TVN24 | Świat

"Poczynił niesprawiedliwe i nieprawdziwe uwagi". Erdogan wzywa Bidena do "wycofania deklaracji"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował w poniedziałek do prezydenta USA Joe Bidena o natychmiastowe wycofanie jego deklaracji, że rzeź Ormian w 1915 roku była ludobójstwem. Zdaniem Erdogana słowa Bidena zachwiały dwustronnymi relacjami.

Recep Tayyip Erdogan już wcześniej określił deklarację Joe Bidena na temat rzezi Ormian jako "zły krok" i "głęboką ranę", a w poniedziałek radził Stanom Zjednoczonym, aby "spojrzały w lustro". Prezydent Turcji podkreślił jednak, że spodziewa się "otwarcia nowych drzwi" i omówienia wszystkich wątpliwości z prezydentem USA na szczycie NATO w czerwcu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Prezydent USA poczynił niesprawiedliwe i nieprawdziwe uwagi"

Turecki prezydent dodał, że nadal dąży do nawiązania "dobrych stosunków sąsiedzkich" z Armenią. - Prezydent USA poczynił bezpodstawne, niesprawiedliwe i nieprawdziwe uwagi na temat smutnych wydarzeń, które miały miejsce w naszym regionie ponad 100 lat temu - powiedział Erdogan po posiedzeniu swojego gabinetu i powtórzył apel do historyków tureckich i armeńskich o powołanie wspólnej komisji w celu zbadania tamtych wydarzeń.

- Mam nadzieję, że prezydent USA jak najszybciej wycofa swoją deklarację - podkreślił Erdogan, który potępił także Stany Zjednoczone za to, że nie udało im się znaleźć rozwiązania konfliktu między Azerbejdżanem a Armenią w Górskim Karabachu, gdzie USA, Rosja i Francja były mediatorami. Jego zdaniem Waszyngton stał z boku podczas tych wydarzeń. - Jeśli mówisz o ludobójstwie, to musisz spojrzeć w lustro i dokonać oceny. Sprawa rdzennych Amerykanów, nie muszę nawet wspominać tego, co się stało. To jest jasne - powiedział.

Biden mówi o "ludobójstwie" Ormian

Rzeź Ormian jest drugim po Holokauście najlepiej udokumentowanym ludobójstwem w czasach nowożytnych. Według tureckich obliczeń zginęły wówczas 972 tys. osób, natomiast Ormianie liczbę ofiar szacują na 1,5 mln osób. Za początek systematycznych prześladowań uznawany jest wydany przez tureckie władze w 1915 r. rozkaz aresztowania setek ormiańskich intelektualistów.

Joe Biden jest pierwszym prezydentem USA od 40 lat, który publicznie nazwał ludobójstwem masowe mordy w Imperium Osmańskim sprzed ponad 100 lat. Demokrata obiecał to w kampanii wyborczej.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP