Szef Komitetu Wojskowego NATO: Sojusz wszedł w nową erę obronności zbiorowej

Źródło:
PAP

Rosja jest w 15. miesiącu wojny, która miała potrwać trzy dni - wskazywał w środę w kwaterze głównej NATO przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego admirał Rob Bauer. - Goliat się chwieje, bo Dawid wykazał się wyjątkową odpornością i kunsztem taktycznym - ocenił.

Jak podkreślił Bauer, wysiłek wojenny Ukrainy jest wspierany przez 50 krajów z całego świata. - Sojusz wszedł w nową erę obronności zbiorowej. Nie tylko wspólnie bronimy fizycznego bezpieczeństwa miliardów ludzi i 31 krajów, ale też wartości demokratycznych, które cenimy - wskazał.

- Fakt, że jesteśmy w stanie współpracować w ramach tylu różnych armii, tylu zdolności i kultur, to coś wyjątkowego w skali świata - podkreślił szef Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego, otwierając posiedzenie szefów sztabów generalnych 31 państw NATO w Kwaterze Głównej w Brukseli.

Finlandia po raz pierwszy

Witając po raz pierwszy przedstawiciela Finlandii jako pełnoprawnego członka Sojuszu, admirał zastrzegł, że członkostwo tego kraju nie jest pełne bez Szwecji.

- Ale długie zaręczyny są podstawą szczęśliwych małżeństw - zażartował Bauer.

Żołnierze USA w ŻaganiuPhoto by Sgt. Thomas Mort, 358th Public Affairs Detachment

Obrona "każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu"

- Od nielegalnej aneksji Krymu i zajęcia części wschodniej Ukrainy przez Rosję w 2014 roku wzmocniliśmy gotowość naszych sił i po raz pierwszy w historii rozlokowaliśmy gotowe do walki jednostki na wschodniej flance Sojuszu - powiedział z kolei sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg przed rozpoczęciem posiedzenia szefów sztabów generalnych państw członkowskich NATO w Brukseli.

- Kiedy prezydent (Władimir) Putin rozpoczął agresję na Ukrainę w 2022 roku, byliśmy przygotowani. W ciągu kilku godzin uruchomiliśmy wszystkie nasze plany obrony. 40 tysięcy żołnierzy, wspieranych przez znaczące siły powietrzne i morskie, stanęło pod dowództwem NATO - dodał.

- Te działania redukują ryzyko błędnych ocen i eskalacji wojny poza terytorium Ukrainy. Dajemy jasno do zrozumienia, że jesteśmy przygotowani do obrony każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - dodał sekretarz generalny.

Hymn NATO odegrany podczas ceremonii wciągnięcia flagi Finlandii na maszt
Hymn NATO odegrany podczas ceremonii wciągnięcia flagi Finlandii na masztReuters

Podwojenie wysiłków

Stoltenberg zauważył, że przygotowując się na bardziej niebezpieczne czasy, należy podwoić wysiłki na rzecz ochrony "jednego miliarda naszych obywateli i międzynarodowego ładu opartego na zasadach".

- Wojna toczy się w Europie. Globalni rywale, autorytarne reżimy rzucają wyzwanie naszym wartościom, interesom i bezpieczeństwu. Zagrożenia są coraz większe i liczniejsze: od terroryzmu po cyberataki, od proliferacji broni jądrowej po zmiany klimatu. Musimy się przygotować na tę nową erę strategicznej rywalizacji - zaapelował Stoltenberg.

- Oczekuję, że podczas szczytu NATO w Wilnie (11-12 lipca) przywódcy krajów członkowskich uzgodnią nowe zobowiązanie dotyczące wydatków na obronność. 2 procent PKB rocznie ma stanowić minimum, a nie pułap, które musimy inwestować w naszą obronność. (...) Potrzebujemy tych inwestycji i zdolności produkcyjnych na już i na długo. Idziemy we właściwym kierunku, ale nie tak szybko, jak wymaga tego niebezpieczny świat, w którym się znaleźliśmy - podkreślił szef NATO.

PAP

Autorka/Autor:akr, tas/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: