Szczyt USA - ASEAN. Joe Biden o "kluczowym" partnerstwie i "nowej erze" w stosunkach

Źródło:
Reuters

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że pierwszy szczyt w Waszyngtonie z przywódcami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) zapoczątkował "nową erę" w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a blokiem 10 państw.

W 28-punktowym "oświadczeniu strategicznym" po dwudniowym spotkaniu obie strony wykonały krok, który analitycy nazwali symbolicznym, zobowiązując się do podniesienia w listopadzie ich stosunków z partnerstwa strategicznego do "wszechstronnego partnerstwa strategicznego".

W kwestii Ukrainy potwierdzono "poszanowanie suwerenności, niezależności politycznej i integralności terytorialnej", co było sformułowaniem dalej idącym niż dotychczasowe oświadczenia ASEAN. W oświadczeniu nie potępiono Rosji za inwazję z 24 lutego.

Do ASEAN należą Brunei, Kambodża, Indonezja, Laos, Malezja, Myanmar, Filipiny, Singapur, Tajlandia i Wietnam. Przywódca Mjanmy (d. Birma) został wykluczony ze szczytu z powodu zamachu stanu, który miał miejsce w zeszłym roku. Filipiny były reprezentowane na spotkaniu przez swojego ministra spraw zagranicznych.

Biden o "kluczowym" partnerstwie i "nowej erze" w stosunkach

Szczyt był pierwszym takim spotkaniem od 2016 roku, którego gospodarzem był prezydent USA.

Administracja Bidena ma nadzieję, że pokaże on, iż Stany Zjednoczone nadal koncentrują się na regionie Indo-Pacyfiku i długoterminowym wyzwaniu, jakim są Chiny, postrzegane przez USA jako główny konkurent, pomimo inwazji Rosji na Ukrainę. Biden miał również nadzieję, że uda mu się przekonać kraje ASEAN do zaostrzenia stanowiska wobec Rosji.

Amerykański prezydent powiedział przywódcom ASEAN, że "w ciągu najbliższych 50 lat znaczna część historii naszego świata będzie pisana w krajach ASEAN". - Nasze stosunki z wami to przyszłość, w nadchodzących latach i dekadach - oświadczył.

Biden nazwał partnerstwo "kluczowym", dodając: - Rozpoczynamy nową erę w stosunkach USA - ASEAN.

Harris: mamy wspólną wizję dla tego regionu

Wiceprezydent Kamala Harris powiedziała, że Stany Zjednoczone pozostaną w Azji Południowo-Wschodniej przez "pokolenia" i podkreśliła potrzebę utrzymania wolności mórz, która zdaniem Stanów Zjednoczonych jest kwestionowana przez Chiny.

- Stany Zjednoczone i ASEAN mają wspólną wizję dla tego regionu i razem będziemy ustrzegać się przed zagrożeniami dla międzynarodowych zasad i norm - powiedziała Harris.

Oświadczyła, że Waszyngton będzie nadal reagował wraz z ASEAN na zagrożenie związane z wirusem COVID-19. Dodała, że USA przekazało już ponad 115 milionów dawek szczepionek dla tego regionu. Powiedziała, że obie strony muszą wykazać się wspólną ambicją w kwestii zmian klimatycznych, przyspieszyć przejście na czystą energię i zaspokoić potrzeby infrastrukturalne w sposób zrównoważony.

Autorka/Autor:pp

Źródło: Reuters