TVN24 | Świat

Szwajcaria zacieśnia współpracę z NATO. Chodzi o wymianę poufnych informacji 

TVN24 | Świat

Autor:
akr/kg
Źródło:
PAP, swissinfo.ch
Siedziba NATO
Reuters ArchiveSiedziba NATO

Szwajcaria zaakceptowała porozumienie z NATO, w ramach którego będzie wymieniała z Sojuszem Północnoatlantyckim poufne informacje - poinformował w środę federalny rząd tego kraju. Kraj ten współpracuje z NATO od ponad 20 lat, ale nie jest jego członkiem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Federalny rząd Szwajcarii poinformował w środę, że zaakceptował porozumienie z NATO, które umożliwia wymianę poufnych informacji z Sojuszem Północnoatlantyckim.

Dzięki umowie, jak przekazano, szwajcarskie firmy będą mogły ubiegać się o kontrakty o treści niejawnej, które są ogłaszane przez NATO.

Szwajcaria, Berno. Siedziba federalnego rząduShutterstock

Szwajcaria współpracuje z NATO od ponad 20 lat

Portal Swiss Info podał, że według ministerstwa obrony umowa ma na celu wzajemną ochronę niejawnych informacji cyfrowych i cyberbezpieczeństwa. Resort dodał, że Szwajcaria zawarła podobne umowy dotyczące informacji wrażliwych z wieloma organizacjami i państwami.

Portal przypomniał też, że dwustronna współpraca z Sojuszem rozpoczęła się w 1996 roku, gdy kraj przystąpił do NATO-wskiego programu Partnerstwo dla Pokoju (Partnership for Peace), a rok później został członkiem Rady Partnerstwa Euroatlantyckiego.

NATOPAP

Autor:akr/kg

Źródło: PAP, swissinfo.ch

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock