Odwrócili się plecami podczas "Ody do radości". Pierwsza sesja europarlamentu

[object Object]
Deputowani Partii Brexitu odwrócili się podczas hymnu Unii Europejskiej. Dwoje deputowanych PiS nie podniosło się z krzesełEBS
wideo 2/2

Deputowani eurosceptycznej Partii Brexitu odwrócili się plecami do prezydium Parlamentu Europejskiego w trakcie odgrywania hymnu Unii Europejskiej. Stało się to we wtorek podczas pierwszej sesji plenarnej nowego europarlamentu w Strasburgu. Na zdjęciach widać także dwoje polskich europosłów z Prawa i Sprawiedliwości, którzy początkowo nie podnieśli się z miejsc, gdy zabrzmiała "Oda do radości".

Podczas inauguracyjnej sesji nowego, wybranego w maju Parlamentu Europejskiego, swój stosunek do unijnych instytucji wyrazili przedstawiciele brytyjskiej Partii Brexitu. Eurodeputowani z tego ugrupowania odwrócili się tyłem do prezydium PE w czasie odgrywania "Ody do radości", hymnu Unii Europejskiej.

Powtórzyła się tym samym sytuacja sprzed pięciu lat, kiedy zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zachowali się tak samo.

Eurosceptyczna Partia Brexitu Nigela Farage'a zwyciężyła w brytyjskich wyborach do Parlamentu Europejskiego, uzyskując 29 na 73 przypadające temu krajowi mandaty. Wysłała do Brukseli jedną z największych delegacji partyjnych w Europie, równą liczną, co niemiecki blok CDU/CSU.

Utworzone w 2019 roku ugrupowanie uzyskało w skali kraju 31,6 proc. głosów - o 5 punktów procentowych więcej niż w 2014 r. Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), na której czele Farage triumfował w poprzednich eurowyborach. We wtorek prounijni brytyjscy europosłowie wystąpili natomiast w żółtych koszulkach z napisem "Stop Brexit".

Siedzieli, potem wstali

Na nagraniach i zdjęciach z pierwszego posiedzenia nowego Parlamentu Europejskiego widać dwoje polskich deputowanych z Prawa i Sprawiedliwości, którzy na początku odgrywania "Ody do radości" nie podnieśli się z miejsc. To były szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszyczkowski oraz była minister edukacji Anna Zalewska. Na późniejszych zdjęciach widać, że oboje potem wstali.

Jak przekazał korespondent TVN24 Michał Tracz, na siedząco słuchali hymnu deputowani ze Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Na zdjęciach widać też, że tyłem do prezydium na kilka chwil odwrócił się Jacek Saryusz-Wolski z PiS. Uczynił to, by zrobić zdjęcie.

Witold Waszczykowski, Anna Zalewska i Jacek Saryusz-Wolski podczas odgrywania hymnu Unii EuropejskiejEBS, tvn24.pl

Protesty w obronie katalońskich polityków

W trakcie inauguracji przed budynkiem europarlamentu odbył się protest przeciw decyzji o unieważnieniu mandatów trzech katalońskich polityków separatystycznych. Według hiszpańskich mediów demonstrowało około 4 tysięcy osób.

Choć były premier Katalonii Carles Puigdemont, były wicepremier w jego rządzie Oriol Junqueras oraz były minister Toni Comin w wyborach z 26 maja zdobyli mandaty eurodeputowanych, Hiszpańska Państwowa Komisja Wyborcza (JEC) orzekła ich nieważność, ponieważ nie stawili się na ceremonię złożenia przysięgi hiszpańskich europosłów w siedzibie krajowego parlamentu oraz nie dostarczyli w terminie wymaganych dokumentów.

Zagraniczne media zwracają uwagę, że katalońscy eurodeputowani obecni w PE przynieśli zdjęcia separatystów pozbawionych możliwości zasiadania w europarlamencie.

Zaprzysiężenie europosłów i wybór stanowisk w PE

We wtorek w Strasburgu odbyła się pierwsza sesja plenarna oraz, jak relacjonował korespondent TVN24, krótka uroczystość zaprzysiężenia deputowanych do Parlamentu Europejskiego.

Szef Parlamentu Europejskiego, jak i 14 wiceprzewodniczących mają zostać wybrani w środę.

Służby przekazały, że nie ma możliwości zmian decyzji o głosowaniu w środę 3 lipca nad wyborem szefa PE. Zdecydowano jednak, że termin składania przez kandydatów wniosków o ubieganie się o stanowisko szefa tej instytucji zostanie przedłużony do godz. 22 tego dnia.

Eurodeputowani IX kadencji Parlamentu Europejskiego pochodzą z około 190 partii politycznych wszystkich państw członkowskich. 60 proc. europosłów to mężczyźni. Najmłodsza europosłanka do 21-letnia Dunka Kira Marie Peter-Hansen z Zielonych, a najstarszym deputowanym jest były premier Włoch, 82-letni Silvio Berlusconi, szef partii Forza Italia. Agencja EFE zauważa, że podczas gdy dotychczas nowi europosłowie stanowili około połowy wszystkich parlamentarzystów, tym razem ci, którzy sprawują swój pierwszy mandat w PE, stanowią aż 61 proc.

Autor: ft//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: