Świat

Tarcza jednak zdolna przechwycić rosyjskie pociski?

Świat

TVN24Amerykańscy naukowcy są zdania, ze antypociski będą w stanie przechwycić rakiety rosyjskie

Analiza przeprowadzona przez znanego amerykańskiego naukowca dowodzi, że Pentagon zaniżył prędkość rakiet przechwytujących, a zawyżył prędkość pocisków rosyjskich. Takie dane miałyby uspokoić obawy, że tarcza antyrakietowa ma być ochroną przed rosyjskimi pociskami.

Przeczy to zapewnieniom administracji prezydenta George'a Busha, że tarcza antyrakietowa w Polsce nie zagraża interesom Rosji.

Profesor Theodore A. Postol z Massachusetts Institute of Technology jest zdania, że amerykańskie antypociski będą w stanie przechwycić rakiety rosyjskie. Według niego, administracja prezydenta George'a Busha celowo fałszowała dane dotyczące prędkości pocisków w obawie, że państwa NATO nie zaakceptują projektu umiejscowienia tarczy antyrakietowej na terenie Polski i Czech - poinformował relacjonował TVN24 amerykański korespondent Radia Zet Piotr Milewski.

Członkowie administracji prezydenta USA twierdzą, że amerykańskie antypociski nie zagrażają interesom Rosji. Szef Agencji Obrony Rakietowej, gen. Henry Obering przekonywał, że pociski przechwytujące nie dogonią rosyjskich, gdyż będą osiągać prędkość 6 km/sek, czyli dokładnie taką samą, jak rosyjskie rakiety międzykontynentalne.

Jednak prof. Postol jest zdania, że amerykańskie rakiety mogą latać z prędkością 9 km/sek, są więc szybsze od rosyjskich. Według niego, to logiczne, by antyrakiety były szybsze niż pociski balistyczne Rosji, Iranu czy Korei Północnej, bo inaczej obrona antyrakietowa byłaby nieskuteczna.

Badania fizyka potwierdziło pięciu innych specjalistów. Twierdzą oni, że administracja Busha mija się z prawdą nie tylko w kwestii szybkości rakiet, ale też położenia tarczy. Ich zdaniem przed pociskami z Iranu lepiej chroniłaby Zachód tarcza położona bliżej granic tego kraju.

Profesor Postol już niegdyś zdemaskował nieprawdziwe informacje Pentagonu - w 1992 roku udowodnił, że wojsko Stanów Zjednoczonych fałszowało dane na temat skuteczności pocisków Patriot.


Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24