Szczyt w Moritzburgu pod znakiem nielegalnej imigracji


Komisja Europejska zaproponowała, by kraje członkowskie Unii Europejskiej przyjęły do siebie 40 tys. uchodźców. Do Polski miałoby trafić 2 tys. 659 osób. M. in. o polityce migracyjnej wobec uchodźców będą dziś rozmawiać szefowie resortów spraw wewnętrznych Grupy G6. W spotkaniu weźmie udział także szefowa polskiej MSW Teresa Piotrowska.

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Grupy G6, odbędzie się w Moritzburgu, w pobliżu Drezna (Niemcy). W rozmowach, wezmą udział, poza państwami członkowskimi G6 - Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Włochami, Hiszpanią i Polską - także przedstawiciele USA oraz Komisarz UE ds. migracji i spraw wewnętrznych. - Rozmowy będą dotyczyć najważniejszych spraw związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym UE. W trakcie rozmów poruszona zostanie kwestia polityki migracyjnej wobec uchodźców, w związku z założeniami nowej Europejskiej Agendy Migracyjnej - poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Inne tematy

Ponadto, jak dodała, uczestnicy spotkania "wymienią poglądy na temat działań podejmowanych w zakresie zwalczania terroryzmu i problemu radykalizacji". - Wśród planowanych tematów rozmów znajduje się także kwestia zwalczania przestępczości zorganizowanej, w tym kradzieży pojazdów oraz zwalczanie cyberprzestępczości - podkreśliła Woźniak. Jak zaznaczyła, podczas dwudniowych obrad, odbędą się również "rozmowy bilateralne z najważniejszymi dla Polski partnerami".

Duże wymagania?

27 maja Komisja Europejska zaproponowała rozmieszczenie w krajach UE 40 tys. uchodźców, którzy docierają przez Morze Śródziemne do Włoch i Grecji. Do Polski miałoby trafić 2 tys. 659 osób. KE proponuje także, by - oprócz przejęcia 40 tys. imigrantów od Włoch i Grecji - kraje Unii zobowiązały się również do przesiedlenia w ciągu dwóch lat 20 tys. uchodźców przebywających obecnie w obozach poza UE, głównie Syryjczyków. W ramach tych przesiedleń do Polski miałyby trafić 962 osoby, ale udział w tym programie będzie dobrowolny. Rzeczniczka MSW odnosząc się do tego mówiła w środę, że jest to propozycja. - Te kwestie będą omawiane nadal w ramach struktur europejskich. Każdy kraj znając swoje możliwości powinien podejmować decyzję samodzielnie. W dalszym ciągu uważamy, że kwestia tej dobrowolności powinna być zachowana - dodała. Zwracała uwagę również na fakt, że na Ukrainie jest nadal niestabilna sytuacja, co może się wiązać z tym, że obywatele Ukrainy będą szukali pomocy i wsparcia w Polsce.

Inicjatywa nieformalna

Grupa G6 funkcjonująca od 2003 r., jest nieformalną inicjatywą w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego, zrzeszającą największe państwa członkowskie UE: Niemcy, Wielką Brytanię, Francję, Włochy, Hiszpanię i (od marca 2006 r.) Polskę. W obecnym półroczu prezydencję w Grupie G6 sprawują Niemcy. Spotkania Grupy stanowią forum konsultacji i uzgodnień w bieżących sprawach bezpieczeństwa wewnętrznego UE, dotyczących m.in. wzmacniania wspólnych działań służących zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i terroryzmu, jak również skutecznej ochrony granic i przeciwdziałania nielegalnej imigracji. Formuła współpracy w ramach G6 opiera się na organizacji raz na pół roku spotkania ministerialnego przez kraj aktualnie sprawujący przewodnictwo w Grupie. Zaproponowane przez KE działania, dotyczące uchodźców, mają odciążyć kraje na południu UE, które przyjmują dziesiątki tysięcy uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Autor: mn//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA