Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 3 listopada

Źródło:
PAP, TVN24

Strażacy oddali hołd zmarłemu 27-letniemu nurkowi, który zginął podczas akcji poszukiwawczej Grzegorza Borysa. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. Z kolei nad krajami zachodniej Europy szaleje potężny orkan, Ciaran. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 3 listopada.

1. Strażacy uczcili pamięć tragicznie zmarłego nurka

W jednostkach Państwowej Straży Pożarnej i remizach Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce zawyły syreny. W ten sposób strażacy oddali hołd zmarłemu 27-letniemu strażakowi-nurkowi Bartoszowi Błyskalowi.

Strażak zmarł wskutek wypadku podczas akcji poszukiwawczej Grzegorza Borysa. Śledztwo w sprawie jego śmierci wszczęła Prokuratura Rejonowa w Gdyni. Śledczy ustalają między innymi, jaka była przyczyna zgonu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W całej Polsce zawyły syreny. Tak strażacy uczcili pamięć tragicznie zmarłego nurka

2. Orkan Ciaran nad Europą

Ciaran, potężny orkan (sztorm - nazwy stosowane zamiennie), szaleje nad krajami zachodniej Europy. Co najmniej sześć osób zginęło, a w samej Francji 16 osób zostało rannych. Silny wiatr w wielu miejscach łamie drzewa i niszczy budynki. W ciągu ostatnich godzin Ciaran doprowadził do dużych zniszczeń we Włoszech.

Na lotnisku w Brukseli występowały we czwartek opóźnienia, ponieważ czynny był tylko jeden pas. Z utrudnieniami w różnych krajach muszą liczyć się osoby korzystające z transportu kolejowego. W Wielkiej Brytanii wydano ostrzeżenia przed powodziami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Orkan Ciaran nad Europą. Nie żyje 5-latek uderzony przez spadającą gałąź

3. Pozew przeciw Skarbowi Państwa

Stowarzyszenie Filmowców Polskich złożyło pozew przeciwko Skarbowi Państwa dotyczący tak zwanej opłaty od czystych nośników, zwanej także opłatą reprograficzną - poinformowało stowarzyszenie w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

Pozew obejmuje trzy lata (2020-2023), a SFP domaga się odszkodowania w wysokości ponad 416 milionów złotych.

4. Śledztwo ws. kradzieży XIX-wiecznych ksiąg

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. Śledczy ujawnili, że zginęło osiem XIX-wiecznych ksiąg, wydrukowanych w cyrylicy.

Wartość ksiąg oszacowano na minimum 200 tysięcy złotych. Ale według czwartkowego oświadczenia rektora, skala kradzieży mogła być znacznie większa i sięgać 80 pozycji, wartych pół miliona euro. Szacowanie strat jeszcze się nie skończyło.

Biblioteka Uniwersytetu WarszawskiegoFotokon/Shutterstock

5. Sąd zgodził się na nową metodę egzekucji więźnia w USA

Sąd Najwyższy w Alabamie potwierdził, że stan może wykonać wyrok śmierci na skazanym za pomocą azotu - informują media. Dokładną datę wykonania wyroku ma określić gubernator.

Decyzja sędziów, będąca odpowiedzią na wniosek prokuratora generalnego stanu Alabama, zapadła w środę rano stosunkiem głosów głosów 6 do 2, informuje ABC News. Pierwszą osobą, na której ma zostać wykonana egzekucja za pomocą niedotlenienia azotem, ma być Kenneth Eugene Smith, skazany za morderstwo na zlecenie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sąd zgodził się na nową metodę egzekucji więźnia w USA

6. Półnagie modelki w kopalni

Na terenie lubelskiej kopalni Bogdanka zorganizowano sesję zdjęciową z udziałem roznegliżowanych kobiet. Sprawę opisała w mediach społecznościowych posłanka KO Marta Wcisło.

Zarząd spółki nadzorującej kopalnię tłumaczy, że sesja została wykonana w weekend, kiedy ruchem w kopalni nadzoruje podmiot trzeci, a sam zarząd nie wiedział o "kontrowersyjnym charakterze" tej sesji. Prawie rok temu na terenie tej kopalni oświadczył się jeden z polityków PiS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Półnagie modelki w kopalni. Posłanka pyta: czy to wieczór kawalerski pod ziemią?

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP, TVN24