Tusk o NATO w Polsce: Same traktaty to za mało, potrzeba żołnierzy

Tusk: Większa obecność NATo w Polsce "niezbędna"
Tusk: Większa obecność NATo w Polsce "niezbędna"
TVN 24
Polska byłaby bezpieczniejsza ze stacjonującymi na jej obszarze żołnierzami innych krajów NATOTVN 24

Większa obecność NATO także w Polsce wydaje się w niedalekiej perspektywie niezbędna, bo Polska i Litwa graniczą z obszarem, gdzie napięcie jest większe niż kiedykolwiek w ostatnich latach - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z litewskim premierem w Brukseli.

- Widać wyraźnie, że NATO poważnie traktuje sytuację na wschód od Unii Europejskiej. Będziemy rozmawiali, zresztą Polska w tej sprawie jest bardzo konsekwentna od lat, o potrzebie większej obecności struktur NATO-wskich także na terenie Polski - powiedział Tusk.

Tusk: NATO zacznie rozumieć Polskę i Litwę

Jak zaznaczył, "wydaje się, że same traktatowe zobowiązania w obecnym czasie mogą nie wystarczyć dla pełnego poczucia bezpieczeństwa". - I dlatego większa obecność NATO także w Polsce, myślę, że Litwa jest podobnego zdania, wydaje się w niedalekiej perspektywie niezbędna - powiedział Tusk.

Uzasadniał też, że dzisiaj wyraźnie widać, iż "nasze granice, Polski i Litwy, to są granice Unii Europejskiej, to są granice z obszarem, gdzie napięcie dzisiaj jest większe niż kiedykolwiek w ostatnich latach". - I dlatego sądzę, że nasza argumentacja będzie powoli zdobywała większe zrozumienie wśród NATO-wskich sojuszników - stwierdził.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział we wtorek, że władze wojskowe NATO mają zaproponować "dodatkowe działania" służące wzmocnieniu kolektywnej obrony i zdolności odstraszania. Przypomniał, że w związku z kryzysem na Ukrainie NATO wysłało samoloty elektronicznego rozpoznania AWACS nad Polskę i Rumunię oraz "więcej niż podwoiło" liczbę samolotów uczestniczących w natowskiej misji patrolowania przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi. Zapowiedział, że w przyszłości "zobaczymy więcej ćwiczeń wojskowych" na terytorium krajów członkowskich na wschodzie Sojuszu.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: