TVN24 | Świat

Złoty posąg psa w stolicy. Prezydent uhonorował ulubioną rasę

TVN24 | Świat

Autor:
momo
Źródło:
BBC

Prezydent Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchamedow odsłonił w stolicy kraju pozłacany pomnik czworonoga. Pięć lat temu w mieście powstał już monument przedstawiający przywódcę kraju siedzącego na koniu.

Sześciometrowy złoty posąg owczarka środkowoazjatyckiego - ulubionej psiej rasy przywódcy Turkmenistanu - został odsłonięty w Aszchabadzie. Owczarek środkowoazjatycki to jedna z najstarszych ras na świecie, szacuje się, że liczy 4000–5000 lat. Psy te pochodzą z rejonów Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu, a także Turkmenistanu, który wpisał nawet owczarka środkowoazjatyckiego na listę dziedzictwa narodowego kraju.

Jak przypomina BBC, to nie pierwszy raz, kiedy psy te zostały uhonorowane przez prezydenta Berdymuhamedowa. W zeszłym roku przywódca poświęcił im nawet książkę.

Brytyjski portal zauważa, że złoty posąg psa kontrastuje z biedą, z jaką borykają się mieszkańcy miasta.

Złoty prezydent na koniu

W 2015 roku w Aszchabadzie odsłonięto pozłacany monument przedstawiający Berdymuchamedowa. Na 15-metrowym postumencie ustawiono 6-metrowy pomnik - prezydent w stroju turkmeńskim na harcującym koniu, nad nim gołąb, symbol dążenia do pokoju. Pomnik z brązu jest pokryty 24-karatowym złotem listkowym.

Odzwierciedla on zamiłowanie przywódcy Turkmenistanu do lokalnej rasy koni i wyścigów konnych. W roku 2013 Berdymuchamedow o mały włos uniknął poważnych obrażeń, gdy spadł z wierzchowca podczas wyścigu, który wygrał; lokalne media przemilczały wypadek.

Kurbankuły Berdymuchamedow, sławiony w pieśniach i wierszach przez pałacowych poetów, rządzi w Turkmenistanie od nagłej śmierci w roku 2006 swojego poprzednika Saparmurada Nijazowa. Jego krytycy i obrońcy praw człowieka twierdzą, że jego reżim należy do najbardziej represyjnych na świecie. W rankingu wolności prasy prowadzonym przez organizację Reporterzy bez Granic Turkmenistan zajmuje przedostatnie miejsce, wyprzedzając tylko Koreę Północną.

Autor:momo

Źródło: BBC