Podczas wysłuchania Polski w Radzie Unii Europejskiej wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, iż nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to dobry kierunek, ale pozostały inne wątpliwość Komisji dotyczące praworządności w Polsce i w tej sprawie musi być kontynuowany dialog - przekazał w środę rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.
We wtorek w Brukseli w Radzie UE odbyło się wysłuchanie Polski w ramach procedury art. 7 unijnego traktatu. Z ramienia Komisji Europejskiej wziął w nim udział Timmermans. Chociaż po posiedzeniu Rady Unii Europejskiej zaplanowano konferencję prasową Timmermansa, to ta się jednak nie odbyła. Dlatego na środowej konferencji padły pytania o przebieg posiedzenia.
Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas wyjaśnił, że podczas wysłuchania w Radzie Unii Europejskiej Timmermans poinformował, że propozycja polskich władz dotycząca nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości UE wydał w tej sprawie decyzje o środkach tymczasowych - idzie w dobrym kierunku, ale ustawa nie została jeszcze podpisana przez prezydenta.
- Wiceszef Komisji Europejskiej także przypomniał państwom członkowskim o innych wątpliwościach Komisji Europejskiej (w sprawie praworządności w Polsce - red.), które znalazły się w opinii przyjętej przez kolegium komisarzy 20 grudnia 2017 roku i że dialog z polskimi władzami we wszystkich tych sprawach musi być kontynuowany - wskazał Schinas.
"Niestety dalej musimy się zajmować praworządnością w Polsce"
Procedura z art. 7 jest szersza niż skarga do TSUE, bo dotyczy też takich kwestii, jak skarga nadzwyczajna, skład Krajowej Rady Sądownictwa, niezależność Trybunału Konstytucyjnego czy ustrój sądów powszechnych.
- Niestety dalej musimy się zajmować sytuacją dotyczącą praworządności w Polsce oraz na Węgrzech - mówił przed rozpoczęciem posiedzenia minister ds. europejskich Niemiec Michael Roth. Jak ocenił, wdrożenie przez polskie władze postanowienia TSUE dotyczącego Sądu Najwyższego to "pozytywny krok", ale niewystarczający.
Wicepremier i minister spraw zagranicznych Belgii Didier Reynders wyraził nadzieję, że jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w maju przyszłego roku Unii uda się wypracować nowy mechanizm kontroli praworządności we wszystkich państwach członkowskich.
Artykuł 7
Od 20 grudnia 2017 roku Komisja Europejska przeprowadza procedurę z art. 7 unijnego traktatu wobec Polski. Odbywa się ona w ramach posiedzeń unijnych ministrów ds. europejskich. W jej konsekwencji UE może podjąć decyzje o sankcjach wobec Warszawy, choć potrzebuje do tego jednomyślności, a sprzeciwiają się temu Węgry, które same mają podobne problemy w relacjach z Brukselą.
Artykuł 7 traktatu o Unii Europejskiej daje Wspólnocie możliwość dyscyplinowania i karania państw, które naruszają jej wartości.
Autor: tmw/adso / Źródło: PAP, tvn24.pl