Jan Paweł II wyniósł go na kardynała, Franciszek usunął ze stanu kapłańskiego. Kim jest Theodore McCarrick?

Autor:
ft\mtom
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Reporter TVN24 o szczegółach raportu Stolicy Apostolskiej ws. byłego kardynała Theodore'a McCarricka
Reporter TVN24 o szczegółach raportu Stolicy Apostolskiej ws. byłego kardynała Theodore'a McCarricka
wideo 2/10
Reporter TVN24 o szczegółach raportu Stolicy Apostolskiej ws. byłego kardynała Theodore'a McCarricka

Święcenia uzyskał na początku lat 50. Przez kolejne dekady piął się po szczeblach kościelnej hierarchii. Lata posługi kapłańskiej Theodore'a McCarricka usiane były skandalami i oskarżeniami o nadużycia, formalnie jednak byłego już kapłana pociągnięto do odpowiedzialności przed dwoma laty. Teraz Watykan publikuje raport w jego sprawie. Kim jest były hierarcha, który przez lata był jedną z najbardziej wpływowych postaci amerykańskiego Kościoła katolickiego?

Watykański raport na temat wiedzy o czynach 90-letniego obecnie McCarrricka i procesu decyzyjnego Stolicy Apostolskiej został sporządzony przez Sekretariat Stanu na polecenie papieża Franciszka. Raport dotyczy kilku pontyfikatów, w trakcie których amerykański dostojnik zajmował kolejne prestiżowe stanowiska w Kościele katolickim aż do urzędu metropolity Waszyngtonu w latach 2000-2006. Kim jest były kardynał, który przez długi czas był jednym z najbardziej wpływowych hierarchów Kościoła w Stanach Zjednoczonych?

Raport Stolicy Apostolskiej w sprawie byłego kardynała Theodore'a McCarricka

Kariera do jednego z największych hierarchów amerykańskiego Kościoła

Theodore McCarrick urodził się w 1930 roku w Nowym Jorku. Po śmierci ojca wychowywany był przez matkę. Ukończył nowojorskie seminarium św. Józefa w Yonkers na północ od Manhattanu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 roku. Po latach służby w archidiecezji nowojorskiej, w 1971 został nominowany na osobistego sekretarza kardynała Terence'a Cooke’a.

Według amerykańskich mediów, dwa lata przed mianowaniem miał obnażać się przed 11-letnim chłopcem w New Jersey. W 1971 miał dopuścić się wykorzystania 16-letniego ministranta w Nowym Jorku.

Tłumaczenie fragmentu raportu Watykanu w sprawie McCarricka
Theodore McCarrickSamuel Corum/Anadolu Agency/Getty Images

McCarrick został wyświęcony na biskupa w 1977 roku, za czasów pontyfikatu Pawła VI. Dwa lata później skierowano go, by kierował nowo utworzoną diecezją Metuchen w stanie New Jersey. W 1986 został wyniesiony na stanowisko arcybiskupa archidiecezji Newark.

Przez następne lata McCarrick miał dopuścił się kolejnych aktów przemocy seksualnej. Jeden z napastowanych księży napisał w tej sprawie list do nowego biskupa diecezji Metuchen. Mimo to na przełomie roku 2000 i 2001 arcybiskup został wyznaczony do kierowania archidiecezją Waszyngtonu. Kilka miesięcy później uzyskał nominację kardynalską z rąk Jana Pawła II.

W 2002 roku McCarrick wziął udział w spotkaniu na temat wykorzystywania seksualnego w amerykańskim Kościele katolickim. W szczycie uczestniczył także papież Jan Paweł II. Cztery lata później z racji wieku McCarrick zrezygnował z kierowania archidiecezją waszyngtońską. Jego dymisję przyjął już papież Benedykt XVI, w którego wyborze rok wcześniej uczestniczył amerykański kardynał.

Wydalony ze stanu kapłańskiego

O molestowanie nieletnich kardynał Theodore McCarrick został formalnie oskarżony w 2018 roku, ale - jak wynika z ustaleń mediów - sygnały na temat czynów, jakich się dopuszczał, napływały do Watykanu już wcześniej.

Dwa lata temu nagłośniona została sprawa zarzutów czynów pedofilii, jakich jeszcze jako zwykły ksiądz miał dopuścić się na początku lat 70. w Nowym Jorku. Przeprowadzone postępowanie w tamtejszej archidiecezji potwierdziło te doniesienia, a sprawę przekazano do Watykanu. W reakcji na to McCarrick otrzymał zakaz sprawowania posługi. W kolejnych miesiącach pojawiły się następne sygnały o czynach wykorzystywania, w tym napaści seksualnej w konfesjonale. Skandal rozszerzał się, a sprawy te zaczęły badać diecezje, w których dostojnik sprawował posługę.

Theodore McCarrickEPA

Wraz z tym skandalem rozpoczęła się głośna i burzliwa dyskusja w hierarchii kościelnej na temat tego, kto i od jak dawna wiedział o czynach McCarricka i czy były one umyślnie tuszowane.

W lipcu 2018 roku papież Franciszek przyjął rezygnację emerytowanego metropolity Waszyngtonu z godności kardynała. Nakazał mu też życie w modlitwie i pokucie w odosobnieniu. Dostojnik zamieszkał w klasztorze w Kansas.

Wszczęty w Watykanie jego proces kanoniczny zakończył się wydaniem przez Kongregację Nauki Wiary dekretu w lutym 2019 roku, w którym uznano go za winnego czynów wobec nieletnich i dorosłych wraz z obciążającą okolicznością "wykorzystywania władzy". Franciszek uznał ten dekret za definitywny, w wyniku czego wydalił wtedy byłego kardynała ze stanu kapłańskiego.

Autor:ft\mtom

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Samuel Corum/Anadolu Agency/Getty Images

Pozostałe wiadomości