.
Nie należy się jednak dawać skusić na obietnice dużych pieniędzy – twierdzi. Nie ma żadnych gwarancji, że cokolwiek zostanie wypłacone, a zginąć można nie tylko od ukraińskiej kuli, lecz również od strzału w tył głowy z rąk "wagnerowców", gdyby komuś przyszło do głowy przejście na stronę ukraińską lub próba dezercji.
- Z tyłu idą oddziały zaporowe złożone z bardziej doświadczonych bandytów i o tym Prigożyn mówi otwarcie. W przypadku próby dezercji lub ucieczki na stronę wroga czeka ich rozstrzelanie na miejscu - twierdzi założycielka fundacji.
- 19:59
Wojska i sprzęt wojskowy powinny zostać wycofane z terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – oświadczył we Lwowie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
- Obiekt ten nie może być używany jako element jakiejkolwiek operacji wojskowej. Przeciwnie, niezbędne jest pilnie porozumienie, które przywróci jego cywilny charakter i zapewni bezpieczeństwo tego terenu – powiedział Guterres, cytowany przez agencję Reutera.
Służba prasowa prezydenta Ukrainy przytacza wypowiedź szefa ONZ w sprawie obozu dla jeńców w okupowanej Ołeniwce.
"Antonio Guterres poinformował o działaniach na rzecz skierowania misji ONZ do ustalenia faktów w Ołeniwce, gdzie Rosja przeprowadziła cyniczny akt terroru przeciwko ukraińskim jeńcom wojennym" – podano w komunikacie.
- 19:50
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas czwartkowego spotkania skoordynowali nie tylko swoje stanowiska, ale też działania w najważniejszych kwestiach. Nikt nie skłaniał Ukrainy do ustępstw wobec Federacji Rosyjskiej - oświadczył w opublikowanym na Facebooku nagraniu ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.
- Podejrzewam, że do końca tej wojny rozwiązanie wielu problemów środkami dyplomatycznymi będzie zależało od koordynacji i decyzji tego trio. Rozmawiano dziś o kluczowych kwestiach: korytarzu zbożowym, (zaporoskiej) elektrowni atomowej czy uwolnieniu naszych jeńców - powiedział Kułeba.
Minister podkreślił, że Erdogan i Guterres szczerze współczują Ukrainie i chcą rozwiązania jej problemów. Dodał, że Zełenski i Erdogan rozmawiali znacznie dłużej niż się spodziewano.
- 19:49
Memorandum, przewidujące zaangażowanie Turcji w powojenną odbudowę infrastruktury Ukrainy, podpisano we Lwowie w obecności prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Recepa Tayyipa Erdogana.
Dokument podpisali ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow i minister handlu Turcji Mehmet Mus – podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na stronę internetową ukraińskiego prezydenta.
- Turcja jest naszym sojusznikiem strategicznym. Jesteśmy wdzięczni partnerom tureckim za gotowość do współpracy w odbudowie zburzonej przez Rosję infrastruktury – oświadczył Kubrakow, przypominając, że firmy tureckie uczestniczyły w budowie mostów w Zaporożu i Krzemieńczuku.
Jednym z pierwszych projektów może się stać odbudowa mostu we wsi Romaniwka w obwodzie kijowskim, który łączy ze stolicą miasta Bucza i Irpień, zniszczone w trakcie inwazji Rosji.
- 19:03
O uzgodnieniu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem parametrów możliwej misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w okupowanej obecnie przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej poinformował Wołodymyr Zełenski po spotkaniu we Lwowie z szefem ONZ i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.
- Bezpieczeństwo atomowe to bezwzględny priorytet dla wszystkich na świecie – podkreślił Zełenski podczas briefingu dla mediów po trójstronnym spotkaniu.
Wcześniej, podczas dwustronnych rozmów z przedstawicielami Turcji i ONZ, Zełenski podkreślał, że okupująca elektrownię armia rosyjska przez swoje działania wojskowe prowadzi szantaż nuklearny i zagraża globalnemu bezpieczeństwu.
Prezydent Ukrainy zaapelował również do Guterresa o "zaangażowanie wszelkich środków i wszystkich mechanizmów ONZ na rzecz sprowadzenia do domu ukraińskich jeńców wojennych".
Zełenski powiedział także, że rozmowy pokojowe z Rosją będą możliwe tylko wówczas, gdy jej wojska opuszczą nielegalnie okupowane terytoria Ukrainy.
Rozmowa Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Turcji oraz sekretarzem generalnym ONZ
- 17:50
Rosja na 19 sierpnia szykuje prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Pracownikom powiedziano, by tego dnia nie przychodzili do pracy – poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
"Okupanci ogłosili niespodziewany 'dzień wolny' w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. 19 sierpnia ma się tam znajdować jedynie personel operacyjny. Dla wszystkich innych pracowników wejście będzie zamknięte. Wiadomo również, że przedstawiciele rosyjskiego koncernu Rosatom, którzy w ostatnim czasie stale przebywali na stacji, pilnie opuścili teren obiektu" – przekazał wywiad.
Jednocześnie podał, że ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej obwieściło o rzekomym przygotowaniu "aktu terrorystycznego" przez Siły Zbrojne Ukrainy.
"Poinformowano, że podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa szykowana jest głośna prowokacja, która ma na celu oskarżenie Federacji Rosyjskiej o katastrofę techniczną. Zgodnie z oczekiwaniami o przygotowywanie aktu terrorystycznego Rosjanie oskarżają władzę ukraińską" - poinformował wywiad.
- 17:25
Zaprzestańcie handlu z Rosją w ramach sankcji gospodarczych za agresję tego kraju na Ukrainę - zaapelował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski do krajów Ameryki Łacińskiej podczas wideokonferencji transmitowanej w środę (czasu miejscowego) w wypełnionej słuchaczami auli Uniwersytetu Katolickiego Chile.
- Nie prowadźcie handlu z Rosją, aby zrozumiała, że za inwazję na Ukrainę płaci się wysoką cenę – wzywał prezydent Ukrainy, odpowiadając na pytania studentów o to, co mogłyby uczynić dla Ukrainy kraje regionu, by wesprzeć naród ukraiński w godzinie wielkiej próby. - Instrumenty pomocy dla Ukrainy powinny mieć cywilizowany i demokratyczny charakter - dodał.
Ukraiński przywódca zachęcał kraje Ameryki Łacińskiej, aby przyłączyły się również do sankcji politycznych stosowanych przez wiele krajów wobec Moskwy, i zwrócił uwagę na taktykę polityczną Rosji polegającą na działaniach, które mają prowadzić do zakłócania kontaktów między Ukrainą a krajami regionu.
- 16:47
Eksport ukraińskiego zboża, nielegalna deportacja Ukraińców, uwolnienie jeńców wojennych oraz nuklearny szantaż Rosji były tematami rozmów prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa we Lwowie.
"Porozumieliśmy się co do dalszej koordynacji w ramach inicjatywy eksportu zboża. Omówiliśmy (…) kwestie nielegalnej i przymusowej deportacji Ukraińców (przez Rosjan), uwolnienie z niewoli naszych wojskowych i medyków" – powiadomił prezydent Ukrainy na Facebooku.
"Szczególną uwagę poświęciliśmy kwestii szantażu jądrowego Rosji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Ten świadomy terror ze strony agresora może doprowadzić do katastrofalnych skutków dla świata. ONZ powinna zapewnić bezpieczeństwo tego obiektu strategicznego, jego demilitaryzację i pełne wyprowadzenie rosyjskich wojsk" – dodał Zełenski.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres spotkał się we Lwowie z prezydentem Zełenskim
- 16:30
Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskich ataków rakietowych na Charków i Krasnohrad wzrosła do 19, rannych jest co najmniej 45 osób – powiedział rzecznik prasowy prokuratury obwodowej Dmytro Czubenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Do ataków tych doszło w środę wieczorem i w czwartek rano.
W charkowskiej Sałtiwce w wyniku trafienia rakiety (według strony ukraińskiej był to Iskander) w blok mieszkalny zginęło 13 osób, a 12 jest rannych.
W dzielnicy Słobodzkiej w tym mieście zginęły cztery osoby, a rannych zostało 22.
W Krasnohradzie rakieta, która uderzyła w prywatny dom, zabiła dwie i raniła trzy osoby.
Akcja ratunkowa w Charkowie po rosyjskim ataku
- 15:51
To były najtragiczniejsze noc i poranek w Charkowie od początku wojny. Dlatego podjęliśmy decyzję, że jutro będzie ogłoszona żałoba narodowa po wszystkich ofiarach – powiedział mer Ihor Terechow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
W stale ostrzeliwanym przez rosyjskie wojska Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy trwa operacja ratownica w dzielnicy Sałtiwka. Rosyjska rakieta Iskander uderzyła tam w środę wieczorem w budynek mieszkalny. Kolejne ataki nastąpiły wcześnie rano w czwartek – władze miasta poinformowały o pięciu wybuchach.
W ataku na dom w Sałtwice zginęło 12 osób, a 20 zostało rannych - przekazała ukraińska służba do spraw sytuacji nadzwyczajnych.
- 15:03
W Nowoseliwce pod Czernihowem na północy Ukrainy otwarto nowe miasteczko modułowe przekazane przez Polskę mieszkańcom Ukrainy, których domy zostały zbombardowane i zniszczone pociskami przez atakującą ten kraj Rosję.
W otwarciu uczestniczyli minister ds. wspólnot lokalnych i rozwoju terytorialnego Ukrainy Ołeksij Czernyszow oraz ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki. Zapowiedział on rozszerzenie programu polskiej pomocy w zakresie tymczasowych mieszkań dla ofiar wojny.
- Miejscowa społeczność została bardzo pokrzywdzona przez działania wojenne. Wokół widzicie państwo całkowicie zniszczone domy, zrujnowane obejścia. Zostały one zbombardowane przez rosyjskie lotnictwo, mimo że są to domy prywatne i nie ma tu żadnych obiektów wojskowych – oświadczył Czernyszow.
Zadeklarował, że miasteczko modułowe w Nowoseliwce zapewni schronienie potrzebującym do czasu odbudowy ich własnych mieszkań. Dziękował Polsce za pomoc udzielaną jego państwu.
- 14:59
Rosyjski resort obrony poinformował o rzekomym ryzyku "ukraińskiej prowokacji" w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa na Ukrainie, a to oznacza ryzyko niebezpiecznych działań ze strony Moskwy - zaalarmowało w środę ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD).
Według Kremla domniemana "głośna prowokacja" miałaby nastąpić w piątek, a następnie Ukraina rzekomo próbowałaby oskarżyć Rosję o doprowadzenie do katastrofy technologicznej - ostrzegło CPD na Telegramie.
W czwartek we Lwowie planowane jest spotkanie sekretarza generalnego ONZ z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i tureckim przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem. Tematem rozmów ma być m.in. napięta sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, okupowanej od początku marca przez rosyjskie wojska.
Guterres apelował niedawno o zakończenie działań militarnych wokół tego obiektu. W piątek Guterres ma się udać do Odessy, a następnie do Turcji.
- 13:56
Jedna osoba zginęła, a dwie odniosły obrażenia w wyniku rosyjskich ostrzałów Mikołajowa na południu Ukrainy – poinformował mer miasta Ołeksandr Sienkewycz na Telegramie.
Podał, że dwie ranne osoby hospitalizowano, a trzecia osoba zmarła podczas transportu do szpitala.
Sienkewycz dodał, że wszelkie szczegóły, w tym dotyczące miejsca, w które trafiła rakieta, zostaną podane później.
- 13:43
Jedna kobieta zginęła, a trzy osoby odniosły obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoża w południowo-wschodniej części Ukrainy w nocy ze środy na czwartek – poinformował sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew na Telegramie.
Do ostrzału doszło około godz. 3 (godz. 2 w Polsce). "Cztery wystrzelone rakiety trafiły w jeden z obiektów infrastruktury Zaporoża. Są niewielkie uszkodzenia" – napisał Kurtiew.
Zaapelował do mieszkańców, by nie lekceważyli alarmów przeciwlotniczych i schodzili do schronów.
Dzielnica Sałtiwka w Charkowie po rosyjskim ostrzale
- 13:36
Okupacyjne rosyjskie władze Mariupola szczycą się tym, że 1700 mieszkańców miasta bierze udział w rozbiórce gruzów kombinatu metalurgicznego, nie wspominają jednak, że co najmniej 10 cywilów zginęło tam w wyniku eksplozji ładunków wybuchowych - przekazał doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Samorządowiec oznajmił na kanale Telegram, że cywile uprzątający gruz na terenie byłej fabryki "pracują nawet nie za jedzenie, lecz w zamian za pustą obietnicę, że kiedyś zostaną zatrudnieni w kombinacie". Do najtrudniejszych zadań podczas odgruzowywania mają być delegowane osoby zwolnione z aresztu śledczego w Mariupolu.
"Wykorzystują ludzi zamiast rosyjskich saperów" - dodał Andriuszczenko. Doradca mera dołączył do swojego wpisu nagranie z relacją jednego z mieszkańców, który informuje, że robotnicy mogą "w każdej chwili" zginąć z powodu ładunków-pułapek. Saperzy podążają natomiast za cywilami i uspokajają ich, że "nie dzieje się nic strasznego".
- 13:15
Rosja postawiła Ukrainie absurdalny warunek: grozi wstrzymaniem pracy Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - podała ukraińska agencja UNIAN, powołując się na doniesienia rosyjskich propagandowych mediów.
O ewentualnym wstrzymaniu pracy największej elektrowni jądrowej w Europie, okupowanej obecnie przez wojska rosyjskie, powiedział generał broni Igor Kiriłłow, szef Wojsk Obrony Radiologicznej, Chemicznej i Biologicznej Federacji Rosyjskiej, cytowany przez rosyjską agencję RIA Nowosti.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest okupowana przez żołnierzy rosyjskich
- 12:58
Sąd na anektowanym przez Rosję w 2014 roku Krymie wymierzył kary aresztu i grzywny dwóm mężczyznom za zamówienie i odtworzenie w barze karaoke ukraińskiej piosenki. Napisał o tym rosyjski dziennik "Kommiersant".
W trakcie śledztwa ustalono, że 12 sierpnia w mieście Szczołkine jeden z mężczyzn poprosił w barze o puszczenie piosenki "Dzikie pole" ukraińskiego rapera Jarmaka. W utworze mowa jest o walce Ukrainy z rosyjskim najeźdźcą i wyrażane przekonanie, że pułk Azow jeszcze pokaże swoją potęgę.
Mężczyznę, który zamówił piosenkę, ukarano grzywną wysokości 50 tys. rubli (3900 zł). Jak podał "Kommiersant", oskarżony przyznał się do winy i wyjaśnił, że był bardzo pijany.
- 12:54
Rosyjskie wojska gromadzą w pobliżu granic Ukrainy systemy rakietowe S-300, które prawdopodobnie zostaną wykorzystane do ostrzeliwania obiektów cywilnych "z okazji" ukraińskiego święta państwowego, przypadającego 24 sierpnia - poinformowało na Telegramie Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Na początku sierpnia z Ułan Ude (stolicy Buriacji na rosyjskiej Syberii, niedaleko granicy z Mongolią - red.) wyjechało 28 wagonów przewożących 32 pociski do systemów S-300. Do granicy z Ukrainą (broń ta - red.) przybędzie najpewniej po 20 sierpnia" - czytamy w raporcie.
- 12:52
Ukraina, Lwów. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres - wizyta, spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim
- 12:11
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zatrzymaniu szpiega, który na początku rosyjskiej inwazji doprowadził pod Kijów z obwodu sumskiego 128 sztuk sprzętu wojskowego najeźdźców.
Według SBU zatrzymany to mieszkaniec obwodu sumskiego, na północy Ukrainy, który został zwerbowany przez siły rosyjskie w pierwszych dniach okupacji tych terenów. Wskazywał wrogowi bezpieczne trasy do Kijowa.
Po wyzwoleniu obwodu sumskiego przez wojska ukraińskie mężczyzna kontynuował współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Zbierał dane o dyslokacji, liczebności i uzbrojeniu sił ukraińskich w regionie. Przekazywał także informacje o lokalizacji ukraińskich obiektów wojskowych. Wykorzystywał w tym celu zamknięte kanały łączności elektronicznej.
- 11:47
Po aneksji Krymu w 2014 roku Rosjanie przekształcili Krym w wielką bazę wojskową, lecz w najbliższym czasie powinna tam wzrastać liczba wybuchów. Oprócz mostu łączącego półwysep z Rosją kluczowym celem dla Ukrainy jest magazyn pocisków manewrujących Kalibr w Sewastopolu - ocenił ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.
- 10:52
W celu zorganizowania na okupowanych terenach na południu Ukrainy pseudoreferendów, sankcjonujących przyłączenie tych obszarów do Rosji, najeźdźcy są zmuszeni do wycofania części swoich sił z linii frontu - powiadomił rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
- 10:00
Zaczęły się ostre represje wobec mieszkańców okupowanego przez siły rosyjskie Melitopola w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy – poinformował mer miasta Iwan Fedorow w ukraińskiej telewizji.
"Zaczęli odbierać samochody osób prawnych w puntach kontrolnych i ogłaszać ich nacjonalizację. Nadal uprowadzani są ludzie. W ciągu ostatniego tygodnia zabrano 10 osób. Zaczynają ludziom zabierać ich biznesy, co też tłumaczą jakąś nacjonalizacją" – oznajmił Fedorow.
Podkreślił, że Rosjanie grożą też powoływaniem do wojska nastolatków, którzy nie będą chcieli chodzić do placówki edukacyjnej utworzonej z czterech szkół zawodowych, jakie istniały wcześniej w mieście.
- 9:59
Jedną z przyczyn tego, że Rosja straciła w Ukrainie wiele czołgów, jest niestosowanie w nich odpowiedniego pancerza wybuchowo-reaktywnego (ERA), który obniża skuteczność nadlatujących pocisków - stwierdziło brytyjskie ministerstwo obrony.
"Ciężkie straty w rosyjskich czołgach podstawowych na Ukrainie są najprawdopodobniej częściowo spowodowane tym, że Rosja nie zamontowała i nie zastosowała odpowiedniego pancerza wybuchowo-reaktywnego (ERA). Prawidłowo stosowany ERA obniża skuteczność nadlatujących pocisków, zanim trafią one w czołg. Sugeruje to, że siły rosyjskie nie poprawiły kultury słabego wykorzystania ERA, która sięga czasów pierwszej wojny czeczeńskiej w 1994 roku. Jest wysoce prawdopodobne, że wiele rosyjskich załóg czołgów nie jest przeszkolonych w zakresie obsługi ERA, co prowadzi do złego dopasowania elementów wybuchowych lub całkowitego ich pominięcia" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
"Te niedociągnięcia prawdopodobnie przyczyniają się do powszechnych przypadków oderwania wieżyczki, które są dobrze udokumentowane w nagraniach wideo naocznych świadków z Ukrainy. W czasie wojny rosyjscy dowódcy wielokrotnie zaniedbywali egzekwowanie będącej na niskim poziomie dyscypliny bojowej, jak np. stosowania ERA. Skumulowany efekt tych zaniedbań jest prawdopodobnie znaczącym czynnikiem stojącym za słabymi wynikami sił rosyjskich" - dodano.
- 9:23
Wojna na Ukrainie ujawniła prawdę o Rosji. Ci, którzy nie chcieli dostrzec, że państwo Putina ma imperialistyczne tendencje, muszą dziś zmierzyć się z faktem, że w Rosji odrodziły się demony XIX i XX wieku: nacjonalizm, kolonializm i totalitaryzm. Ale wojna na Ukrainie obnażyła też prawdę o Europie. Wielu europejskich przywódców dało się omamić Władimirowi Putinowi i jest dziś w szoku - napisał premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w kanadyjskim dzienniku "National Post".
- 9:16
W ocenie 58 proc. mieszkańców Ukrainy system polityczny kraju w warunkach wojny z Rosją powinien opierać się na rządach "silnej ręki", co oznacza, że kluczowe decyzje należy pozostawić prezydentowi - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS).
- 8:59
Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 5,593 miliona osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 3,746 miliona osób - poinformowała Straż Graniczna. Tylko w środę z Ukrainy przyjechało 25,9 tys. osób, a na Ukrainę wyjechało 29 tys. osób.
- 8:48
Rosyjskie dowództwo traci najprawdopodobniej wiarę w bezpieczeństwo na Krymie po serii ukraińskich ataków na rosyjskie instalacje wojskowe na tym anektowanym przez Rosję półwyspie – ocenił w nowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Think tank przytoczył doniesienia z rosyjskich źródeł o dymisji dowódcy Floty Czarnomorskiej admirała Igora Osipowa i zastąpieniu go przez wiceadmirała Wiktora Sokołowa oraz twierdzenia o rzekomym "zagrożeniu terrorystycznym" w Sewastopolu. Ukraiński wywiad wojskowy informował natomiast, że Rosja przenosi dziesiątki samolotów z wysuniętych lotnisk na Krymie w głąb półwyspu lub do Rosji.
"Niedawne uderzenia ukraińskie (wiązane z ukraińskimi partyzantami i Siłami Zbrojnymi Ukrainy) na rosyjskie aktywa wojskowe na Krymie, w tym na kwaterę główną Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu, prawdopodobnie postawiły rosyjskie siły w stan wysokiego pogotowia i doprowadziły do restrukturyzacji składu, logistyki i dowództwa sił w rosyjskim zgrupowaniu na Krymie w celu złagodzenia skutków przyszłych uderzeń" – ocenił ISW.
- 8:09
Trzech cywilów zginęło, a sześciu zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.
- 8:09
Co najmniej cztery osoby zginęły, a 21 odniosło obrażenia w wyniku rosyjskich ataków rakietowych na Charków i Krasnohrad w obwodzie charkowskim ostatniej nocy i w czwartek nad ranem – poinformowały władze obwodowe i służby ratunkowe.
- 7:41
Mówi się, że być może Rosja będzie chciała za wszelką cenę zwielokrotnić jeszcze bardziej ataki, chcąc zepsuć to święto i pokazać swoją siłę – powiedział PAP dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz, nawiązując do obaw związanych ze zbliżającym się Dniem Niepodległości Ukrainy, który przypada 24 sierpnia.
- 7:10
Mniej niż jeden procent mieszkańców okupowanych przez wojska rosyjskie terenów w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy zgodziło się przyjąć obywatelstwo Federacji Rosyjskiej – poinformowało ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji okupowanych terytoriów.
Na stronie internetowej resortu napisano, że decyzja Kremla o przeprowadzeniu na tych terenach referendum w sprawie ich przynależności oraz akcja wydawania rosyjskich paszportów skończyła się fiaskiem, gdyż obywatelstwo rosyjskie przyjęło tylko kilka tysięcy osób, czyli "mniej niż 1 proc. całej dorosłej ludności".
"Wielu obywateli właśnie z powodu przymusowej paszportyzacji podejmuje decyzję, by wyjechać z tymczasowo okupowanych terytoriów. To najlepsze wyjście. Nie brać do ręki toksycznego 'dokumentu' państwa-agresora i przejechać na terytorium kontrolowane przez rząd (Ukrainy) – ratować siebie i Ukrainę" – podsumował resort.
- 6:54
Do siedmiu wzrosła liczba zabitych w środowym rosyjskim ataku rakietowym na Charków.
W czwartek nad ranem doszło do kolejnego ostrzału miasta – poinformowały władze lokalne i służby ratunkowe. Na razie wiadomo o pięciu osobach rannych, w tym jednym dziecku – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.
- 6:32
Rosja - Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin
- 4:08
Sześć osób zginęło w Charkowie w ostrzale dzielnicy mieszkaniowej, przeprowadzonym przez wojska rosyjskie w środę wieczorem, 16 osób zostało rannych - poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow. Miejscem ostrzału był rejon (dzielnica) Sałtiwka - podała agencja Interfax-Ukraina. Wcześniej władze miejskie informowały o trzech zabitych i 10 rannych; krótko później Syniehubow wydał komunikat na serwisie Telegram, informując, że liczba zabitych i rannych wzrosła.
Autorka/Autor:mjz, pp/adso
Źródło: tvn24.pl
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu