Rosyjski bombowiec naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji. Został "wyrzucony"

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Dowództwo Sił Powietrznych NATO publikuje nagranie z przechwycenia rosyjskich samolotów (materiał z 1 marca)
Dowództwo Sił Powietrznych NATO publikuje nagranie z przechwycenia rosyjskich samolotów (materiał z 1 marca)X/@NATO_AIRCOM
wideo 2/5
Dowództwo Sił Powietrznych NATO publikuje nagranie z przechwycenia rosyjskich samolotów (materiał z 1 marca)X/@NATO_AIRCOM

Rosyjski bombowiec Su-24 naruszył w piątek przestrzeń powietrzną Szwecji - poinformowało w sobotnim komunikacie szwedzkie wojsko. Jak dodano, pilot maszyny nie reagował na ustne polecenia, po czym został "wyrzucony" ze szwedzkiej przestrzeni.

Szwedzkie wojsko poinformowało w sobotni poranek, że rosyjski samolot bojowy Su-24 naruszył dzień wcześniej przestrzeń powietrzną Szwecji na wschód od Gotlandii. Został odstraszony przez dwa szwedzkie myśliwce JAS-39 Gripen.

Rosyjski Su-24 naruszył szwedzką przestrzeń powietrzną Szwedzkie Siły Zbrojne

"Rosyjski samolot został w piątkowe popołudnie ostrzeżony ustnym wezwaniem, a gdy nie zwrócono na to uwagi i samolot nie zboczył z kursu, został 'wyrzucony' ze szwedzkiej przestrzeni powietrznej" - podkreślono w komunikacie.

JAS-39 Gripen Shutterstock

Szef szwedzkich sił powietrznych Jonas Wikman oświadczył, że "działania Rosji są nie do przyjęcia i świadczą o braku poszanowania dla szwedzkiej integralności terytorialnej".

Podobne incydenty

Su-24 to naddźwiękowy bombowiec taktyczny o zmiennej geometrii skrzydeł, zdolny wykonywać uderzenia nuklearne i konwencjonalne w każdych warunkach atmosferycznych. Siły powietrzne Rosji dysponują około 200 maszynami tego typu, a dalszych kilkanaście ma lotnictwo rosyjskiej marynarki wojennej.

Ostatnie podobne incydenty ze strony Rosji miały miejsce w 2022 roku, gdy dwa rosyjskie samoloty Su-27 i dwa Su-24 naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną również w pobliżu Gotlandii.

Czytaj więcej: Atak Rosjan na zachodnią Ukrainę. "Pracowita noc" polskich i sojuszniczych wojsk

Na Bałtyku do 20 czerwca trwają ćwiczenia państw NATO Baltops 24 z udziałem 19 państw pod dowództwem USA. Żołnierze doskonalą swoje zdolności obronne m.n. na Gotlandii oraz w archipelagu sztokholmskim.

Autorka/Autor:ks//mm

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Szwedzkie Siły Zbrojne