Prezes Moderny: nasza szczepionka może chronić organizm przez kilka lat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Moderna może zapewnić ochronę organizmu nawet przez kilka lat - powiedział prezes tej amerykańskiej spółki Stephane Bancel. Zastrzegł jednak potrzebę zebrania większej liczby danych, aby szacunki te okazały się definitywne. 

W środę Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała warunkowe pozwolenie na wprowadzenie na rynek szczepionki na COVID-19 firmy Moderna. Tym samym to druga szczepionka - po tej firm Pfizer i BioNTech - która może być stosowana na terenie Unii Europejskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zwykle przygotowanie i uzyskanie zgody na użycie szczepionki wymaga lat, dlatego powracają pytania do naukowców i władz o bezpieczeństwo stosowania szczepionek przeciwko COVID-19. - Najgorszy scenariusz, który był przedstawiany w mediach jesienią, polegający na tym, że szczepionka będzie skuteczna przez miesiąc czy dwa, myślę że można wyrzucić przez okno - ocenił prezes Moderny Stephane Bancel.

- Rozkład przeciwciał wygenerowanych przez szczepionkę w ludzkim ciele przebiegł bardzo powoli. Uważamy, że organizm może być chroniony potencjalnie przez kilka lat - dodał Stephane Bancel. Prezes amerykańskiego koncernu dodał, że jego firma zamierzała udowodnić, że szczepionka będzie również efektywna przeciwko różnym wariantom koronawirusa - z Wielkiej Brytanii i Republiki Południowej Afryki.

Zastrzegł jednak potrzebę zebrania większej liczby danych, aby szacunki te okazały się definitywne. 

Szczepionki przeciw COVID-19PAP

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości