Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 12 lipca

Źródło:
PAP

Parlament Europejski krytykuje polskie władze za "lex Tusk". Iga Świątek żegna się z Wimbledonem. Z kolei na Litwie podczas pierwszego dnia szczytu NATO w wydanym komunikacie wskazano, że "przyszłość Ukrainy jest w NATO". Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie "lex Tusk"

Parlament Europejski wezwał władze Polski do uchylenia ustawy powołującej komisję, której celem ma być zbadanie rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022. Zdaniem autorów rezolucji, komisja jest wymierzona w opozycję, w tym w byłego premiera Donalda Tuska.

"Jeśli ustawa pozostanie w mocy, Komisja Europejska powinna kontynuować przyspieszone postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości UE o zastosowanie środków tymczasowych" - wezwali europosłowie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą „lex Tusk” i nowelizację prawa wyborczego

2. Erupcja wulkanu na Islandii

Do erupcji wulkanu doszło na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii, w pobliżu stolicy kraju Reykjaviku - poinformowało w poniedziałek wieczorem krajowe biuro meteorologiczne.

Władze zaapelowały do mieszkańców pobliskich domów o prewencyjne zamknięcie okien, aby uchronić się przed działaniem szkodliwych gazów. We wtorek eksperci oceniali, że zagrożenie maleje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Erupcja wulkanu na Islandii

3. "Wrzutka" PiS do ustawy o ubezpieczeniach

Sejmowe komisje finansów publicznych oraz gospodarki i rozwoju przyjęły we wtorek projekt ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych. Kontrowersje wzbudziła poprawka Prawa i Sprawiedliwości dotycząca rynku aptecznego.

Została zgłoszona "niemająca nic wspólnego z przedmiotem regulacji poprawka zaostrzająca przepisy dotyczące rynku aptecznego i stwarzająca zagrożenie masowych wywłaszczeń" - napisał w mediach społecznościowych Jakub Bińkowski, członek zarządu i dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. W poprawce chodzi o uszczelnienie prawa dotyczącego prowadzenia aptek i zapobieganiu koncentracji rynku aptecznego.

4. Świątek pożegnała się z Wimbledonem

Iga Świątek odpadła w ćwierćfinale wielkoszlemowego Wimbledonu. We wtorek w Londynie polska tenisistka przegrała z Ukrainką Eliną Switoliną 5:7, 7:6 (7-5), 2:6. Spotkanie trwało dwie godziny i 41 minut.

Wtorkowa porażka może mieć dla Świątek jeszcze jeden negatywny skutek. Jeśli Aryna Sabalenka dotrze w Londynie do finału, to zostanie nową liderką światowego rankingu. W środę w ćwierćfinale Białorusinka zagra z rozstawioną z numerem 25. Amerykanką Madison Keys.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Świątek przegrała w ćwierćfinale Wimbledonu

5. Przyszłość Ukrainy jest w NATO

W Wilnie trwa szczyt NATO. W komunikacie po pierwszym dniu obrad napisano, że "w pełni popieramy prawo Ukrainy do wyboru własnych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa". "Przyszłość Ukrainy jest w NATO" - zaznaczono.

Wcześniej szef Sojuszu Jens Stoltenberg przekazał, że "członkowie NATO zatwierdzili najbardziej kompleksowy plan obronny od końca zimnej wojny". - Służy on stawieniu czoła dwóm najpoważniejszym zagrożeniom: Rosji oraz terroryzmowi - zaznaczył.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Komunikat po pierwszym dniu szczytu NATO w Wilnie

6. Awantura na komisji edukacji

Posłowie z sejmowej komisji edukacji dowiedzieli się o nowym, liczącym ponad 240 stron projekcie ustawy w poniedziałek po godz. 18. Mieli o nim debatować już we wtorek o godz. 11, przy czym przed samym posiedzeniem dostali do projektu jeszcze ponad sto poprawek.

- To złamanie regulaminu Sejmu - podkreślała opozycja i po burzliwej dyskusji opuściła salę posiedzeń.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP