Morawiecki: podstawą do dialogu jest wycofanie się Rosji z agresywnej polityki wobec sąsiadów

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP
Premier Mateusz Morawiecki przed szczytem UE o warunkach dialogu z Rosją
Premier Mateusz Morawiecki przed szczytem UE o warunkach dialogu z RosjąTVN24
wideo 2/5
TVN24Premier Mateusz Morawiecki przed szczytem UE o warunkach dialogu z Rosją

Obszary do dyskusji muszą dotyczyć wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Nie można wybierać sobie tematów, które komuś pasują, a zapominać o fundamentalnych problemach – mówił przed rozpoczęciem szczytu Unii Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, jedną z tych zasadniczych spraw jest polityka Rosji wobec sąsiadów.

Premier Mateusz Morawiecki mówił przed rozpoczęciem szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, że "trzeba podkreślić to, że obecna dyskusja wobec Rosji i spraw rosyjskich i związana z polityką Rosji wobec sąsiadów i próba wyniesienia jej na najwyższy poziom polityczny musi przede wszystkim wiązać się z wycofaniem Rosji z agresywnej polityki wobec swoich sąsiadów".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Ewentualne wybrane obszary do dyskusji muszą dotyczyć wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, nie można wybierać sobie a la carte z tematów, które komuś pasują tych, które są akurat dla jednego z państw członkowskich istotniejsze, a zapominać o fundamentalnych problemach, o zasadniczych sprawach związanych z polityką Federacji Rosyjskiej wobec sąsiadów. Takie stanowisko ma Polska - oświadczył.

- W sytuacji, kiedy widzimy agresywne zachowania, ataki hybrydowe na naszych sąsiadów, na nas samych w kontekście ostatniego ataku cyfrowego, zagrożenia bezpieczeństwa, to trudno jest podejmować dialog na najwyższym poziomie tak, jak niektóre państwa proponują albo sygnalizują - mówił Morawiecki.

Jak dodał, "wskazujemy na to, że solidarność europejska wymaga zrozumienia interesów i w szczególności tych elementów bezpieczeństwa całej UE, wschodniej flanki UE, NATO i nie można tutaj kuglować tymi różnymi wartościami, zasadami, ponieważ wartością nadrzędną jest bezpieczeństwo międzynarodowe". Zapewniał, że o jedność UE na wschodniej flance dbają państwa bałtyckie oraz m.in. Rumunia.

- Będę bardzo mocno wskazywał na politykę Rosji w kontekście cyberataków, tutaj też znalazło to swoje odzwierciedlenie w (przygotowanych) konkluzjach (ze szczytu – red.) - poinformował szef polskiego rządu.

Rusza szczyt Unii Europejskiej

Szef polskiego rządu weźmie udział w spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej. Liderzy będą rozmawiać w Brukseli m.in. o koordynacji działań dotyczących pandemii COVID-19, Funduszu Odbudowy i polityce migracyjnej. Wśród tematów szczytu nie zabraknie też relacji zagranicznych UE, w tym z Rosją, Turcją i Białorusią. Na zakończenie szczytu planowana jest rozmowa przedstawicieli państw strefy euro.

Podczas szczytu szefowie państw i rządów mają potwierdzić zaangażowanie UE na rzecz solidarności międzynarodowej w odpowiedzi na pandemię, w tym intensyfikację produkcji szczepionek i dystrybuowanie ich za pośrednictwem mechanizmu COVAX. Unijni liderzy dokonają też przeglądu stanu prac we wdrażaniu Funduszu Odbudowy.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości