W Duszanbe rusza szczyt anty-NATO. "Putin po drodze wpadł do Inguszetii"

Pościg za generałem przed szczytem anty-NATO w Duszanbe kremlin.ru

Przywódcy państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (nazywanej sojuszem anty-NATO) spotykają się w stolicy Tadżykistanu. Podczas dwudniowych obrad będą dyskutować o zagrożeniu terrorystycznym i współpracy militarnej. W Tadżykistanie nadal trwa obława na byłego wiceministra obrony Abduhalima Nazarzodiego, który został oskarżony o "zdradę, terroryzm i dywersję".

Do Duszanbe udali się prezydenci sześciu krajów członkowskich Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), w tym: Rosji, Białorusi, Armenii, Kazachstanu i Kirgistanu.

Przywódcy będą dyskutować m.in. o zacieśnieniu współpracy w ramach ODKB, która ma odpowiadać na wyzwania związane z bezpieczeństwem regionu.

Szczególną uwagę - według doniesień mediów rosyjskich - uczestnicy spotkania poświęcą walce z terroryzmem i ekstremizmem.

Tematem rozmów będzie także wybór nowego sekretarza generalnego OBWE. Obecny, Nikołaj Bordiuża, objął to stanowisko 12 lat temu.

"Sprawa ta będzie dyskutowana w formacie zamkniętym" - zapowiedział doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow, cytowany przez portal gazeta.ru.

Bordiuża apelował wcześniej m.in. do NATO o współpracę z Organizacją Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w walce z przemytem narkotyków w Afganistanie.

"Nieoczekiwana zmiana planów"

"W drodze do Tadżykistanu Władimir Putin postanowił nieoczekiwanie odwiedzić Inguszetię, gdzie poprowadzi naradę ds. rozwoju regionu" – poinformowała rosyjska prorządowa telewizja LifeNews.

Wraz z Putinem do tadżyckiej stolicy udali się członkowie rosyjskiego rządu, w tym minister ds. Kaukazu Północnego, gen. Lew Kuzniecow.

Po udzieleniu wskazówek władzom Inguszetii, jak sprzyjać rozwojowi regionu, Putin udał się do Duszanbe, gdzie weźmie udział w nieformalnej kolacji spotkaniu z przywódcami państw ODKB.

W planach prezydenta Rosji jest także spotkanie w cztery oczy z przywódcą Tadżykistanu Emomalim Rachmonem.

Sprawa ściganego generała

Jednym z tematem ich rozmów będzie "stabilizacja sytuacji w Tadżykistanie", związana z "buntem" generała i byłego wiceministra obrony Abduhalima Nazarzodiego, który został oskarżony o "zdradę, terroryzm i dywersję".

Generał jest poszukiwany od 4 września, kiedy - zgodnie z oskarżeniem - miał przeprowadzić zbrojny atak na posterunki policji w Wahdati oraz na siły bezpieczeństwa na lotnisku w Duszanbe.

Służby dotąd zatrzymały stu jego ludzi. W operacji ujęcia generała zginęło 30 rebeliantów. Sam Nazarzodi może ukrywać się w okolicy przełęczy Ramit, nieopodal miasta Wahnadi.

Wcześniej w tadżykistańskich mediach pojawiły się doniesienia, że Nazarzodi został schwytany. Agencja Asia Plus podała nawet informację, że został zastrzelony w czasie operacji, jednak nie została ona potwierdzona.

Rosyjska agencja TASS, powołując się na rozmówców w służbach bezpieczeństwa Tadżykistanu, przekazała wczoraj, że "miejsce pobytu generała zostało zlokalizowane i zablokowane".

Nazarzodi jest byłym dowódcą islamskich grup opozycyjnych i działaczem Islamskiej Partii Odrodzenia Tadżykistanu, która w czasie wojny domowej w latach 1992-97 była jednym z ugrupowań Zjednoczonej Opozycji Tadżykistanu.

Autor: tas\mtom\kwoj / Źródło: RIA Nowosti, vz.ru, Asia Plus, TASS

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru