Szef NATO: Rosja i separatyści gotowi do "przeprowadzenia nowych ataków" w krótkim czasie


Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł, że Rosjanie i separatyści wzmacniają swoje siły na wschodzie Ukrainy, co umożliwi im "przeprowadzenie nowych ataków" w krótkim czasie.

- W minionych tygodniach i miesiącach obserwowaliśmy bezustanne wsparcie Rosji udzielane separatystom, w postaci ciężkiego uzbrojenia, artylerii, zaawansowanych systemów broni przeciwlotniczej, szkoleń, ale także ludzi - mówił Stoltenberg.

Aktywność na granicy

Podkreślił, że aktywność rosyjska jest wzmocniona zarówno "na granicy między Rosją a Ukrainą, jak i na wschodzie Ukrainy wraz z regularnym napływem sprzętu, czołgów, artylerii i amunicji".

- Oczywiście nikt nie może powiedzieć, jakie (separatyści) mają intencje - dodał.

- Apelujemy do Rosji o wycofanie wsparcia dla separatystów, stanowiącego naruszenie porozumień z Mińska, podpisanych w lutym i przewidujących zawieszenie broni - zaznaczył szef NATO. Wezwał także Rosję do "respektowania granicy" i "wykorzystania swojego wpływu na separatystów, aby skłonić ich do przestrzegania porozumień mińskich".

Kolejna sekwencja działań

Amerykański minister obrony Ashton Carter w ubiegłym tygodniu twierdził, że separatyści, którzy okupują Donieck i Ługańsk, "przygotowują się na kolejną sekwencję działań militarnych sprzecznych z porozumieniami z Mińska".

Mimo formalnie obowiązującego rozejmu na wschodzie Ukrainy nadal sporadycznie dochodzi tam do działań zbrojnych. Od kwietnia 2014 roku zginęło tam ponad 6,2 tys. ludzi.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości