Miał pisać 270 razy do chłopca. Szkocki minister odchodzi

Derek Mackay, jeden z najważniejszych polityków proniepodległościowej Szkockiej Partii Narodowej, złożył rezygnację ze stanowiska ministra finansów. W czwartek tabloid "The Scottish Sun" opublikował informacje o tym, że Mackay wysyłał wiadomości do 16-latka, którego nie znał.

Minister finansów podał się do dymisji kilka godzin przed planowanym przedstawieniem budżetu na nowy rok finansowy.

"Biorę pełną odpowiedzialność za swoje czyny. Zachowałem się głupio i jest mi naprawdę przykro. Bezwarunkowo przepraszam tę osobę i jej rodzinę. Rozmawiałem wczoraj wieczorem z pierwszą minister (szefową autonomicznego rządu Szkocji - red.), złożyłem rezygnację ze skutkiem natychmiastowym. Służba w rządzie była ogromnym przywilejem i przykro mi, że zawiodłem swoich kolegów i zwolenników" - oświadczył 42-letni Mackay.

Złamał "standardy"

"The Scottish Sun" - szkockie wydanie tabloidu "The Sun" - ujawnił w czwartkowym wydaniu, że Mackay w ciągu sześciu miesięcy wysłał na Instagramie i Facebooku 270 prywatnych wiadomości do chłopca, którego wcześniej nie znał. Mackay miał napisać w nich m.in. nastolatkowi, że jest "naprawdę ładny" oraz że "dobrze wygląda w nowej fryzurze". Zaprosił go też na kolację i mecz rugby. Wiadomości wysyłał, mimo że znał wiek chłopca, a nastolatek napisał mu, by "nie próbował niczego". Ostatnie z nich pochodzą z początku tego tygodnia.

"Derek wniósł znaczący wkład w pracę rządu, przyznał jednak, że jego zachowanie nie spełniło wymaganych standardów" - oświadczyła pierwsza minister (premier - red.) rządu szkockiego Nicola Sturgeon. Lider opozycyjnych szkockich konserwatystów Jackson Carlaw uważa, że to nie wystarczy i Mackay powinien zrezygnować także z mandatu parlamentarzysty.

Mackay to jeden z czołowych polityków rządzącej, proniepodległościowej Szkockiej Partii Narodowej. W szkockim parlamencie zasiada od 2011 r., pełniąc różne funkcje rządowe. Od 2016 r. był ministrem finansów i gospodarki. Wymieniano go jako jednego z głównych kandydatów na następcę Sturgeon, gdyby ta miała w przyszłości odejść ze stanowiska. W 2013 r. ujawnił, że jest gejem.

"The Scottish Sun" skontaktował się z nim przed północną w nocy ze środy na czwartek, gdy pracował on nad ostatnimi poprawkami do projektu budżetu. W związku z rezygnacją Mackaya budżet przedstawi wiceminister finansów publicznych Kate Forbes.

Czytaj także: