TVN24 | Świat

Były kardynał Theodore McCarrick oskarżony o napaść seksualną. 91-latek ma stanąć przed sądem

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/tr
Źródło:
PAP, TVN24

Były arcybiskup Waszyngtonu i były kardynał Theodore McCarrick został formalnie oskarżony o napaść seksualną na 16-letniego chłopca - informuje Agencja Reutera, powołując się na dziennik "The Boston Globe". Były hierarcha ma pod koniec sierpnia odpowiedzieć na zarzuty przed sądem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Theodore McCarrick, wyniesiony do godności kardynalskiej przez papieża Jana Pawła II w 2001 roku, był uznawany za jednego z najbardziej wpływowych hierarchów Kościoła katolickiego. Został wydalony ze stanu duchownego w 2019 roku po tym, jak Watykan uznał go za winnego molestowania dzieci i dorosłych. Mimo wielu oskarżeń do tej pory McCarrickowi nie stawiano żadnych zarzutów karnych ze względu na przedawnienie spraw.

Czytaj więcej: Kim jest Theodore McCarrick?

McCarrick ma się stawić przed sądem w sierpniu

Jednak jak donosi Agencja Reutera, powołując się na ustalenia dziennika "The Boston Globe", w środę, po kilkumiesięcznym śledztwie, postawiono wreszcie zarzuty byłemu kardynałowi.

Do przedawnienia tym razem nie doszło ze względu na specyfikę prawa stanu Massachusetts. Sprawa dotyczy zdarzenia z przyjęcia weselnego w 1974 roku na uczelni Wellesley College w tym stanie. Według prokuratury, ówczesny prałat i sekretarz kardynała Terence'a Cooke'a miał dotykać genitaliów 16-letniego chłopca, mówiąc, że jest to część sakramentu pokuty.

McCarrick ma się stawić przed sądem w Dedham w Massachusetts 26 sierpnia, kiedy ma dojść do odczytania postawionych mu zarzutów.

"Czekamy na wyjaśnienie tej sprawy w sądzie" - powiedział dziennikowi "The Boston Globe" adwokat byłego duchownego Barry Coburn.

Gazeta dodaje, że McCarrick jest najwyższym rangą byłym hierarchą Kościoła z zarzutami związanymi z wykorzystywaniem seksualnym dzieci.

Raport Watykanu w sprawie McCarricka

Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej na polecenie papieża Franciszka sporządził i opublikował w listopadzie 2020 roku przeszło 400-stronicowy raport na temat wiedzy, jaką miał Watykan w sprawie McCarricka, a także procesów decyzyjnych, jakie podejmowano w jego sprawie. Dokument powstał w ciągu dwóch lat na podstawie zeznań 90 świadków i dziesiątków dokumentów, listów i transkrypcji z kościelnych archiwów z Watykanu i USA. Obejmuje kilka pontyfikatów. Zebrano w nim świadectwa dostojników kościelnych, a także ofiar, które opowiedziały o agresji seksualnej, wymuszonych intymnych kontaktach oraz o "dzieleniu łóżka" z McCarrickiem.

Autor:mjz/tr

Źródło: PAP, TVN24