Trzęsienie ziemi w okolicy Neapolu. Najsilniejsze od kilku dekad

Źródło:
Repubblica, PAP
Trzęsienie ziemi w okolicy Neapolu. Najsilniejsze od 40 lat
Trzęsienie ziemi w okolicy Neapolu. Najsilniejsze od 40 lat
PAP/EPA/CIRO FUSCO
neapolPAP/EPA/CIRO FUSCO

We Włoszech nieopodal Neapolu doszło w poniedziałek do trzęsienia ziemi. Jeden z odnotowanych wstrząsów miał 4,4 stopnia w skali Richtera i był najsilniejszym od 40 lat w tym rejonie. Wielu ludzi wyszło na ulice, ze sklepowych półek posypały się produkty, doszło też do niewielkich uszkodzeń budynków.

W poniedziałek wieczorem doszło do trzęsienia ziemi w okolicy Pól Flegrejskich w pobliżu Neapolu. Odnotowano dwa wstrząsy, które dzieliło około 20 minut. Pierwszy z nich miał magnitudę 3,5 stopnia w skali Richtera i miał miejsce na głębokości 3 kilometrów. Kolejny miał 4,4 w skali Richtera i był najsilniejszy od 40 lat. Później pojawiły się też wstrząsy wtórne.

Nie ma informacji o ofiarach.

Wstrząsy były też odczuwalne w innych miejscowościach w regionie Kampanii, na przykład w Pozzuoli, Afragoli, Quarto, Casavatore czy Giugliano.

Trzęsienie ziemi w okolicach NeapoluPAP/EPA/CIRO FUSCO

Ludzie wyszli na ulice

Jak napisała "La Repubblica", wiele osób wyszło ze swoich domów w Neapolu na ulice. Z powodu silnych wibracji w niektórych mieszkaniach czy sklepach przedmioty poupadały na podłogę.

Do straży pożarnej dotarły zgłoszenia o uszkodzonych budynkach. Służby udały się na miejsce, by ocenić sytuację.

Burmistrz Pozzuoli Gigi Manzoni zaapelował o "zachowanie spokoju". Powołał też specjalne Miejskie Centrum Operacyjne do zorganizowania zespołów mających wykryć wszelkie uszkodzenia budynków.

Ludzie wyszli z domów na ulicePAP/EPA/CIRO FUSCO

Zamknięto szkoły

Zdecydowano też, że szkoły w Pozzuoli we wtorek będą zamknięte.

W rejonie Pól Flegrejskich już rano odnotowano rój sejsmiczny - serię trzęsień ziemi, które następują jedno po drugim w krótkim czasie - najsilniejszy wstrząs miał 2,3 w skali Richtera.

Google Maps

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: Repubblica, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CIRO FUSCO