"The Times": Szwecja i Finlandia mogą już latem wstąpić do NATO

Autor:
pqv,
ft
//now
Źródło:
PAP

Rosja popełniła "poważny błąd strategiczny" - pisze w poniedziałkowym wydaniu brytyjski dziennik "The Times". Jak wyjaśnia, Finlandia i Szwecja mogą wstąpić do NATO już latem. Według sondaży rośnie liczba Szwedów popierających wstąpienie do NATO. Wyraźna większość ankietowanych opowiada się za członkostwem w Sojuszu, jeśli jednocześnie na podobną drogę zdecyduje się Finlandia.

Amerykańscy urzędnicy przekazali gazecie, że członkostwo obu krajów nordyckich w Sojuszu Północnoatlantyckim było "tematem dyskusji i przedmiotem kilku spotkań" podczas rozmów ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w zeszłym tygodniu. W spotkaniu tym wzięli udział przedstawiciele Finlandii i Szwecji.

Zdaniem "The Times" inwazja Rosji na Ukrainę może wpłynąć na decyzje o przyłączeniu obu tych krajów do NATO, co może stać się już tego lata.

Rosja popełniła "poważny błąd strategiczny" - komentuje brytyjski dziennik.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Szwedzi i Finowie chcą do NATO

Według sondaży rośnie liczba Szwedów popierających wstąpienie do NATO. Wyraźna większość ankietowanych opowiada się za członkostwem w Sojuszu, jeśli jednocześnie na podobną drogę zdecyduje się Finlandia. Tymczasem w niedawnym sondażu przeprowadzonym dla publicznego nadawcy YLE członkostwo w NATO popiera już 62 procent Finów, a jedynie 16 procent jest temu przeciwnych - przypomina Reuters.

W zeszłym tygodniu norweska gazeta "VG" podała, że Finlandia może złożyć wniosek o członkostwo w NATO przed czerwcowym szczytem Sojuszu w Madrycie. Umowa o wejściu do NATO będzie wymagała zatwierdzenia w parlamencie fińskim większością dwóch trzecich głosów.

Premier Finlandii Sanna Marin zapowiedziała przedstawienie raportu na temat fińskiej polityki bezpieczeństwa. W weekend podczas kongresu Socjaldemokratycznej Partii Finlandii Marin powiedziała, że "drzwi NATO są otwarte i powinniśmy podjąć decyzję w tej sprawie wiosną". Jak twierdzi cytowany przez "VG" Henri Vanhanen, ekspert opozycyjnej konserwatywnej Partii Koalicji Narodowej, "oczekuje się, że w raporcie znajdzie się opis trudnej sytuacji Finlandii po ataku Rosji na Ukrainę, ocena alternatywnych rozwiązań, przed którymi obecnie stoi Finlandia, z zaletami oraz wadami, ale bez wskazania wyraźnej decyzji".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pqv, ft //now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości