Kopalnia kryptowalut w budynku NSA. Miejsce ukrycia komputerów wskazał były pracownik firmy konserwatorskiej

Autor:
Artur
Węgrzynowicz,
Klaudia
Ziółkowska/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Artur Węgrzynowicz o kopalni kryptowalut w budynku NSA
Artur Węgrzynowicz o kopalni kryptowalut w budynku NSA
TVN24
TVN24Artur Węgrzynowicz o kopalni kryptowalut w budynku NSA

Urządzenia o dużej mocy obliczeniowej wykorzystywane w obrocie kryptowalutami odkryto w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Miejsce ich ukrycia wskazał pracownik techniczny sądu, który wcześniej był związany z firmą zewnętrzną odpowiadającą za serwis techniczny budynku. 

Komputery pobierające mnóstwo energii elektrycznej ukryte były w kanale wentylacyjnym oraz w podłodze technicznej. Zauważono je na przełomie sierpnia i września. Śledztwo prowadzi prokuratura, o zdarzeniu powiadomiono też Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Według naszych ustaleń, kilka tygodniu po ujawnieniu komputerów i podzespołów, umieszczonych w podłodze technicznej w pobliżu urządzeń zasilających gmach NSA, prezes sądu rozwiązał umowę z firmą zewnętrzną dotychczas dbającą o stan urządzeń w budynku.

Z kolei w samej firmie, jeszcze przed decyzją NSA o zakończeniu umowy o współpracy, wyciągnięto konsekwencje w stosunku do dwóch pracowników, którzy byli odpowiedzialni za serwis tej części budynku, w której ujawniono "koparki". Obaj pracownicy zostali zwolnieni.

Z pierwszych nieoficjalnych informacji wynika, że urządzenia mogły pobierać prąd o wartości od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie. Przez jaki okres pracowały, to wyjaśniają biegli powołani przez prokuraturę.

Powiadomiono Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Odkrycie koparek kryptowalut w budynku sądu potwierdza w piśmie przesłanym do naszej redakcji sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący Wydziału Informacji Sądowej NSA.

– O fakcie instalacji urządzeń wśród infrastruktury technicznej sądu powiadomieni zostali przez Naczelny Sąd Administracyjny funkcjonariusze policji, którzy podjęli odpowiednie czynności w sprawie, w tym zdemontowali i zabezpieczyli ujawniony sprzęt elektroniczny – czytamy w odpowiedzi sędziego Marciniaka.

Z nieoficjalnych ustaleń wiemy, że zabezpieczone komputery posiadały modemy do łączenia z internetem, co może oznaczać, że urządzenia nie były podpięte do sieci dostępnej w budynku sądu.

– Zdarzenie to nie wywołało skutków w postaci zagrożenia dla bezpieczeństwa danych przechowywanych w Naczelnym Sądzie Administracyjnym – informuje sędzia Sylwester Marciniak. I dodaje, że o zdarzeniu powiadomiona została również Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Powołano biegłego, śledztwo prokuratury

Dochodzenie w sprawie "kopalni kryptowalut" w NSA nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście - Północ.

- Postępowanie zostało wszczęte z art. 278 par. 5 Kodeksu karnego, czyli w sprawie kradzieży energii elektrycznej. Postępowanie toczy się w sprawie, co oznacza, że nie przedstawiono nikomu zarzutów – informuje prokurator Szymon Banna, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

- Obecnie trwają czynności procesowe zmierzające do ustalenia okoliczności zdarzenia. Prokuratura powołała biegłych z zakresu informatyki oraz elektryki i poboru mocy celem ustalenia ilości pobranej energii elektrycznej i w efekcie jej wartości – dodaje prokurator Banna.

Czym są koparki kryptowalut? "Miliardy obliczeń"

Zjawisko "kopania kryptowaluty" jest ściśle powiązane z obrotem wirtualną walutą i występuje na całym świecie.

- Bezpieczeństwo kryptowalut wynika z zapisu wszystkich transakcji płatności nimi w łańcuchu bloków (ang. blockchain). Każdy blok transakcji jest powiązany ze swoim poprzednikiem, więc jeśliby ktoś chciał nielegalnie zmienić jakiś blok (na przykład fałszując umieszczoną w nim transakcję), to musiałby zmienić wszystkie bloki następujące po nim, a do tego potrzebowałby mocy obliczeniowej, która obecnie nie jest osiągalna na świecie – tłumaczy prof. Wojciech Cellary z Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie
Naczelny Sąd Administracyjny w WarszawieArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

- Do zabezpieczania bloków stosuje się tzw. funkcję haszującą, która zamienia nagłówek bloku na długą liczbę binarną zwaną "haszem". Ma ona tę właściwość, że jeśli zmieni się choćby jeden bit w nagłówku bloku, to cały hasz ulega zmianie. W nagłówku bloku jest specjalne pole zwane niuansem, które można zmieniać w procesie zwanym "kopaniem". Zadaniem "kopaczy", którzy zabezpieczają kryptowaluty, jest znalezienie takiego niuansu, by hasz miał określone właściwości – na przykład 60 zerowych bitów na początku. Brzmi prosto, ale jest to bardzo trudne obliczeniowo zadanie, które jest rozwiązywane metodą prób i błędów. Kopacz przyjmuje jakiś niuans i oblicza hasz z nagłówka bloku. Jeśli nie ma 60 zerowych bitów na początku, to zmienia niuans i znowu oblicza hasz. I tak miliardy raz,y aż trafi na ten właściwy – opisuje prof. Wojciech Cellary.

ZOBACZ TEŻ: Nie wszystko złoto, co się świeci. Bitcoin – innowacyjny sposób na niszczenie naszej planety

"Wyścig kopaczy" - wysoką nagrodę wygrywa jeden

- Takich kopaczy, którzy ścigają się ze sobą, aby znaleźć odpowiedni niuans dla każdego bloku są tysiące. Tylko jeden z nich wygra wyścig o dany blok i dostanie nagrodę w kryptowalucie – w przeliczeniu kilkaset tysięcy dolarów. Po ogłoszeniu zwycięzcy wszyscy kopacze natychmiast zaczynają wyścig o kolejny blok. W Bitcoinie (najpopularniejsza kryptowaluta – red.) bloki są wykopywane co 10 minut, czyli co 10 minut ktoś dostaje kilkaset tysięcy dolarów za pracę nie tyle swoją, co swojego komputera – wyjaśnia prof. Cellary.

Ponieważ twórcy Bitcoina ustalili z góry liczbę cyfrowych monet, to wiadomo, że ostatni Bitcoin zostanie "wykopany" w 2140 r.

Ukryte komputery i kradzieże prądu

– Największe szanse na wygraną mają ci, których komputery są w stanie przeliczyć najwięcej haszy na sekundę. Specjalnie dla nich skonstruowano tzw. koparki, czyli komputery, które służą tylko do liczenia haszy. Są w tym bardzo szybkie, ale konsumują dużo energii elektrycznej, która oczywiście kosztuje dużo pieniędzy – mówi prof. Wojciech Cellary.

– Nieuczciwi kopacze próbują ukraść tę energię np. w instytucjach publicznych lub przedsiębiorstwach, podrzucając do nich koparki i instalując je w mało odwiedzanych miejscach lub w miejscach, w których nie budzą podejrzeń, np. w serwerowniach. Inne nadużycie polega na wykorzystywaniu mocy obliczeniowej komputerów w instytucjach publicznych lub przedsiębiorstwach w czasie wolnym – w nocy lub w weekendy. To też konsumuje dodatkową energię – tłumaczy prof. Wojciech Cellary.

Autor:Artur Węgrzynowicz, Klaudia Ziółkowska/PKoz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

14-letnia Wiktoria Saługa, podopieczna ośrodka leczniczo-rehabilitacyjnego w Kamieńcu koło Tarnowskich Gór, zaginęła w poniedziałek wieczorem. Prowadzona przez kilkadziesiąt osób nocna akcja poszukiwawcza nie przyniosła rezultatu. Poszukiwania dalej trwają, policja apeluje do wszystkich, którzy mogą pomóc w odnalezieniu nastolatki.

Zaginęła 14-latka w spektrum autyzmu. Nocna akcja poszukiwawcza nie przyniosła rezultatu

Zaginęła 14-latka w spektrum autyzmu. Nocna akcja poszukiwawcza nie przyniosła rezultatu

Autor:
ads//mrz
Źródło:
PAP

W łazience na drugim piętrze szpitala położniczego przy Inflanckiej wybuchł pożar. Prawdopodobną przyczyny było zwarcie instalacji elektrycznej.

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Płyta DVD z danymi z pierwszego ataku Pegasusa na telefon Krzysztofa Brejzy (KO) została złamana, a jej odczyt nie był możliwy - wynika z ustaleń Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Potwierdzają to także zdjęcia tej płyty, do których dotarli nasi reporterzy. Małżeństwo Brejzów zwraca uwagę, że do jej zniszczenia doszło tuż po tym, gdy wystąpili do śledczych o zabezpieczenie wszystkich nośników z danymi, które z ich urządzeń "zassał" szpiegowski program.  

Operacja "Jaszczurka". Złamana płyta z Pegasusa 

Operacja "Jaszczurka". Złamana płyta z Pegasusa 

Autor:
Maciej
Duda,
Łukasz
Ruciński
Źródło:
"Superwizjer" TVN

Aktualną sytuację w policji komentował w "Rozmowie Piaseckiego" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były szef MSW . Polityk odniósł się też do powyborczej koalicji i potencjalnego przyszłego rządu Donalda Tuska.

Zmiany w policji. Grzegorz Schetyna: szykuje się większa ucieczka z tego okrętu

Zmiany w policji. Grzegorz Schetyna: szykuje się większa ucieczka z tego okrętu

Autor:
pp//mrz
Źródło:
TVN24

Szef dolnośląskiej policji chce wyróżnić pracownika ochrony wrocławskiego ogrodu zoologicznego za pomoc w zatrzymaniu Maksymiliana F., podejrzanego o postrzelenie policjantów. - Spostrzegawczość i czujność pracownika zoo pośrednio przyczyniły się do namierzenia sprawcy - przekazał aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Natomiast zapowiedziana przez komendanta głównego policji nagroda w wysokości 100 tysięcy złotych ma zostać podzielona pomiędzy policjantów biorących udział w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych.

Pomoc była, ale tylko "pośrednia". 100 tysięcy nagrody do podziału między policjantów

Pomoc była, ale tylko "pośrednia". 100 tysięcy nagrody do podziału między policjantów

Autor:
bż/gp
Źródło:
tvn24.pl

Będziemy nadal wspierać Ukrainę – powiedział holenderski admirał Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jeżeli Rosja wkroczy na terytorium kraju NATO, to szybko tego pożałuje - podkreślił.

Szef Komitetu Wojskowego NATO: jeżeli Rosja wkroczy do kraju Sojuszu, to szybko tego pożałuje

Szef Komitetu Wojskowego NATO: jeżeli Rosja wkroczy do kraju Sojuszu, to szybko tego pożałuje

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Zastrzelony żubr to ma być szkoda nieistotna. Myśliwy nie poniesie kary?

Zastrzelony żubr to ma być szkoda nieistotna. Myśliwy nie poniesie kary?

Tomasz
Słomczyński
Autor:
Tomasz
Słomczyński
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla części województw w związku z opadami marznącymi. W kilku miejscach możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne, przed czym także ostrzega IMGW. Sprawdź, gdzie pogoda może być zagrożeniem.  

Tu obowiązują alerty IMGW przed niebezpieczną zimową pogodą

Tu obowiązują alerty IMGW przed niebezpieczną zimową pogodą

Autor:
jdw
Źródło:
IMGW

W Strefie Gazy może pojawić się "jeszcze bardziej przerażający scenariusz", na który organizacje humanitarne nie będą w stanie zareagować – ostrzegła koordynatorka ONZ ds. pomocy humanitarnej dla terytoriów palestyńskich. "The Wall Street Journal" donosi, że Izrael przygotował plany zalania systemu tuneli Hamasu pod Strefą Gazy wodą pompowaną z Morza Śródziemnego. Z kolei New York Times", opierając się na analizie materiałów wizualnych i opinie ekspertów, informuje że Hamas podczas ataków 7 października skierował rakietę na bazę, gdzie przechowywane są rakiety zdolne do przenoszenia głowic jądrowych.

"The Wall Street Journal": Izrael planuje zalać tunele Hamasu pod Strefą Gazy wodą z Morza Śródziemnego.

"The Wall Street Journal": Izrael planuje zalać tunele Hamasu pod Strefą Gazy wodą z Morza Śródziemnego.

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

- Od zachodu zbliża się do Polski układ niżowy Sani - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Jak wyjaśniła, jego obecność w kraju mocno zaznaczy się w środę, jednak już teraz związany z niżem front atmosferyczny przynosi opady śniegu. Miejscami jest mglisto i wietrznie.

Marznące mgły, śnieg, silne porywy wiatru. O poranku w pogodzie sporo się dzieje

Marznące mgły, śnieg, silne porywy wiatru. O poranku w pogodzie sporo się dzieje

Autor:
jdw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Policja w poniedziałek przekazała informację o śmierci dwóch policjantów postrzelonych w głowę z broni palnej. Do ataku doszło w piątek późnym wieczorem na ulicy Sudeckiej we Wrocławiu. Strzały do funkcjonariuszy miał oddać transportowany radiowozem Maksymilian F. Podejrzany został schwytany po obławie i przebywa w areszcie.

Nie żyją dwaj postrzeleni w głowę policjanci

Nie żyją dwaj postrzeleni w głowę policjanci

Aktualizacja:
Autor:
bż,
bp/tok
Źródło:
tvn24.pl

"Udzieliliśmy pomocy medycznej pacjentowi w zakresie, na jaki pacjent pozwolił", a "ratownicy stali się ofiarami agresji" - tak Pogotowie Ratunkowe w Legnicy odnosi się do okoliczności śmierci Gabriela Seweryna w Głogowie (woj. dolnośląskie). W wydanym oświadczeniu czytamy, że zespoły ratownictwa medycznego nie odmawiają pomocy nawet w przypadku agresji pacjenta, jednak wymagają wtedy asysty policji. "Taka sytuacja miała miejsce podczas opisywanego zdarzenia" - poinformowało pogotowie.

Oświadczenie pogotowia po śmierci Gabriela Seweryna. "Bezpieczeństwo ratowników najwyższym priorytetem"

Oświadczenie pogotowia po śmierci Gabriela Seweryna. "Bezpieczeństwo ratowników najwyższym priorytetem"

Autor:
bp,
mag/tok
Źródło:
tvn24.pl

Ojciec wraz z grupą znajomych porwał 14-letnią córkę dla okupu, który chciał wymusić od jej matki. W związku z poszukiwaniami, w które zaangażowały się społeczeństwo i służby Macedonii Północnej, jeden z porywaczy – w celu "ukrycia dowodów" - podjął decyzję o zabiciu dziewczynki. Sąd wydał nakaz aresztowania ojca zamordowanej.

Ojciec zlecił porwanie swojej córki dla okupu. Jeden z porywaczy "w panice" zamordował 14-latkę

Ojciec zlecił porwanie swojej córki dla okupu. Jeden z porywaczy "w panice" zamordował 14-latkę

Autor:
asty//mrz
Źródło:
PAP

Vueling, hiszpańska tania lotnicza, wprowadziła do menu oferowanego podczas lotów przysmaki dla zwierząt. Według przewoźnika to pierwsza taka inicjatywa w Europie.

Nowość podczas lotów. Tania linia wprowadza przekąski dla zwierząt

Nowość podczas lotów. Tania linia wprowadza przekąski dla zwierząt

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes

Moja wiara w uzyskanie większości wzrosła - tak mówi premier Mateusz Morawiecki o większości dla swojego nowego rządu i ocenia tę wiarę nawet na 30 procent. To ocena na półmetku działalności jego nowego rządu, który do historii ma realną szansę przejść jako "dwutygodniowy". Premiera warto posłuchać nie tylko, jak mówi o wierze w cuda - także jak mówi o wiatrakach, Napoleonie i Jerzym Urbanie.

"Dwutygodniowy" rząd na półmetku. Premier przekonuje, że jego szanse na większość w Sejmie wzrosły

"Dwutygodniowy" rząd na półmetku. Premier przekonuje, że jego szanse na większość w Sejmie wzrosły

Źródło:
Fakty TVN

Ile osób znalazło pracę w Narodowym Banku Polskim po październikowych wyborach i kto doradza prezesowi Adamowi Glapińskiemu? Wiadomo, że wynagrodzenie za te prace wyniosło w sumie 5 mln złotych. Poznaliśmy listę nazwisk i klucz wydaje się być jasny.

Kontrowersje wokół doradców Glapińskiego

Kontrowersje wokół doradców Glapińskiego

Autor:
Łukasz
Łubian
Źródło:
TVN24

Komendant główny policji generał Jarosław Szymczyk odejdzie ze swojego stanowiska jeszcze przed mianowaniem nowego rządu – wynika z informacji tvn24.pl. Najpewniej stanie się to pod koniec tygodnia.

Tvn24.pl: w tym tygodniu planowane odejście szefa policji generała Szymczyka

Tvn24.pl: w tym tygodniu planowane odejście szefa policji generała Szymczyka

Autor:
Robert
Zieliński,
Edyta
Krześniak ("Uwaga" TVN)
Źródło:
tvn24.pl

Nowy brytyjski minister spraw wewnętrznych James Cleverly przedstawił w poniedziałek pięciopunktowy plan, który ma znacząco ograniczyć legalną imigrację do Wielkiej Brytanii. Jego najważniejsze punkty to podniesienie minimalnej pensji wymaganej do otrzymania wizy pracowniczej i zniesienie możliwości ściągania członków rodzin przez pracowników opieki.

Trudniej o legalną imigrację na Wyspy. Londyn ma specjalny plan

Trudniej o legalną imigrację na Wyspy. Londyn ma specjalny plan

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W Wenecji koło teatru La Fenice doszło do wypadku z udziałem azjatyckich turystów – grupa płynąc gondolą zbyt mocno wychyliła się za burtę, w efekcie czego łódź się przewróciła. Sceny, którym towarzyszyły wrzaski, wołanie o pomoc i próba wejścia do gondoli, pokazały w poniedziałek włoskie media.

W Wenecji turyści wychylali się z gondoli, żeby zrobić atrakcyjne zdjęcia. Skończyli w wodzie

W Wenecji turyści wychylali się z gondoli, żeby zrobić atrakcyjne zdjęcia. Skończyli w wodzie

Autor:
asty//mrz
Źródło:
PAP

23-letnia Słowaczka, która pod koniec października wypadła z trzeciego piętra sanatorium w Kołobrzegu wraz ze swoim 21-letnim chłopakiem z Czech, nie pamięta momentu zdarzenia - przekazała badająca sprawę prokuratura. Mężczyzna zmarł dwa dni później w szpitalu. Śledczy zaznaczają, że kobieta odrzuca podejrzenia o próbę samobójczą.

Wypadli z trzeciego piętra. Mężczyzna nie żyje, a kobieta nie może sobie przypomnieć, co się stało

Wypadli z trzeciego piętra. Mężczyzna nie żyje, a kobieta nie może sobie przypomnieć, co się stało

Autor:
bż/tok
Źródło:
PAP

Miesiąc po wyborach parlamentarnych, w czasie których politycy obecnej opozycji mówili o postawieniu prezesa Narodowego Banku Polskiego przed Trybunałem Staniu, Adam Glapiński napisał list do Europejskiego Banku Centralnego, w którym poinformował o oskarżeniach skierowanych przeciwko niemu. Po dwóch tygodniach dostał odpowiedź. Europejski Bank Centralny wskazuje, że Narodowy Bank Polski będzie mógł skierować do TSUE ewentualne zawieszenie prezesa NBP w czynnościach, po postawieniu przed Trybunałem Stanu - wynika z listu prezeski EBC Christine Lagarde do prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Prezes Glapiński dostał wyczekiwaną odpowiedź w sprawie prób odwołania

Prezes Glapiński dostał wyczekiwaną odpowiedź w sprawie prób odwołania

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP/TVN24 Biznes

W 2021 roku umierający na raka Thomas Randele z Bostonu wyznał córce skrywaną przez niemal całe życie tajemnicę. Przyznał, że jest zbiegiem, który w 1969 roku obrabował bank, a jego prawdziwe nazwisko brzmi Theodore John Conrad. Teraz kobieta po raz pierwszy opowiedziała o szokującym wyznaniu swojego ojca. - O mój Boże, to mój ojciec. Były setki artykułów na jego temat - wspominała stacji CNN wpisanie jego prawdziwego nazwiska w wyszukiwarce internetowej. 

Na łożu śmierci wyznał córce tajemnicę: jestem zbiegiem, obrabowałem bank

Na łożu śmierci wyznał córce tajemnicę: jestem zbiegiem, obrabowałem bank

Autor:
kgo//mm
Źródło:
CNN, BBC, tvn24.pl

Kazik Staszewski ogłosił w mediach społecznościowych, że rezygnuje z palenia. - To jest mój ostatni papieros - oświadczył w nagraniu, na którym wyciąga papierosa z paczki. Jak dodał, jest to "trzecia trucizna", z którą żegna się w tym roku.

Kazik Staszewski rezygnuje z "trzeciej trucizny". Dwie już pożegnał

Kazik Staszewski rezygnuje z "trzeciej trucizny". Dwie już pożegnał

Autor:
wac//az
Źródło:
PAP

Pani Aleksandra Słaby miała ponad 30 złamań kości, choruje zespół Hajdu-Cheneya. Na całym świecie zdiagnozowano dotychczas tylko kilkudziesięciu pacjentów z tą chorobą. - Pieczenie, palenie, polewanie wrzątkiem - tak opisuje odczuwany ból. Pomoc zaoferował prywatny szpital pod Wrocławiem, który widzi szansę na poprawę jakości życia pani Aleksandry. Trwa zbiórka na kosztowne leczenie.

Zbiórka na leczenie pani Aleksandry. "W każdej chwili kości mogą przebić skórę". Ból? Jak "pieczenie, palenie, polewanie wrzątkiem"

Zbiórka na leczenie pani Aleksandry. "W każdej chwili kości mogą przebić skórę". Ból? Jak "pieczenie, palenie, polewanie wrzątkiem"

Autor:
ek/kg
Źródło:
TVN24

Wołanie dziecka usłyszeli policjant po służbie i pracownik pobliskiej restauracji. Siedmioletni chłopiec wzywał pomocy dla swojej mamy, która padła ofiarą przemocy. Napastnika udało się zatrzymać w trakcie ucieczki.

Siedmiolatek biegł ulicą i wzywał pomocy

Siedmiolatek biegł ulicą i wzywał pomocy

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przepisy powstały w Sejmie. Nie ma żadnego trzeciego ani drugiego dna - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050-Trzecia Droga), odnosząc się do projektu ustawy o zamrożeniu cen energii, który zawiera także regulacje dotyczące farm wiatrowych. Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska) stwierdziła, że "zajmujemy się nie tym, co najważniejsze". Przypomniała, że za rządów PiS doprowadzono do tego, że "praktycznie w Polsce nigdzie nie było można budować wiatraków".

Przepisy dotyczące farm wiatrowych. "Nie ma żadnego trzeciego ani drugiego dna"

Przepisy dotyczące farm wiatrowych. "Nie ma żadnego trzeciego ani drugiego dna"

Autor:
pp
/ prpb
Źródło:
TVN24, PAP

"Bezrefleksyjne i niczym innym niż interes polityczny, nieuzasadnione odtajnienie i upublicznienie dokumentów stanowiących tajemnicę państwową stwarza bezprecedensowe i bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa RP" - piszą we wspólnym oświadczeniu generałowie Janusz Nosek i Piotr Pytel oraz pułkownik Krzysztof Dusza, którzy byli w kierownictwie Służby Kontrwywiadu Wojskowego w czasach, których dotyczy raport cząstkowy komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów, nazywanej "lex Tusk". Ich zdaniem ten raport to "dokument wyłącznie o charakterze politycznym, a nie merytorycznym". Zapewniają też, że "nigdy nie doszło do faktycznej współpracy pomiędzy FSB a SKW".

Dokument "o charakterze politycznym, a nie merytorycznym". Byli szefowie SKW o raporcie komisji "lex Tusk"

Dokument "o charakterze politycznym, a nie merytorycznym". Byli szefowie SKW o raporcie komisji "lex Tusk"

Autor:
mjz
/ prpb
Źródło:
tvn24.pl

Władze Wenezueli ogłosiły, że mieszkańcy kraju "zatwierdzili" w referendum przejęcie kontroli nad ponad połową terytorium sąsiedniego państwa, Gujany. W zarządzonym przez prezydenta Nicolasa Maduro głosowaniu 95 procent uczestników miało poprzeć tę propozycję. Władze Gujany określiły wspomniane referendum jako "egzystencjalne zagrożenie" dla ich państwa.

"Egzystencjalne zagrożenie". Wenezuela zagłosowała za przejęciem ponad połowy terytorium sąsiedniego państwa

"Egzystencjalne zagrożenie". Wenezuela zagłosowała za przejęciem ponad połowy terytorium sąsiedniego państwa

Autor:
mm
Źródło:
PAP, CNN, Guardian

Darczyńcy nie zawiedli i uzbierali ponad 800 tysięcy złotych w 14 godzin. Dzięki temu 9-letnia Kasia będzie miała operację kręgosłupa. Dziewczyna urodziła się z dysplazją diastroficzną. Jest to bardzo rzadka choroba genetyczna, która powoduje zniekształcenie stawów. 

Historia 9-letniej Kasi poruszyła internautów. W kilkanaście godzin udało zebrać się pieniądze na kosztowną operację

Historia 9-letniej Kasi poruszyła internautów. W kilkanaście godzin udało zebrać się pieniądze na kosztowną operację

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej w Łodzi napisali listy do św. Mikołaja. Nie proszą w nich o drogie rzeczy. Marzą o nowej pościeli, kapciach, swetrze, dresie, a nawet po prostu o krzyżówkach. W łódzkich DPS-ach jest około dwóch tysięcy mieszkańców. Listy do Mikołaja napisało nieco ponad tysiąc dwustu, ale obdarowany zostanie każdy. Pierwsze paczki już dotarły do podopiecznych DPS-ów.

Zapakowane prezenty dotarły do pierwszego łódzkiego DPS-u. "Chcemy pokazać, że są ludzie, którzy o nich pamiętają"

Zapakowane prezenty dotarły do pierwszego łódzkiego DPS-u. "Chcemy pokazać, że są ludzie, którzy o nich pamiętają"

Autor:
Katarzyna
Czupryńska-Chabros
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ruszają aukcje przed 32. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem pieniądze zbierane bedą na sprzęt na oddziałach pulmonologii. Chodzi o choroby płuc dzieci i dorosłych. To ważne zwłaszcza po pandemii.

32. Finał WOŚP coraz bliżej. Internetowe aukcje już ruszyły

32. Finał WOŚP coraz bliżej. Internetowe aukcje już ruszyły

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, został powołany na urząd pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Decyzję w tej sprawie podjął premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślono na platformie X Guibourgé-Czetwertyński pełni funkcję podsekretarza od 2019 roku a za nową funkcję nie dostanie wynagrodzenia.

Nowy pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej

Nowy pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Który z nich nie zagrał roli Kowalskiego w popularnym filmie: George Clooney, Clint Eastwood, Marlon Brando czy Henry Cavill? Na to pytanie za 75 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadał Mateusz Drost z Gdańska.

Który z aktorów nie zagrał roli Kowalskiego w popularnym filmie? Pytanie z "Milionerów" za 75 tysięcy złotych

Który z aktorów nie zagrał roli Kowalskiego w popularnym filmie? Pytanie z "Milionerów" za 75 tysięcy złotych

Autor:
mw//mm
Źródło:
Milionerzy TVN

Spotify w tym roku przeprowadzało masowe zwolnienia już dwukrotnie. W styczniu pracę straciło 600 pracowników, a w czerwcu - 200. To jednak okazało się za mało w obliczu wyzwań finansowych, przed którymi stoi spółka. Dlatego w poniedziałek szwedzki koncern zapowiedział redukcję 1500 miejsc pracy.

Trzecia runda zwolnień w Spotify. Pracę straci 1500 osób

Trzecia runda zwolnień w Spotify. Pracę straci 1500 osób

Autor:
JW/ToL
Źródło:
Reuters

Kosztujące zwykle nawet kilkanaście tysięcy złotych torebki słynnych domów mody trafiły do pocztowych okienek w niespotykanie atrakcyjnej cenie. Szkopuł w tym, że towary nie miały nic wspólnego z oryginałami. Poczta Polska winą za wprowadzenie na swoje półki podróbek obarcza dystrybutora i deklaruje, że produkty są szybko wycofywane. - Cała sytuacja pokazuje, że w Poczcie Polskiej pracują osoby, które nawet nieświadomie, ale jednak, wprowadzają do obrotu nielegalny towar - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes Katarzyna Daniłko, znana też w sieci jako Pani od jakości, która nagłośniła sprawę.

Nie jest to Gucci. Podrabiany towar do kupienia w okienku pocztowym

Nie jest to Gucci. Podrabiany towar do kupienia w okienku pocztowym

Autor:
Maja
Piotrowska
Źródło:
TVN24 Biznes

Drugi sezon serialu "Ród smoka", prequelu hitowej produkcji "Gra o tron", będzie miał premierę latem 2024 roku - przekazali twórcy. Do sieci trafił właśnie pierwszy zwiastun nowej odsłony serialu, którego pierwszy sezon zanotował najlepszą oglądalność na rynku europejskim w historii HBO i HBO Max.

Pokazano zwiastun drugiego sezonu "Rodu smoka". Wiemy, kiedy premiera

Pokazano zwiastun drugiego sezonu "Rodu smoka". Wiemy, kiedy premiera

Autor:
kgo//mm
Źródło:
HBO Max

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl