Ukraiński sztab generalny: rosyjskie ataki odparte na czterech odcinkach frontu

Aktualizacja:
Autor:
akr,
momo,
ft,
tas//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już 190 dni. Siły zbrojne Ukrainy odparły rosyjskie ataki na czterech odcinkach frontu w Donbasie – poinformował sztab generalny ukraińskiej armii w czwartek wieczorem. Na Białorusi w dniach 8-14 września zaplanowano manewry wojskowe, które przewidują "uwolnienie tymczasowo zajętych terytoriów". Niewykluczone, że pod tym pojęciem kryją się przygraniczne regiony Ukrainy – poinformowali ukraińscy wojskowi. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:37

  Gubernator obwodu sumskiego Dmytro Żywicki poinformował, że wojska rosyjskie przeprowadziły siedem ataków w region. Uszkodzone zostały dwa samochody cywilne, garaż i budynek mieszkalny. Nie zgłoszono żadnych ofiar śmiertelnych.

 • 3:23

  Oleg Ustenko i Michaiło Podolak wezwali szefa francuskiego koncernu paliwowego TotalEnergies o odrzucenie wypłaty dywidendy. Apel doradców prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ma związek z ustaleniami dziennika "Le Monde", który ujawnił, że grupa otrzyma 440 mln euro dywidendy od rosyjskiej firmy gazowej Novatek.

 • 2:50

  Mapy sytuacji na froncie w Ukrainie:

 • 0:55

  Ukraiński reporter Illia Ponomarenko: Rosja przez miesiąc zajęła 0,08 proc. terytorium Ukrainy. Od końca maja do 1 czerwca Rosjanie uzyskali + 0,3 proc. terytorium.

 • 23:39

  Rysunki obrazujące wojnę oczami polskich dzieci w 1946 roku i ukraińskich opisujących obecną wojnę przedstawia przed swoją siedzibą konsulat polski w Nowym Jorku. Ekspozycję otwarto w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

 • 22:09

  Przewożący 3 tysiące ton kukurydzy z Ukrainy statek towarowy "Lady Zehma" z powodu awarii steru osiadł na mieliźnie w cieśninie Bosfor w Turcji - poinformowały lokalne władze morskie i biuro gubernatora Stambułu.

  Miejscowe władze podały, że 173-metrowy statek został bezpiecznie zakotwiczony w zatoce Bebek. Ruch morski w cieśnienie Bosfor został tymczasowo zawieszony.

  Wspólne Centrum Koordynacyjne w Stambule poinformowało, że zgodnie z umową eksportową dotyczącą ukraińskiego zboża statek "Lady Zehma" uzyskał we wtorek zgodę na opuszczenie ukraińskiego portu Czarnomorsk i płynął do Rawenny we Włoszech.

 • 20:17

  Siły zbrojne Ukrainy odparły rosyjskie ataki na czterech odcinkach frontu w Donbasie – powiadomił sztab generalny ukraińskiej armii w czwartek wieczorem.

  Rosjanie podjęli działania szturmowe w rejonie miejscowości Dołyna na kierunku słowiańskim. Atakowali również w okolicach Bachmutu w kierunku Wesełoj Dołyny, Sołedaru, miejscowości Bachmucke i Zajcewe.

  Sztab poinformował również o nieskutecznych próbach natarć rosyjskich w rejonie Adwijiwki i na północny zachód od Doniecka w kierunku miejscowości Wodiane.

 • 19:39

  Władze Finlandii podjęły decyzję o przekazaniu Ukrainie nowego, ósmego pakietu pomocy wojskowej. Jego wartość jest szacowana na 8.3 mln euro - podała agencja Reutera.

  - Walka obronna Ukrainy trwa, zapotrzebowanie na pomoc jest nadal wysokie – powiedział minister obrony Finlandii Antti Kaikkonen w oświadczeniu.

  Ze względów bezpieczeństwa nie ujawniono, co zostanie przekazanie Ukrainie, nie podano też harmonogramu dostaw.

 • 19:18

  Ciało zakatowanego przez Rosjan cywila ze związanymi rękami i w worku na głowie znaleziono w miejscowości Zdwyżiwka pod Buczą w obwodzie kijowskim – powiadomił szef kijowskiej policji Andrij Niebytow.

  "Związali ręce, założyli na głowę worek i zabili. Ciało tego zamęczonego przez okupantów mężczyzny znaleźliśmy dzisiaj na byłych pozycjach rosyjskiej armii w Zdwyżiwce" – napisał Niebytow na kanale Telegram. Zabity ma obrażenia na szyi i tułowiu.

  Policjant podał przybliżony wiek mężczyzny – 40-50 lat, a także inne szczegóły, które mogą pomóc w jego identyfikacji, m.in. zdjęcie jego zegarka marki Seiko.

 • 19:16

  Rosyjskie wojska otrzymały od Władimira Putina rozkaz zajęcia całego obwodu donieckiego Ukrainy do 15 września – powiedział przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego generał Ołeksij Hromow.

  - Rosyjskie wojska okupacyjne po raz kolejny dokonują korekty swoich planów i działań zgodnie z rozkazem Putina o dojściu do granic obwodu donieckiego do 15 września – powiedział w czwartek podczas briefingu Hromow, cytowany przez portal telewizji Suspilne.

  Jak powiedział wojskowy, podsumowując sytuację na froncie, przeciwnik nadal kontroluje okupowane tereny obwodów charkowskiego, ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego, chersońskiego i mikołajowskiego. - Usiłuje także stworzyć sprzyjające warunki do wznowienia natarcia – powiedział Hromow.

  Rosjanie przegrupowują swoje siły i przerzucają je na okupowane terytoria, prawdopodobnie w celu wznowienia ofensywy w rejonie Doniecka.

 • 18:22

  W ciągu tych kilku godzin udało nam się zebrać wiele informacji – powiedział w czwartek szef MAEA Rafael Grossi, który stoi na czele misji tej organizacji do okupowanej przez Rosję elektrowni jądrowej.

  - Zobaczyłem te kluczowe rzeczy, które potrzebowałem zobaczyć – powiedział Grossi. Cytuje go agencja AFP, uściślając, że wypowiadał się dla "towarzyszących misji rosyjskich mediów".

  Agencja Reutera powiadomiła, że w czwartek późnym popołudniem, po kilkugodzinnym pobycie w elektrowni, część członków delegacji MAEA opuściła zajętą przez Rosję Zaporoską Elektrownię Jądrową.

  Agencja, powołując się na szefa ukraińskiego operatora elektrowni atomowych, koncernu Enerhoatom, podała później, że Rafael Grossi ma wyjechać jeszcze w czwartek.

 • 18:06

  Wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę rola Polski jako członka NATO znacząco wzrosła - powiedział w rozmowie z bukareszteńską telewizją Digi24 zastępca sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Mircea Geoana.

  Stwierdził on, że wraz z konfliktem przy wschodniej flance NATO w ostatnich miesiącach doszło również do zwiększenia pozycji jego kraju – Rumunii.

  - Kraje takie jak Polska i Rumunia stają się obecnie zdecydowanie bardziej istotne pod względem politycznym oraz strategicznym, a potwierdzeniem tej tezy jest między innymi aktywność Warszawy i Bukaresztu w pomocy świadczonej walczącej z wrogiem Ukrainie - ocenił Geoana.

  Jak zaznaczył, pomoc udzielana Ukraińcom jest o tyle ważna, że "w przypadku ich porażki nie jest wykluczone, że następnym celem Federacji Rosyjskiej będzie któreś z państw NATO".

 • 16:44

  Zdecydowana większość społeczeństwa węgierskiego jest przeciwna sankcjom nakładanym na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę – wynika z opublikowanego w czwartek sondażu ośrodka Szazadveg.

  Sondaż badał poparcie dla 15 różnych rodzajów sankcji przeciwko Rosji i form wsparcia Ukrainy. Najwięcej ankietowanych (81 proc.) opowiedziało się przeciwko nakładaniu ograniczeń na turystów rosyjskich w Europie, a także przeciwko kupowaniu przez Unię Europejską i jej państwa członkowskie broni dla Ukrainy.

 • 16:43

  Na Białorusi w dniach 8-14 września zaplanowano manewry wojskowe, które przewidują m.in. "uwolnienie tymczasowo zajętych terytoriów". Niewykluczone, że pod tym pojęciem kryją się przygraniczne regiony Ukrainy – poinformował sztab generalny armii ukraińskiej. Wojsko Ukrainy jest gotowe "na wszelki rozwój wydarzeń" - zapewniono.

  Według generała Ołeksija Hromowa, wiceszefa głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy, w manewrach mają brać udział żołnierze z Rosji i krajów członkowskich poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

 • 16:40

  Rosyjska armia straciła na wojnie ponad 900 żołnierzy elitarnych jednostek, którzy m.in. byli wykorzystywani zamiast piechoty do zadań szturmowych - ustaliła BBC. Nie są to pełne dane, a jedynie wyliczenia na podstawie dostępnych publicznie informacji.

  Wśród potwierdzonych przez BBC strat jest 151 wojskowych specnazu (sił specjalnych) wywiadu wojskowego GRU, 245 funkcjonariuszy formacji specjalnych Rosgwardii (podlegającej MSW), 20 funkcjonariuszy z Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Federalnej Służby Ochrony, 337 żołnierzy piechoty morskiej, 144 żołnierzy wojsk powietrznodesantowych. Zginęło także 67 pilotów wojskowych.

 • 16:02

  Dialog z Rosją trzeba kontynuować, aby zapobiec eskalacji konfliktu na Ukrainie – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron, obiecując dalsze poparcie swojego kraju dla Kijowa w "długiej wojnie".

  - Musimy przygotować się na długą wojnę – podkreślił Macron podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym w Pałacu Elizejskim, wytyczając cele swojej polityki zagranicznej.

  - Francja będzie nadal wspierać Kijów pod względem gospodarczym, militarnym i humanitarnym – zapewnił prezydent, ale ostrzegł, że jednym z kluczowych wyzwań będzie zapewnienie jedności Europy wobec Rosji. - Jedność europejska jest kluczowa, ponieważ podział jest jednym z celów wojennych Rosji – stwierdził Macron.

  Ocenił, że dialog z Moskwą jest niezbędny, aby uniknąć eskalacji konfliktu i ostatecznie pomóc ustalić w negocjacjach warunki pokoju, o którym - zaznaczył - może zdecydować tylko Ukraina.

 • 13:44

  Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przybyła do kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - potwierdził w czwartek ukraiński koncern Enerhoatom.

  Reporter agencji Reutera pisze, że delegacja przybyła w dużym konwoju. W okolicy jest wielu rosyjskich wojskowych.

 • 11:55

  11 willi na Sardynii, należących do rosyjskiego magnata finansowego Wiaczesława Mosze Kantora, zostało skonfiskowanych przez włoską Gwardię Finansową w ramach decyzji o zamrożeniu majątku oligarchów z Rosji - podały lokalne media na wyspie.

  68-letni Kantor, jeden z największych w Rosji producentów nawozów, ściśle związany z prezydentem Władimirem Putinem, został wpisany na unijną listę osób objętych sankcjami.

 • 11:40

  Władze USA sądzą, że Rosja boryka się z poważnym niedoborem żołnierzy na Ukrainie i poszukuje nowych sposobów na uzupełnienie tych braków – podała w czwartek stacja CNN, powołując się na dwa anonimowe amerykańskie źródła.

  "Rosyjskie wojsko cierpi na poważne niedobory personelu na Ukrainie. Sądzimy, że rosyjskie ministerstwo obrony stara się zwerbować żołnierzy kontraktowych, by uzupełnić te braki, w tym poprzez zmuszanie żołnierzy do ponownego udziału w walkach, pozyskiwanie personelu z prywatnych firm działających w branży bezpieczeństwa i wypłacanie poborowym premii" – powiedziało jedno ze źródeł.

  USA mają "wiarygodne doniesienia", że ministerstwo obrony Rosji "prawdopodobnie rozpocznie" werbunek skazanych kryminalistów "w zamian za darowanie wyroków i rekompensatę finansową" - dodali cytowani urzędnicy.

 • 11:35

  Kontrofensywa Ukrainy w celu wyzwolenia obwodu chersońskiego na południu kraju nie przyniesie rozstrzygnięcia od razu i może zakładać celowe markowanie nieudanych ataków, by zmylić Rosjan – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Wraz z rozpoczęciem kontrofensywy władze Rosji natychmiast uruchomiły kampanię propagandową, starając się przedstawić ją jako porażkę. Jednak operacje wojskowe o tej skali nie przynoszą rozstrzygnięcia w ciągu jednego dnia, ani jednego tygodnia – zaznacza think tank.

  Ukraińscy urzędnicy przyznali, że nie dysponują ogromną ilością wojsk zmechanizowanych, które umożliwiłyby atak błyskawiczny. Zamiast tego Ukraina od wielu miesięcy tworzyła warunki do skutecznej kontrofensywy, atakując i zakłócając rosyjskie linie komunikacji lądowej, ośrodki dowodzenia i systemy logistyczne na południu.

 • 10:42

  Rosjanie mogą zastosować manipulacje i nie dopuścić misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do kluczowych obiektów na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - ostrzegł w czwartek ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.

  Minister przekazał, że strona ukraińska omówiła z misją MAEA listę obiektów w elektrowni, które powinny zostać skontrolowane - pisze w czwartek koncern Enerhoatom.

 • 10:21

  Na Ukrainie zginął brytyjski wolontariusz, który wyjechał do tego kraju pracować jako medyk - podały w czwartek media. Informację o jego śmierci przekazała siostra, która prowadzi zbiórkę na sprowadzenie ciała do kraju.

  Jak poinformowała Lorna Mackintosh, jej brat Craig zginął 24 sierpnia "na linii frontu".

 • 10:11

  W wyniku agresji Rosji przeciwko Ukrainie od 24 lutego uszkodzonych zostało 2,4 tys. placówek oświatowych, w tym 270 zostało zniszczonych całkowicie - podało w czwartek ministerstwo oświaty i nauki Ukrainy.

 • 8:56

  "W dniach 30-31 sierpnia 2022 r. ukraińskie siły zbrojne kontynuowały operacje ofensywne na południu Ukrainy, wspierane przez intensywne uderzenia dalekiego zasięgu na rosyjskie punkty dowodzenia i logistyki w całej strefie okupowanej. Ministerstwo obrony Ukrainy opublikowało również materiał wideo, pokazujący ukraińskie samoloty operujące szybkimi pociskami przeciwradarowymi (HARM)" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

  "Rosja twierdziła wcześniej, że odzyskała fragmenty tego typu broni, która jest przeznaczona do lokalizowania i niszczenia radarów. Rosja stawia na pierwszym miejscu silną naziemną obronę przeciwlotniczą - zasięg radarów, który to umożliwia, jest krytyczną zdolnością w jej operacji na Ukrainie. Znaczna, trwała degradacja rosyjskich radarów za pomocą HARM-ów byłaby poważnym ciosem dla i tak już kłopotliwej świadomości sytuacyjnej Rosji" - dodano.

 • 8:31

  Rosyjskie władze na okupowanych terytoriach Ukrainy wykorzystują rozpoczęcie roku szkolnego do prób wymazywania ukraińskiej tożsamości z programu nauczania - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Rosyjskie władze opublikowały listę szkół na okupowanych terenach wraz z dokładnymi współrzędnymi geograficznymi, ostrzegając przy tym przed "ukraińskimi atakami" w dniu rozpoczęcia roku szkolnego 1 września. Może to oznaczać, że Rosjanie szykują operacje pod fałszywą flagą: ataki na szkoły, o które chcą oskarżyć Ukraińców. Może to również służyć uzasadnieniu niskiej frekwencji w szkołach - twierdzi ISW.

  Celem publikacji współrzędnych szkół może być również próba ogłoszenia listy obiektów cywilnych, których nie należy ostrzeliwać, a następnie używanie szkół jako baz wojskowych w przekonaniu, że ukraińskie siły zbrojne nie zaatakują wyznaczonej infrastruktury cywilnej - ocenia think tank.

  ISW zaznacza, że rosyjskie władze narzucają na okupowanych terenach program nauczania zgodny z przemówieniami i artykułami prezydenta Władimira Putina, w tym z jego fałszywymi twierdzeniami, że Ukraina jest częścią Rosji, wytworem "ery sowieckiej" i nie może być suwerennym państwem.

 • 8:17

  Mimo silnych ostrzałów w okolicy misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wyrusza w czwartek z Zaporoża do Enerhodaru, do kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - podaje Reuters.

  Rafael Grossi, szef MAEA, który stoi na czele misji, podkreślił, że wie ona o "zintensyfikowanych działaniach militarnych w okolicy", ale kontynuuje realizację swojego planu, zakładającego wizytę w elektrowni i spotkanie z jej personelem.

 • 7:49

  - Ten rok szkolny wszyscy zaczynają inaczej. Niektórzy daleko od domu - w innych regionach Ukrainy czy w innych krajach. Niektórzy zdalnie - online. Niektórzy w swojej szkole czy na swoim uniwersytecie, ale nie w spokoju - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w odezwie do uczniów i studentów.

  - Ale ważne, że rok szkolny się zaczyna. Ważne, że trwa nauczanie. I że (poszerzanie) wiedzy o Ukrainie nie ustaje. Bo ta wiedza daje nam siłę. Stała się naszą bronią - dodał.

 • 7:29

 • 7:25

  Ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły ostatniej doby uderzenia na pozycje, punkty dowodzenia i trasy logistyczne wroga na południu Ukrainy. Zniszczono 12 rosyjskich czołgów – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

  "Sytuacja na naszym obszarze operacyjnym pozostaje trudna, ale jest pod kontrolą (ukraińskich) sił obronnych. Siły wroga w dalszym ciągu prowadzą działania wojenne bez znacznych zmian w składzie i pozycji ich jednostek. By chronić się przed działaniami naszych jednostek, zdalnie minują trasy prowadzące do ich pozycji" – napisano w komunikacie dowództwa.

 • 7:17

  Rosyjskie wojska, które zajmują Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze, zagrażają światu, a także samym sobie – powiedział PAP pracownik tej siłowni, który kilka dni temu zdołał uciec z okupowanych terenów południowej Ukrainy. Dodał, że ewentualne następstwa awarii w elektrowni w Enerhodarze będą o wiele gorsze, niż w przypadku katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku.

  - To, co robią Rosjanie, którzy trzymają w elektrowni amunicję i sprzęt wojskowy, a na dodatek ostrzeliwują obiekty elektrowni, to czysta głupota - ocenił mężczyzna.

 • 7:12

  Od wczesnego rana w czwartek siły rosyjskie ostrzeliwują Enerhodar na południu Ukrainy, są ranni - poinformował Dmytro Orłow, mer tego miasta. W Enerhodarze znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, do której tego dnia ma przybyć misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

  "Enerhodar. Od piątej rano nie ustają moździerzowe ostrzały miasta. Słychać wystrzały z automatów" - napisał lojalny wobec władz w Kijowie mer w komunikatorze Telegram. Jak dodał, trafiono w kilka obiektów cywilnych. Ustalana jest liczba poszkodowanych osób.

  Orłow zaapelował do mieszkańców o pozostawanie w domach.

 • 3:30

 • 3:09

  Ukraińska wicepremier do spraw terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk zaapelowała w środę do osób ewakuowanych z niebezpiecznych regionów, by nie wracały do domów co najmniej do wiosny, nawet jeśli zostanie rozwiązany problem ogrzewania.

  - Nie radzę (myśleć o powrocie). I za wszelką cenę apeluję o ewakuowanie się przed nastaniem mrozów z obwodu donieckiego, chersońskiego, zaporoskiego i części obwodu charkowskiego - powiedziała wicepremier, cytowana przez portal Ukraińska Prawda.

  - Przeżyjemy zimę i - daj Boże - wiosną będziemy rozmawiać o powrotach - dodała.

  Wereszczuk podkreśliła, że obecnie na poziomie państwa decyzję o obowiązkowej ewakuacji podjęto jedynie wobec obwodu donieckiego. Inne obwody analizują możliwość częściowej ewakuacji z niektórych obszarów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr, momo, ft, tas//now

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości