Trumna Jana Pawła II już w Kaplicy św. Sebastiana

Aktualizacja:

Trumna ze szczątkami Jana Pawła II została złożona w Kaplicy Świętego Sebastiana bazyliki świętego Piotra - ogłosił w poniedziałek wieczorem rzecznik Watykanu. Ostatni wierni przeszli przed trumną, wystawioną wcześniej przed Ołtarzem Konfesji, o 18:30. Szacuje się, że osób, które oddały hołd błogosławionemu, mogło być około pół miliona.

Trumna ze szczątkami Jana Pawła II została złożona w po prawej stronie od wejścia Kaplicy Świętego Sebastiana, tuż za słynną Pietą Michała Anioła. Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi poinformował, że została ona przeniesiona w procesji z udziałem arcybiskupów, biskupów i dziewięciu kardynałów.

Obecni byli między innymi: watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone, dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato, kardynałowie Stanisław Dziwisz i Franciszek Macharski z Krakowa, były papieski sekretarz, arcybiskup Lwowa Mieczysław Mokrzycki.

W ceremonii uczestniczyła też siostra Tobiana, która pracowała w papieskim apartamencie. Był również postulator procesu beatyfikacyjnego ksiądz Sławomir Oder. Podczas uroczystości modlono się do błogosławionego Jana Pawła II. Trumnę przykryto płytą z białego marmuru, na której widnieje napis: "Beatus Ioannes Paulus PP. II".

Kilka godzin w kolejce

Nowy grób papieża będzie można oglądać od wtorku od godziny 7. To ważna informacja dla wielu pielgrzymów, którzy w poniedziałek nie zdążyli oddać hołdu Janowi Pawłowi II. Do bazyliki nie weszły między innymi duże grupy z Polski, Hondurasu i Dominikany.

Kiedy po południu zamknięto wejścia na Plac świętego Piotra, przy kolumnadzie stały jeszcze w gigantycznej kolejce setki ludzi w nadziei, że zdążą pokłonić się przed trumną polskiego papieża. Służby porządkowe starały się, by przechodzenie przed trumną odbywało się sprawnie.

Proszono wiernych, by nie zatrzymywali się. Niektórzy, aby wejść do bazyliki, czekali w kolejce kilka godzin, od zakończenia przedpołudniowej mszy dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II.

Pół miliona osób oddało hołd JPII?

Nie wiadomo jeszcze, ile dokładnie osób oddało hołd Janowi Pawłowi II. Liczba ta może zbliżyć się do pół miliona. Na razie obliczono, że od niedzielnego popołudnia do godziny 3 rano w poniedziałek przed trumną przeszło 250 tysięcy osób. Większość z nich to Polacy.

BŁOGOSŁAWIONY JAN PAWEŁ II - czytaj raport specjalny

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości