Tajwan zbroi się u Amerykanów. Chiny grożą podjęciem "koniecznych działań"

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP
DVIDSSystem Harpoon to pocisk przeciwokrętowy amerykańskiej produkcji

Chiński resort dyplomacji zapowiedział "uprawnione i konieczne działania", by chronić suwerenność i bezpieczeństwo Chin w związku z zatwierdzeniem planów sprzedaży na Tajwan kolejnej partii uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych. MSZ w Pekinie potępiło władze w Waszyngtonie. 

Departament Stanu USA zatwierdził w poniedziałek opcję sprzedaży Tajwanowi 100 zestawów obrony wybrzeża Harpoon Coastal Defense Systems wyprodukowanych przez Boeinga w ramach umowy o potencjalnej wartości do 2,37 miliarda dolarów. Decyzja zapadła kilka dni po tym, gdy Departament Stanu zatwierdził potencjalną sprzedaż na Tajwan trzech innych systemów uzbrojenia, w tym czujników, pocisków i artylerii, które mogą mieć łączną wartość 1,8 miliarda dolarów.

Proponowana sprzedaż systemów Harpoon "przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa odbiorcy i pomoże w utrzymaniu stabilności politycznej, równowagi militarnej, gospodarczej i postępu w regionie" - stwierdził Departament Stanu USA w poniedziałkowym oświadczeniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Chiny podejmą uprawnione i konieczne działania"

Dostawy broni na Tajwan poważnie naruszają zasadę "jednych Chin", podważają suwerenność ChRL, "wysyłają niewłaściwe sygnały" tajwańskim "siłom separatystycznym" i szkodzą relacjom chińsko-amerykańskim – oświadczył w odpowiedzi rzecznik MSZ Chin Wang Wenbin na rutynowym briefingu w Pekinie.

Harpoon to pocisk przeciwokrętowy amerykańskiej produkcjiUS Navy

Wang wezwał rząd w Waszyngtonie, aby zaprzestał sprzedaży broni Tajwanowi i zerwał wszelkie kontakty wojskowe z wyspą. - Chiny podejmą uprawnione i konieczne działania, by stanowczo chronić swoją suwerenność i interesy bezpieczeństwa – dodał.

Chińskie MSZ już wcześniej zapowiedziało obłożenie sankcjami amerykańskich firm biorących udział w transakcji zbrojeniowej, ale nie jest jasne, na czym te sankcje miałyby polegać.

Miliardowe transakcję między USA i Tajwanem

USA nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale administracja prezydenta Donalda Trumpa zwiększa presję na Chiny i wysyła coraz wyraźniejsze sygnały wsparcia dla władz w Tajpej. Według Agencji Reutera Biały Dom pracuje obecnie nad pięcioma umowami sprzedaży Tajwanowi zaawansowanego sprzętu wojskowego o łącznej wartości około 5 mld dolarów.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i nie wykluczają możliwości użycia siły, by przejąć nad nim kontrolę. Rząd w Tajpej twierdzi, że nie chce prowokować Pekinu do wojny, ale zapowiada obronę demokratycznego ustroju.

Chiny i Tajwan PAP/ Adam Ziemienowicz

Sprzedaż pocisków "przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa odbiorcy"

Harpoon to pocisk przeciwokrętowy opracowany i wyprodukowany przez McDonnell Douglas (obecnie Boeing Defence, Space & Security). Harpoon wykorzystuje aktywne naprowadzanie radarowe i leci tuż nad wodą, aby przeciwnikowi było trudniej go zlokalizować i zestrzelić.

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Navy