Świat

Gwałtowne wstrząsy w Japonii, są ofiary

Świat


Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godzinie 8 czasu lokalnego (godzina 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

Trzęsienie ziemi nawiedziło prefekturę Osaki na wyspie Honsiu w poniedziałek o godzinie 8 rano czasu lokalnego (godzina 1 w Polsce).

Epicentrum wstrząsów znajdowało się na morzu w odległości 20 kilometrów od miasta Osaka - trzeciego co do wielkości w Japonii, a hipocentrum było zlokalizowane na głębokości 15 kilometrów - podało Europejsko-śródziemnomorskie centrum sejsmologiczne z siedzibą we Francji, które również zarejestrowało wstrząsy w Japonii.

"Nie ma zagrożenia tsunami"

Japońska Agencja Meteorologiczna zaznaczyła w swym komunikacie, że "nie ma zagrożenia tsunami".

Szef kancelarii japońskiego rządu Yoshihide Suga podał początkowo, że wstrząsy nie spowodowały znaczących zniszczeń, ani ofiar w ludziach. - Nie odnotowano też żadnych wychodzących poza normalność sytuacji w elektrowniach jądrowych w Mihamie, Takahamie i Ohi, działających w tym regionie - zaznaczył. Ucierpiały jedynie nieznacznie budynki w centrum miasta Osaka.

Prewencyjnie - jak zaznaczono - zamknięto metro i wstrzymano ruch kolejowy. Osaka była jedną z pierwszych stacji docelowych kolei dużej prędkości, która powstała tam w latach 60. Linię kolejową Tokaido Shinkansen otwarto w 1964 roku. Pociągi klasy Shinkansen osiągały już wtedy prędkość około 200 kilometrów na godzinę na trasie Tokio-Kioto–Osaka.

Ofiary śmiertelne

Z informacji napływających od lokalnych władz wyłania się bardziej tragiczny obraz skutków trzęsienia. Najprawdopodobniej trzy osoby - w tym 9-letnia dziewczynka - straciły życie. Osiem osób w Osace odniosło poważne obrażenia.

Firma Kansai Electric Power podała, że około 170 tysięcy gospodarstw domowych w prefekturze Osaki i w sąsiedniej prefekturze Hyogo pozostaje bez prądu po porannym trzęsieniu.

Koncerny Honda i Mitsubishi Motors zawiesiły okresowo produkcję krajową w związku z poniedziałkowym trzęsieniem - poinformowała agencja Kyodo.

Niebezpieczny region

Trzęsienia ziemi są częste w Japonii, która jest położona w jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów świata. Na kraj ten przypada około 20 procent trzęsień ziemi o magnitudzie 6 lub większej.

Najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii kraju o magnitudzie 9, które w marcu 2011 roku nawiedziło północno-wschodnią Japonię oraz wywołane nim potężne tsunami spowodowały awarię w elektrowni atomowej Fukushima. Był to najpoważniejszy incydent tego typu od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Autor: kz//now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości