TVN24 | Świat

"Znaczące i skuteczne" działania na rzecz klimatu. Postanowienia szczytu G20

TVN24 | Świat

Autor:
ft
Źródło:
PAP, Reuters

Liderzy państw grupy G20 zobowiązali się w czasie szczytu w Rzymie do "znaczących i skutecznych" działań na rzecz walki z kryzysem klimatycznym - podały w niedzielę media, przytaczając treść komunikatu końcowego. W projekcie dokumentu zapisano, że uczestnicy obrad wyznaczyli cel maksymalnego globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza.

Według źródeł cytowanych przez media, jest to deklaracja napisana "bardziej stanowczym językiem" niż porozumienie paryskie. Ponadto w projekcie komunikatu końcowego mowa jest o tym, że cel zerowych emisji ma zostać osiągnięty "około połowy wieku", co jest bardziej ogólnikowym określeniem i terminem niż rozważany wcześniej rok 2050, nie do przyjęcia przez niektóre kraje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Szefowie państw i rządów 19 państw i Unii Europejskiej zadeklarowali, że do końca tego roku zakończą finansowanie nowych elektrowni węglowych. Jest też zapowiedź wyasygnowania 100 miliardów dolarów na fundusz klimatyczny i wsparcie krajów rozwijających się.

"Zobowiązujemy się zredukować znacznie naszą zbiorową emisję gazów cieplarnianych, biorąc pod uwagę warunki w poszczególnych państwach i szanując nasze krajowe zobowiązania" - głosi komunikat.

Uznano w nim, że "emisja metanu w znacznym stopniu przyczynia się do zmian klimatycznych i podkreślamy, że przy uwzględnieniu sytuacji w krajach, jej redukcja może być jednym z najszybszych, wykonalnych i gospodarczych sposobów, by je ograniczyć"

W projekcie komunikatu podkreślono, że w tej dekadzie należy podjąć dalsze kroki w obronie klimatu.

- Na tym forum mamy różne opinie co do tego, jak szybko musimy zacząć działać i z jaką prędkością trzeba zmienić kurs - przyznał, odnosząc się do kwestii klimatu, gospodarz obrad, premier Włoch Mario Draghi. Jak zauważył, różne stanowiska nie mogą "obniżyć ambicji". Draghi stwierdził, że pojawiają się pytania o to, jak wiarygodne są podjęte zobowiązania, "biorąc pod uwagę poprzednie porażki".

G20 w walce z pandemią

Kolejne zobowiązanie obrad w Rzymie to potwierdzenie planu zaszczepienia przeciwko COVID-19 w tym roku co najmniej 40 procent ludności świata. Wyznaczony też został nowy cel: 70 procent zaszczepionych do połowy 2022 roku, przyspieszenie dostaw preparatów dla krajów rozwijających się, zagwarantowanie "szybkiej i sprawiedliwej dystrybucji" na całym świecie.

Uczestnicy rzymskiego szczytu zobowiązali się do działań, by przywrócić podróże międzynarodowe "w sposób bezpieczny i uporządkowany", zgodnie ze wspólnymi standardami takimi, jak dokumenty szczepień i testów.

Liderzy 20 największych gospodarek świata zapowiedzieli także, że podejmą starania o to, by zmniejszyć z 300 do 100 dni okres potrzebny na stworzenie nowych szczepionek, lekarstw i testów w przypadku nowych pandemii.

Co jeszcze ustalono na szczycie G20?

W dokumencie jest ponadto mowa o zaangażowaniu na rzecz równości płci, "fundamentalnej roli emancypacji oraz przywództwa kobiet i dziewcząt na wszystkich poziomach".

Odnotowano konieczność działań na rzecz integracji migrantów i uchodźców "w duchu międzynarodowej współpracy i zgodnie z polityką, ustawodawstwem i warunkami krajowymi przy zagwarantowaniu pełnego poszanowania ich praw i fundamentalnej wolności niezależnie od statusu migracyjnego".

Biden: USA i Unia Europejska inaugurują nową erę współpracy

Na marginesie szczytu G20 odbyło się spotkanie prezydenta USA Joe Bidena oraz szefowej KE Ursuli von der Leyen. Amerykański przywódca po rozmowie oświadczył, że Stany Zjednoczone i UE znów razem będą stawiać czoła wyzwaniom XXI wieku. - Tylko demokracje mogą znaleźć ważne rozwiązania - mówił dziennikarzom Biden.

Odnosząc się do okresu swej prezydentury, stwierdził, że "USA i Unia Europejska w ostatnich dziewięciu miesiącach zjednoczyły się ponownie, by stawić czoła ważnym wyzwaniom, szukając tego, co je łączy". Dodał, że wiele spornych kwestii zostało już rozwiązanych. - Europa i Stany Zjednoczone są i będą dobrymi przyjaciółmi - oświadczył prezydent USA Joe Biden na spotkaniu z dziennikarzami.

Przywódca USA zapowiedział natychmiastowe zdjęcie ceł na europejską stal i aluminium. Komisja Europejska ma zaś zaproponować to samo w odniesieniu do amerykańskich produktów. - Dzisiaj USA i Unia Europejska inaugurują nową erę współpracy transatlantyckiej, która przyniesie korzyści wszystkim naszym obywatelom, zarówno teraz, jak i sądzę w przyszłości - zaznaczył.

Szczyt G20 w Rzymie

Państwa grupy G20 (19 państw z największą gospodarką oraz Unia Europejska) reprezentują 80 procent światowego PKB, 75 procent globalnego handlu, 60 procent ludności planety i odpowiadają za 75 procent emisji gazów cieplarnianych. To zaś oznacza, że państwa tej grupy są głównym motorem gospodarki, ale jednocześnie największym trucicielem planety- zauważa włoska prasa.

Do Rzymu przybyli między innymi prezydenci: USA Joe Biden, Francji Emmanuel Macron, Korei Południowej Mun Dze In, Brazylii Jair Bolsonaro, premier Indii Narendra Modi, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Na szczycie byli też szef rządu Kanady Justin Trudeau, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i ustępująca wkrótce kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Grupa G20PAP

Autor:ft

Źródło: PAP, Reuters