Wyrok za grożenie Tuskowi, były szef prokuratury w rękach CBA, zaskakujące powołania Probierza

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport
Centralne Biuro Antykorupcyjne. Siedziba
Centralne Biuro Antykorupcyjne. SiedzibaTVN24
wideo 2/3
Centralne Biuro Antykorupcyjne. SiedzibaTVN24

Sopocki sąd skazał mężczyznę, który groził Donaldowi Tuskowi i jego rodzinie. Selekcjoner Michał Probierz ogłosił powołania na listopadowe mecze piłkarskiej reprezentacji Polski. Z kolei CBA przeprowadziło aresztowanie byłego szefa warszawskiej prokuratury apelacyjnej. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 10 listopada.

1. Mężczyzna skazany za grożenie Tuskowi

Sąd Rejonowy w Sopocie skazał 43-letniego Michała B. na 10 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnie 20 godzin prac społecznych w miesiącu. Orzekł także zakaz zbliżania się do Donalda Tuska i jego rodziny oraz przeproszenie polityka.

Mężczyzna wysłał maila, w którym groził szefowi Platformy Obywatelskiej i członkom jego rodziny. Wyrok jest nieprawomocny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 43-latek groził śmiercią Donaldowi Tuskowi. Sąd wydał wyrok

2. Były prokurator apelacyjny zatrzymany przez CBA

Zygmunt K., szef warszawskiej prokuratury apelacyjnej w latach 2001-2004 został zatrzymany we wtorek przez Centralne Biuro Antykorupcyjne - dowiedział się "Superwizjer" TVN. W czwartek na wniosek Prokuratury Krajowej sąd aresztował go na trzy miesiące.

Centralne Biuro AntykorupcyjneCBA

Razem z byłym prokuratorem apelacyjnym zatrzymana została jego córka. Jak dowiedzieli się dziennikarze nieoficjalnie, oboje usłyszeli zarzuty oszustwa. Biuro rzecznika Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie udziela dalszych informacji, odsyłając do Prokuratury Krajowej. Ta jednak jak na razie milczy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Były prokurator apelacyjny Zygmunt K zatrzymany przez CBA

3. Kopalnia kryptowalut w budynku NSA

W siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie odkryto urządzenia o dużej mocy obliczeniowej wykorzystywane w obrocie kryptowalutami. Miejsce ich ukrycia wskazał pracownik techniczny sądu, który wcześniej był związany z firmą zewnętrzną odpowiadającą za serwis techniczny budynku.

Kopalnia kryptowalut w siedzibie NSA. Komputery były ukryte w kanale wentylacyjnym i podłodze technicznejFakty TVN

Komputery pobierające mnóstwo energii elektrycznej ukryte były w kanale wentylacyjnym oraz w podłodze technicznej. Zauważono je na przełomie sierpnia i września. Śledztwo prowadzi prokuratura, o zdarzeniu powiadomiono też Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kopalnia kryptowalut w budynku NSA. Miejsce ukrycia komputerów wskazał były pracowników firmy konserwatorskiej

4. NASA wystrzeliła rakietę w środek zorzy

W środę w nocy, gdy na niebie nad Alaską widoczna była zorza polarna, NASA wystrzeliła rakietę z poligonu badawczego Poker Flat. Moment startu został wybrany nieprzypadkowo - na pokładzie pojazdu znajdował się komplet instrumentów pomiarowych zbierających dane na temat zjawiska, bez którego zorze by nie istniały. W ostatnich dniach wysoka aktywność Słońca przyczyniła się do powstania pięknego spektaklu także na polskim niebie.

Celem misji o nazwie Dissipation jest zbadanie, w jaki sposób w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery rozpraszają energię naładowane cząstki wiatru słonecznego. Odgrywają one ważną rolę w kształtowaniu kosmicznej pogody. Jej prognozowanie jest istotne dla operatorów satelitów, systemów nawigacyjnych oraz sieci energetycznych - zbyt gwałtowna aktywność cząsteczek wiatru słonecznego może zakłócić ich pracę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASA wystrzeliła rakietę w środek zorzy

5. Probierz ogłosił powołania na listopadowe mecze kadry

Jan Bednarek i Nicola Zalewski, którzy nie zostali powołani przez nowego selekcjonera Michała Probierza w październiku, wracają do piłkarskiej kadry Polski. Nie będzie w niej natomiast Arkadiusza Milika. Biało-czerwoni zagrają z Czechami w eliminacjach mistrzostw Europy oraz towarzysko z Łotwą.

Do drużyny wraca też kapitan Robert Lewandowski, nieobecny w październiku z powodu kontuzji. Nie zabraknie podstawowego bramkarza w ostatnich latach Wojciecha Szczęsnego, a obok niego powołani zostali Łukasz Skorupski oraz mający szansę na debiut Marcin Bułka, zbierający dobre opinie we francuskiej ekipie Nice.

6. Legia wygrywa w Lidze Konferencji, Raków przegrywa w Lidze Europy

Legia Warszawa wygrała u siebie ze Zrinjskim Mostar 2:0 (2:0) w meczu 4. kolejki grupy E piłkarskiej Ligi Konferencji. Wicemistrzowie Polski w czterech meczach zdobyli dziewięć punktów i są bliscy awansu do fazy pucharowej. W drugim meczu grupy E o godz. 21 Aston Villa podejmie w Birmingham AZ Alkmaar.

Z kolei Raków Częstochowa przegrał na wyjeździe ze Sportingiem Lizbona 1:2 (0:1) w meczu 4. kolejki grupy D Ligi Europy. W drugim spotkaniu tej grupy Atalanta Bergamo wygrała u siebie ze Sturmem Graz i zapewniła sobie co najmniej drugie miejsce w grupie.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP, TVN24, Eurosport

Źródło zdjęcia głównego: CBA