Media: Czeczeński opozycjonista Tumso Abdurachmanow zastrzelony w Szwecji

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP
Kim jest Ramzan Kadyrow? "Fakty z zagranicy" , 04.02.2016
Kim jest Ramzan Kadyrow? "Fakty z zagranicy" , 04.02.2016
TVN24 BiS
TVN24 BiSKim jest Ramzan Kadyrow? "Fakty z zagranicy" , 04.02.2016

Czeczeński opozycjonista Tumso Abdurachmanow został zastrzelony przez grupę nieznanych sprawców w nocy z czwartku na piątek w Szwecji - powiadomiły ukraińskie Radio Swoboda i niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia. Bloger był znany z krytycznych wypowiedzi pod adresem przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa. Szwedzkie organy ścigania na razie nie skomentowały tych doniesień.

Rodzina i znajomi utracili kontakt z Tumso Abdurachmanowem na początku grudnia. Władze Szwecji jak dotąd nie odniosły się do tego tragicznego zdarzenia - powiadomiły opozycyjne media; ukraińskie Radio Swoboda i niezależna telewizja Nastojaszczeje Wriemia, powołując się na czeczeński ruch opozycyjny 1ADAT.

Szwedzkie organy ścigania na razie nie skomentowały tych doniesień.

Abdurachmanow zbiegł z Czeczenii w 2015 roku

Tumso Abdurachmanow zbiegł z Czeczenii w 2015 roku. Mężczyzna miał skonfliktować się z ówczesnym szefem administracji przywódcy republiki Isłamem Kadyrowem - kuzynem czeczeńskiego lidera Ramzana Kadyrowa. Po nieudanych próbach uzyskania azylu w Gruzji i Polsce Abdurachmanow osiedlił się w Szwecji.

W 2019 roku przewodniczący parlamentu Czeczenii Magomied Daudow poprzysiągł opozycjoniście "krwawą zemstę". Dwa lata później czeczeńskie władze zatrzymały krewnych blogera - przypomniało Radio Swoboda.

Brutalne morderstwo moderatora niezależnego kanału

W sierpniu niezależne rosyjskie media powiadomiły, że w 2020 roku przedstawiciele reżimu Kadyrowa schwytali na południu Rosji, a następnie wywieźli do Czeczenii i brutalnie zamordowali Sałmana Tepsurkajewa, moderatora niezależnego kanału 1ADAT na Telegramie.

1ADAT, obserwowany przez kilkadziesiąt tysięcy użytkowników, jest związany z istniejącym od 2020 roku ruchem praw człowieka Adat, nawiązującym swą nazwą do islamskiego prawa zwyczajowego. W Czeczenii pojęcie "adat" oznacza także porządek prawny alternatywny wobec państwa i wywodzący się z tradycji klanowych.

Ramzan Kadyrow (2005)Getty Images

Rządzący od 2007 roku Czeczenią Ramzan Kadyrow jest znany z bezwzględnego traktowania przeciwników politycznych, a także m.in. mniejszości seksualnych. Stworzone przez niego oddziały tak zwanych kadyrowców, wchodzące w skład rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii), biorą udział w inwazji Kremla na Ukrainę. Według licznych doniesień czeczeńskie jednostki wykazują się tam szczególną brutalnością wobec ludności cywilnej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości