Szef wywiadu krajowego odpowiada Trumpowi

Świat


Jasno wyraziliśmy się w naszych raportach w sprawie ingerencji Rosji w wybory prezydenckie oraz jej trwających wysiłków w podważaniu naszej demokracji - napisał w oświadczeniu dyrektor wywiadu krajowego USA Dan Coats. To reakcja na szczyt w Helsinkach, w czasie którego Donald Trump stwierdził, że nie widzi żadnego powodu, by wierzyć, iż Rosja ingerowała w amerykańską kampanię wyborczą z 2016 roku.

W poniedziałek Donald Trump spotkał się w Helsinkach z Władimirem Putinem. Jedną z poruszanych na wspólnej konferencji prasowej przywódców kwestii była rosyjska ingerencja w proces wyborczy w USA. Amerykańskie agencje wywiadowcze uznały, że Rosjanie wpływali na wygrane przez Trumpa wybory z 2016 roku

- One twierdzą, że to Rosja - powiedział Trump. - Mam tu prezydenta Putina. Właśnie powiedział, że to nie Rosja - dodał.

Słowa Trumpa padły krótko po tym, jak Putin oświadczył, że chciał zwycięstwa Trumpa, bo - jak stwierdził - miało gwarantować ono bliższe stosunki z Moskwą.

Dyrektor wywiadu odpowiada oświadczeniem

Kilka godzin po tej konferencji dyrektor wywiadu krajowego Dan Coats wydał oświadczenie.

"Rolą Wspólnoty Wywiadów (związek 16 rządowych agencji wywiadowczych w Stanach Zjednoczonych - red.) jest dostarczanie możliwie najlepszych informacji i opartych na faktach raportów prezydentowi i ustawodawcom" - napisał Coats.

I dodał: "Jasno wyraziliśmy się w naszych raportach w sprawie ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w 2016 roku oraz jej trwających wysiłków w podważaniu naszej demokracji. Będziemy dalej dostarczać nieupiększone i obiektywne raporty w sprawie naszego bezpieczeństwa narodowego".

"Najbardziej agresywny zagraniczny gracz"

W piątek Coats powiedział, że Rosja jest "najbardziej agresywnym zagranicznym graczem w amerykańskiej cyberprzestrzeni".

Lider demokratów w Senacie Chuck Schumer powiedział po wystąpieniu Trumpa, że zespół doradców ds. bezpieczeństwa, który towarzyszył mu podczas spotkania z Putinem powinien natychmiast złożyć zeznania w Kongresie.

Autor: pk//kg / Źródło: tvn24.pl, PAP, NYT

Źródło zdjęcia głównego: DNI.go

Tagi:
Raporty: