Unijny komisarz Thierry Breton: nie wierzę ani przez sekundę w polexit

Autor:
pp\mtom
Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Morawiecki: polexit to fake news
Morawiecki: polexit to fake newsFacebook/Mateusz Morawiecki
wideo 2/21
Facebook/Mateusz MorawieckiMorawiecki: polexit to fake news

Unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton stwierdził, że "nie wierzy ani przez sekundę", że nastąpi polexit, ponieważ "ponad 80 procent Polaków chce pozostać w Unii". Jednocześnie podkreślił, że "każdy kraj, który jest w Unii, musi respektować reguły", a za ich nieprzestrzeganie grożą sankcje. Jego słowa to reakcja na czwartkowy wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy prawa Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją.

TK w pełnym składzie, pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej, zajmował się w czwartek sprawą zainicjowaną wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego z końca marca, dotyczącą zgodności z konstytucją niektórych z przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. TK uznał tego dnia w wyroku, że część przepisów unijnych, o które pytał szef rządu, jest niezgodna z konstytucją

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział w poniedziałek w radiu France Inter, że Komisja Europejska oczekuje "na pisemną decyzję (...) i wtedy ją przeanalizuje", a "każdy kraj, który jest w Unii, musi respektować reguły". Jak dodał, Komisja Europejska "jest po to, by chronić Polaków, którzy w referendum zdecydowali o przystąpieniu do Europy".

Breton dodał jednocześnie, że "nie wierzy ani przez sekundę", że nastąpi polexit, ponieważ "ponad 80 procent Polaków chce pozostać w Unii". Jednocześnie też potwierdził, że ​​będą sankcje, jeśli rząd polski będzie lekceważyć prymat prawa europejskiego.

CZYTAJ TEŻ: Mateusz Morawiecki: polexit to fake news

Thierry BretonThierry ROGE/EU

Manifestacje w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej

W niedzielę w wielu polskich miastach i miasteczkach odbyły się prounijne manifestacje. To reakcja na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy prawa UE są niezgodne z polską konstytucją. Główną warszawską demonstrację zwołał Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej. 

ZOBACZ TEŻ: Donald Tusk na placu Zamkowym: ten alarm podnoszę razem z wami

Manifestacje po wyroku TK

Biedroń: W 2004 roku zdecydowaliśmy w 14 milionach głosów, że nasz wybór to Polska w UE
Biedroń: W 2004 roku zdecydowaliśmy w 14 milionach głosów, że nasz wybór to Polska w UEZDJĘCIA ORGANIZATORA/TVN24
wideo 2/20

"Na opasce, którą mam na ręku, jest jeszcze krew. Dlatego mam prawo krzyczeć głośno". Przemówienia uczestniczek Powstania Warszawskiego

Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Thierry ROGE/EU

Pozostałe wiadomości