Świat

Turcja wyciąga rękę. Ankara i Berlin gotowe do normalizacji

Świat


Turcja nie ma z Niemcami problemu, ale Niemcy mają problem z Turcją i korzystają z każdej okazji, by ją atakować - oświadczył minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu. Jednocześnie ocenił, że oba państwa są gotowe do normalizacji swoich napiętych stosunków dwustronnych.

W opublikowanej w poniedziałek rozmowie agencją z dpa Mevlut Cavusoglu przestrzegł również stronę niemiecką przed "wysuwaniem gróźb" wobec jego kraju.

"Turcja odda cios"

Szef tureckiej dyplomacji szczególnie pozytywnie wypowiedział się o "dobrym dialogu" z Gabrielem, który zaprosił go do złożenia wizyty w swoim mieście rodzinnym Goslar w Dolnej Saksonii. Niemiecki minister odwiedził swego tureckiego kolegę w listopadzie w jego okręgu wyborczym w prowincji Antalya. Cavusoglu zaznaczył, że Gabriel to jego "osobisty przyjaciel", z którym jednak nie zawsze musi się zgadzać.

Z perspektywy Ankary nie ma żadnego kryzysu w dwustronnych relacjach miedzy Turcją i Niemcami - powiedział Cavusoglu. - Turcja nie ma z Niemcami problemu, ale Niemcy mają problem z Turcją i korzystają z każdej okazji, by ją atakować - ocenił, dodając, że rząd w Ankarze oczekuje od Niemiec "traktowania Turcji jako równorzędnego partnera".

- Jeśli Niemcy zrobią w naszym kierunku jeden krok, my zrobimy dwa kroki w ich stronę. To nie żadna słabość, to idzie z serca. Ale jeśli Niemcy zagrożą Turcji, Turcja odda cios - podkreślił Cavusoglu.

Napięte relacje dwustronne

Stosunki Turcji z Unią Europejską są szczególnie napięte od wiosny 2017 roku, gdy Niemcy i Holandia nie zgodziły się na zorganizowanie zaplanowanych na ich terytorium wieców przedwyborczych tureckich imigrantów z udziałem tureckich polityków przed referendum w sprawie zmiany ustroju w Turcji. Niemcy i Holandia powołały się na względy bezpieczeństwa, co spotkało się z oskarżeniem ze strony tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana "o nazistowskie praktyki" i tłumienie wolności wypowiedzi.

Także Erdogan w czwartek wyraził chęć poprawy wzajemnych relacji dyplomatycznych z krajami europejskimi.

Autor: mm//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tccb.gov.tr

Tagi:
Raporty: