TVN24 | Świat

Szwedzka partia rządząca zadecyduje w weekend w sprawie akcesji do NATO. "Jaka będzie decyzja, nie jest jeszcze dzisiaj przesądzone"

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
Reuters
"Kiedy Finlandia i Szwecja wejdą do NATO, cała architektura bezpieczeństwa na Bałtyku i w Skandynawii się zmieni"
"Kiedy Finlandia i Szwecja wejdą do NATO, cała architektura bezpieczeństwa na Bałtyku i w Skandynawii się zmieni"TVN24
wideo 2/35
TVN24"Kiedy Finlandia i Szwecja wejdą do NATO, cała architektura bezpieczeństwa na Bałtyku i w Skandynawii się zmieni"

Socjaldemokraci rządzący w Szwecji zdecydują 15 maja, czy zmienić trwający od dziesięcioleci sprzeciw wobec członkostwa w NATO. Zmiana postawy wobec NATO prawie na pewno doprowadziłaby Szwecję do wniosku o przyłączenie się do sojuszu 30 państw.

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała konieczność przemyślenia polityki bezpieczeństwa zarówno w Szwecji, jak i w Finlandii. Oczekuje się, że w tym tygodniu fiński prezydent Sauli Niinisto ogłosi swoje poparcie dla wniosku o przyłączenie do sojuszu.

Spodziewane 12 maja ogłoszenie Niinisto wywołałoby prawdopodobnie kilka gorączkowych tygodni, podczas których mapa architektury bezpieczeństwa północnej Europy mogłaby zostać przerysowana. - Jaka będzie decyzja, nie jest jeszcze dzisiaj przesądzone - powiedział sekretarz Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Tobias Baudin w szwedzkim radiu publicznym SR. - Nasze przesłanie jest takie, że 15 maja zapadnie decyzja o zajęciu stanowiska przez kierownictwo partii - dodał.

Socjaldemokraci - największa partia w Szwecji - organizują w tym tygodniu trzy wirtualne spotkania partii, aby zebrać opinie członków na temat członkostwa w NATO przed ostateczną decyzją przywódców w weekend.

W międzyczasie parlament przeprowadza równoległą, wielopartyjną rewizję polityki bezpieczeństwa, która ma zostać ogłoszona 13 maja. - Chcę mieć to na stole, zanim podejmę decyzję – powiedziała premier Magdalena Andersson w niedzielnej debacie na temat NATO w szwedzkiej telewizji.

Opozycja podzielona

Formalny wniosek o przystąpienie do NATO mógłby zostać złożony na czerwcowym szczycie sojuszu w Madrycie i prawdopodobnie byłby przyspieszony, chociaż uzyskanie podpisów wszystkich 30 członków sojuszu może zająć nawet rok.

Brak sojuszu wojskowego od dawna jest podstawą polityki dla wielu Szwedów i chociaż poparcie dla członkostwa w NATO gwałtownie rośnie – liczne sondaże w ostatnich miesiącach wskazują, że większość jest za – wielu nadal pozostaje niepewnych.

Decyzja o ubieganiu się o członkostwo w NATO z pewnością rozgniewałaby Moskwę, która grozi rozmieszczeniem broni jądrowej w Kaliningradzie, za morzem od Szwecji.

Partie Lewicy i Zielonych odrzuciły apele o członkostwo, podczas gdy reszta opozycji chce kontynuować dyskusję. - Zapytajcie Ukrainę, czy wolałaby być w NATO – powiedział podczas debaty w sprawie NATO Ulf Kristersson, lider Moderates, największej partii opozycyjnej. - Musimy szukać wspólnej ochrony razem z innymi demokracjami i bronić naszych wspólnych wartości - dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mart\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SOREN ANDERSSON

Tagi:
Raporty: