"Tylko ośmiela Putina". Fala krytyki po słowach polityka

Źródło:
PAP

Nigel Farage, lider prawicowo-populistycznej partii Reform UK, spotkał się z falą krytyki po jego piątkowych wypowiedziach na temat Rosji i Władimira Putina. Potępili je między innymi premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i lider opozycji Keir Starmer.

Farage był w piątek pytany przez stację BBC o niektóre ze swoich budzących kontrowersje stwierdzeń z przeszłości, w tym wpis w mediach społecznościowych z lutego 2022 roku, w którym ocenił, że rosyjska inwazja na Ukrainę "była konsekwencją ekspansji UE i NATO".

Farage odparł, że od lat 90. argumentował, że "nieustanna ekspansja na wschód" NATO i UE daje Putinowi "powód, by mówić Rosjanom, że 'oni znów po nas przyjdą i rozpoczną wojnę'". - Sprowokowaliśmy tę wojnę. Oczywiście jest ona jego (Putina) winą - dodał. Zapytany został też o wypowiedź z 2014 roku, gdy wymienił rosyjskiego prezydenta jako polityka, którego najbardziej podziwia. - Powiedziałem, że nie lubię go jako osoby, ale podziwiałem go jako polityka, ponieważ zdołał opanować kierowanie Rosją - wyjaśnił.

Nigel FarageTOLGA AKMEN/EPA/PAP

CZYTAJ WIĘCEJ: Architekt brexitu wystartuje w wyborach

Fala krytyki po słowach Farage'a

Słowa Farage’a skrytykowali w sobotę liderzy pozostałych głównych partii politycznych. - To, co powiedział, było całkowicie błędne, i działa na korzyść Putina. To człowiek, który użył broni chemicznej na ulicach Wielkiej Brytanii, który zawiera umowy z krajami takimi jak Korea Północna. Ten rodzaj ustępstw jest groźny dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, bezpieczeństwa naszych sojuszników, którzy na nas polegają, i tylko ośmiela Putina - oświadczył premier Sunak. Lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer nazwał słowa Farage'a "haniebnymi". - Zawsze było dla mnie jasne, że Putin ponosi wyłączną odpowiedzialność za rosyjską agresję na Ukrainie, a my zawsze staliśmy po stronie Ukrainy. (…) Każdy, kto chce kandydować na posła w naszym parlamencie, powinien jasno wyrazić, że niezależnie od tego, czy chodzi o rosyjską agresję na polu bitwy, czy w internecie, sprzeciwiamy się tej agresji. To stanie po stronie Ukrainy, ale też opowiadanie się za naszą wolnością - podkreślił.

Lider Liberalnych Demokratów Ed Davey stwierdził, że "to Putin i Rosja są winni, i nikt więcej". - Mocno popieram wysiłki, które Wielka Brytania podjęła, aby pomóc Ukrainie. Chciałbym, żebyśmy robili więcej, i myślę, że Brytyjczycy byliby zszokowani, gdybyśmy zrobili cokolwiek innego - powiedział.

Partia Farage'a może liczyć na kilka mandatów

Reform UK ma w ostatnich sondażach poparcie rzędu 15-20 procent, dzięki czemu zbliża się, a czasem nawet przegania będącą zwykle na drugim miejscu Partię Konserwatywną. Przy obowiązującej ordynacji większościowej w wyznaczonych na 4 lipca wyborach do Izby Gmin partia ta może jednak liczyć co najwyżej na kilka mandatów.

Autorka/Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TOLGA AKMEN/EPA/PAP