Szczepionka opracowana przez Pfizera i BioNTech jest równie skuteczna w przypadku nowych mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 - wynika z wstępnych badań ekspertów Pfizera. Jak podkreślił współpracujący z koncernem wirusolog dr Phil Dormitzer, choć badania nie zostały jeszcze poddane "krytycznemu osądowi środowiska medycznego" w literaturze naukowej, to rezultaty "nastrajają optymistycznie".
W Wielkiej Brytanii i w RPA władze ogłosiły w ostatnich tygodniach wykrycie nowych mutacji koronawirusa SARS-CoV-2, które doprowadziły do gwałtownego wzrostu liczby zakażeń. Przypadki infekcji wywołanych tymi odmianami patogenu odnotowywane są w kolejnych krajach. Pojawiło się pytanie, czy opracowane szczepionki przeciwko COVID-19 będą skuteczne również przy nowych wariantach wirusa. Naukowcy byli zdania, że tak właśnie będzie, teraz są na to pierwsze konkretne dowody oparte na wstępnych badaniach.
Czytaj więcej: Szczepienia przeciwko COVID-19 - najważniejsze informacje
Eksperci Pfizera: nasza szczepionka jest skuteczna również przy mutacjach koronawirusa
Przypuszczenie, że szczepionki będą skuteczne także wobec nowych mutacji koronawirusa potwierdzają wstępne badania przeprowadzone przez ekspertów Pfizera i naukowców z University of Texas Medical Branch w Galveston. Wykazały one, że szczepionka opracowana przez Pfizera i BioNTech jest skuteczna w neutralizowaniu koronawirusa także w tych przypadkach, gdy doszło do jego mutacji. Naukowcy sprawdzili, jak na zmutowane szczepy wirusa SARS-CoV-2 działają surowice 20 osób wcześniej zaszczepionych preparatem Pfizera. Okazało się, że tak samo skutecznie jak na "zwykłego" wirusa SARS-CoV-2.
- Szczepionka Pfizera jest skuteczna w neutralizowaniu koronawirusa również w tych przypadkach, gdy doszło do mutacji białka fuzyjnego - poinformował w piątek w rozmowie z Agencją Reutera dr Phil Dormitzer, wirusolog zatrudniony przez koncern Pfizer. Dotyczy to zarówno wariantu odkrytego w Wielkiej Brytanii, jak i tego z RPA.
"Przetestowaliśmy 16 różnych mutacji i żadna z nich nie zdołała oprzeć się naszej szczepionce"
Jak zastrzegł Dormitzer, badania mają charakter wstępny i nie zostały jeszcze poddane krytycznemu osądowi środowiska medycznego w literaturze naukowej. Wyniki jednak - dodał - nastrajają optymistycznie. W dotychczasowych pracach badawczych laboratorium naukowego Pfizera uwzględniono łącznie 16 wariantów koronawirusa, który odznacza się większą zdolnością zakażania niż koronawirus wyjściowy.
- Jak dotąd przetestowaliśmy 16 różnych mutacji i żadna z nich nie zdołała oprzeć się naszej szczepionce, co jest oczywiście dobrą informacją. Niestety, nie oznacza to jeszcze, że w przypadku siedemnastej mutacji szczepionka będzie równie skuteczna - przyznał Dormitzer.
Badacze zdają sobie sprawę, że ciągła ewolucja SARS-CoV-2 wymusza ciągłe monitorowanie zmian mogących wpływać na skuteczność szczepień. Nadzorowi temu towarzyszą przygotowania na wypadek, gdyby powstała mutacja SARS-CoV-2, która będzie wymagała zmiany szczepionki. Taka aktualizacja szczepionki stworzonej na bazie mRNA - takie są preparaty firm Pfizer/BioNTech i Moderna - byłaby jednak ułatwiona dzięki elastyczności tej technologii.
Czytaj więcej: Jak się zaszczepić? Gdzie jest twój punkt szczepień?
Źródło: PAP