"Prezydent Trump zaprosił prezydenta Dudę do swojego pokoju"

TVN24


Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem o wzmacnianiu polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Rozmowa odbyła się w środę przy okazji szczytu NATO.

Jak relacjonował korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski, do krótkiej rozmowy Dudy i Trumpa doszło, gdy obaj prezydenci wracali ze wspólnego zdjęcia.

- Prezydent Trump zaprosił prezydenta Dudę do swojego pokoju tutaj w siedzibie Sojuszu - wyjaśnił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Jak mówił, prezydenci rozmawiali "głównie o współpracy wojskowej, w tym o wzmacnianiu polsko-amerykańskiej kooperacji wojskowej, w zakresie sprzętu i w zakresie współpracy jednostek wojskowych".

- Prezydenci omówili też kalendarz kontaktów politycznych na najwyższym szczeblu – dodał.

W rozmowie uczestniczył też doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton, a także minister Szczerski.

Jak relacjonował Maciej Sokołowski, dłuższe spotkanie prezydentów nie jest planowane.

Donald Trump zaprosił Andrzeja Dudę do swojego pokoju w siedzibie NATO
twitter.com/prezydentpl

Wydatki i deklaracja "4x30"

W Brukseli rozpoczął się w środę szczyt NATO. Przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego mają rozmawiać między innymi o wydatkach, nowych dowództwach i zdolnościach obronnych.

Sesja robocza szczytu zakończy się około godziny 17 konferencją prasową szefa NATO. Okazją do poruszenia tematu relacji transatlantyckich, a także stosunków z Rosją, Iranem, czy Koreą Północną będzie zaplanowana na wieczór kolacja w Królewskim Muzeum Sztuki i Historii w Parku 50-lecia w Brukseli. Przywódcy na szczycie mają zatwierdzić inicjatywę "4x30", polegającą między innymi na wzmocnieniu zdolności do szybkiego reagowania. Zakłada ona, że do 2020 roku państwa Sojuszu będą utrzymywać na wysokim poziomie gotowości 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

Krótka rozmowa Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa
Twitter/@marcin_kedryna
Krótkie spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa
Reuters

Autor: tmw//kg / Źródło: TVN24, PAP

Raporty: