UE będzie wspierać demokratyzację Rosji?


- Wspierajmy modernizację i demokratyzację Rosji prowadząc mądrą, odważną i rozsądną unijną politykę wschodnią - apeluje Radosław Sikorski na łamach niemieckiego dziennika "Der Tagesspiegel". W "Frankfurter Allgemeine Zeitung" polską koncepcję polityki wschodniej wspiera szef szwedzkiej dyplomacji - Carl Bildt.

Sikorski podkreśla, że Polska i UE są otwarte na współpracę z Rosją. Ale współpraca ta powinna być wkomponowana w koncepcję stosunków ze wschodnimi sąsiadami Unii. Dobra koordynacja i wdrożenie projektów wschodniego partnerstwa pomogą "ograniczyć frustrację i pole do konfliktów" oraz podwyższyć

Wspierajmy modernizację i demokratyzację Rosji prowadząc mądrą, odważną i rozsądną unijną politykę wschodnią Radosław Sikorski

- Wspierajmy modernizację i demokratyzację Rosji prowadząc mądrą, odważną i rozsądną unijną politykę wschodnią - apeluje Sikorski, według którego jednak strategię polityki wobec Rosji powinna poprzedzić "gruntowna analiza tego, co stało się w ostatnich tygodniach w stosunkach rosyjsko-gruzińskich jak i w zachowaniu Rosji wobec innych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, przede wszystkim Ukrainy".

Niepokojący powrót Rosji do przeszłości

Jak dodał Sikorski, niepokojące jest odejście Rosji od kursu modernizacji i powrót do starych sowieckich metod działania, które preferują rozwiązania siłowe i geopolityczne.

- Jestem przekonany, że w poniedziałek Rada Europejska da wyraz naszym obawom i jasno postawi sprawę, że rozwój stosunków między UE a Rosją jest zależny od bezwarunkowego spełnienia elementarnych zasad - pisze Sikorski.

Czas na partnerstwo

Szef polskiej dyplomacji uważa również, że nadszedł już czas, by rozpocząć wdrażanie założeń koncepcji wschodniego partnerstwa UE.

- Przemawia za tym rosnące przekonanie w UE, że problemy naszych wschodnich europejskich sąsiadów wymagają kompleksowego działania. Potrzebujemy wizji długotrwałej stabilizacji i współpracy

Potrzebujemy wschodniego partnerstwa (...) Pozwoliłoby ono wzmocnić więzi z kluczowym krajem, jakim jest Ukraina, skonsolidować demokrację i wspierać jej modernizację. Carl Bildt

Głos poparcia ze Szwecji

O potrzebie podjęcia intensywnych prac nad zaproponowaną przez Polskę i Szwecję inicjatywą wschodniego partnerstwa mówił też szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt.

- Potrzebujemy wschodniego partnerstwa (...) Pozwoliłoby ono wzmocnić więzi z kluczowym krajem, jakim jest Ukraina, skonsolidować demokrację i wspierać jej modernizację. Ukraina ma perspektywę przystąpienia do UE, jak każdy inny europejski kraj, choć wiemy, że przed nią jeszcze daleka droga - powiedział Bildt w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Przedstawiona przez Polskę i Szwecję propozycja wschodniego wymiaru Europejskiej Polityki Sąsiedztwa zakłada utworzenie forum regionalnej współpracy 27 państw UE z jej pięcioma sąsiadami wschodnimi: Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią oraz - na poziomie technicznym i eksperckim - z Białorusią.

Źródło: TVN24, PAP