Ogólna ocena prezydent Litwy Dalii Grybauskaite dotycząca polskiej polityki zagranicznej jest słuszna - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jednak - jak zaznaczył - Litwini nie są bez winy w relacjach z Polską. W tym kontekście wymienił kwestię polskiej mniejszości na Litwie.
Jak poinformowała agencja BNS, w piątek Grybauskaite skrytykowała politykę Polski i powiedziała, że Polska wybrała Rosję jako przyjaciela, a z Litwy zrobiono kozła ofiarnego.
- Ogólna ocena tej polityki jest słuszna, ale trzeba pamiętać, że Litwini też powinni się zastanowić, co robią wewnątrz własnego kraju - ocenił prezes PiS, pytany na konferencji prasowej o wypowiedź prezydent Litwy.
Jak mówił Kaczyński, z jednej strony jest to "celne określenie polityki, której twarz daje przede wszystkim Radosław Sikorski". - Rezygnacja z pozytywnej aktywności na wschód od naszych granic i koncentracja na Moskwie przynosi rezultaty opłakane - ocenił lider Prawa i Sprawiedliwości.
- Z drugiej strony to nie jest tak, żeby Litwini byli bez winy. Sprawa polskiej mniejszości, to jest sprawa poważna i gdybyśmy byli przy władzy, to też byśmy tę sprawę bardzo twardo stawiali - podkreślił Kaczyński.
Jak dodał, PiS mówił o tej sprawie także, kiedy był przy władzy, w rozmowach z ówczesnymi władzami Litwy. - Nie było łatwo, to były władze lewicowe, ale trochę ustępowały. Parę ważnych spraw udało się załatwić - mówił Kaczyński. - Dzisiaj jest droga w drugą stronę, jeśli chodzi o prawa mniejszości i w żadnym wypadku nie mamy zamiaru tego lekceważyć - powiedział.
Problem pisowni nazwisk i ulic
Z drugiej strony to nie jest tak, żeby Litwini byli bez winy. Sprawa polskiej mniejszości, to jest sprawa poważna i gdybyśmy byli przy władzy, to też byśmy tę sprawę bardzo twardo stawiali. Jarosław Kaczyński
Od lat problemem są kwestie pisowni polskich nazwisk na Litwie oraz dwujęzycznych tablic ulic i miejscowości na Wileńszczyźnie, gdzie Polacy stanowią większość. Ostatnio głównym powodem napięć w stosunkach dwustronnych jest sprawa ustawy oświatowej, przeciwko której protestują Polacy na Litwie.
Zgodnie z nowym prawem od roku 2013 w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Obecnie program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich na Litwie różni się. W szkołach litewskich język ten jest wykładany jako język ojczysty, a więc w szerszym wymiarze, natomiast w szkołach mniejszości - jako język państwowy - w wymiarze ograniczonym.
Od 1 września 2011 roku w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy są prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku wykładany jest przedmiot o nazwie "podstawy wychowania patriotycznego".
Źródło: PAP