Świat

Tusk ma nadzieję, że Ukraina uniknie "czarnych scenariuszy"

Świat


Premier Donald Tusk powiedział w środę w Budapeszcie, że Polska i Węgry zgadzają się, iż szansą dla Ukrainy jest polityczne porozumienie, którego efektem będzie „poszanowanie praw obu stron konfliktu”. Wyraził też nadzieję, że uda się tam wypracować stanowisko, które pozwoli uniknąć „czarnych scenariuszy".

- Ukraina ma prawo do solidarności i pomocy, natomiast nikt nie ma prawa wtrącać się w wewnętrzne sprawy Ukrainy, nikt nie powinien decydować za Ukraińców o ich przyszłości - powiedział Tusk na wspólnej z premierem Węgier Viktorem Orbanem konferencji prasowej.

Bez przemocy z obu stron

Jak podkreślił, warunkiem numer jeden rozwiązania konfliktu na Ukrainie jest „wyrzeczenie się przemocy”, a jest to odpowiedzialność władzy na Ukrainie. - Władza nie może bić swoich obywateli – zaznaczył Tusk.

- Z drugiej strony oczekujemy powstrzymania się od radykalnych działań ze strony niektórych grup opozycyjnych, chociaż (…) dzisiaj opozycja zachowuje się odpowiedzialnie. Wydarzenia w Kijowie nie świadczą o tym, żeby Majdan stanowił zagrożenie dla kogokolwiek – ocenił.

UE powinna zachęcać

Tusk zapowiedział, że w trakcie swoich najbliższych rozmów z przywódcami europejskimi o Ukrainie będzie prezentował jednoznaczny pogląd: „Europa powinna sformułować dodatkowe zachęty, które sprzyjałyby porozumieniu głównych sił politycznych na Ukrainie”. - Nie będziemy w stanie pomagać, jeśli Ukraina nie będzie tego chciała; jeśli Ukraina będzie zanarchizowana i zdestabilizowana, to nie będziemy mieli partnera, któremu będziemy mogli pomóc – zauważył premier Polski. Tusk ocenił, że szansą dla Ukrainy może być współpraca energetyczna. Jak dodał, warto też „odważnie ruszyć temat wiz dla Ukraińców”.

"Mamy chaos i anarchię"

Orban podkreślił z kolei, że jest bardzo zaniepokojony sytuacją na Ukrainie. Jak zauważył, Ukraina jest sąsiadem jego kraju. - Mamy chaos i anarchię przy naszych granicach – podkreślił. Wyraził zadowolenie, że Polska i premier Tusk tradycyjnie zajmują się kwestią Ukrainy. Jego zdaniem Polska jest autorytetem w Unii, jeśli chodzi o kwestie ukraińskie. Orban poinformował, że rozmawiał z Tuskiem również o bezpieczeństwie energetycznym w regionie oraz o planach rządu węgierskiego w sprawie rozwoju sektora energetycznego w tym kraju. Kolejny tematy rozmów – jak relacjonował - to współpraca na forum UE, m.in. w sprawie kształtu polityki energetyczno-klimatycznej Unii oraz rozbudowa infrastruktury transportowej w ramach europejskiego korytarza Północ-Południe. Politycy rozmawiali też o najbliższej Radzie Europejskiej.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: