Świat

Dwa uderzenia w mur Starego Miasta. Siły koalicji w centrum Ar-Rakki

Świat


Wspierane przez USA oddziały Syryjskich Sił Demokratycznych weszły do Starego Miasta w Ar-Rakce, kontrolowanego przez tak zwane Państwo Islamskie. Dowodzona przez USA koalicja podała w poniedziałek, że stworzono wyłom w historycznym murze wokół Starego Miasta.

Chodzi o dwie 25-metrowe części muru Rafika - podała koalicja.

Wkroczono z trzech stron

Arabsko-kurdyjski sojusz Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) wszedł do Rakki, bastionu tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii, 6 czerwca i w krótkim czasie zajął kilka dzielnic na wschodzie i zachodzie miasta. W miarę zbliżania się do centrum, kurdyjscy bojownicy napotykali jednak na silny opór ze strony dżihadystów.

W niedzielę kurdyjskie oddziały po raz pierwszy weszły do Rakki od południa pokonując Eufrat i znalazły się w nowej części miasta.

Podczas walk obok otaczającego Stare Miasto historycznego muru z VIII wieku SDF spotkały się z silnym oporem bojowników IS, którzy wykorzystywali go jako pozycję obronną i zaminowali pobliskie tereny.

"Uderzenia w dwie niewielkie części muru umożliwiły siłom kolacji i sprzymierzonym oddziałom wejście do Starego Miasta" - podało dowództwo sił amerykańskich na Bliskim Wschodzie. Dzięki temu "ocalono życie członków SDF i cywilów".

Te uderzania pozwoliły na "zachowanie integralności największej części muru", który ma długość 2,5 kilometra - dodano.

Według koalicji, położonej na północy Syrii Rakki broni ok. 2,5 tysiąca dżihadystów.

Nieformalna stolica kalifatu

IS zajęło Rakkę w 2014 roku i przekształciło miasto w swoją stolicę w Syrii. W Rakce dżihadyści dokonywali swych największych okrucieństw, m.in. publicznego ścinania wrogów. Miasto jest też centrum planowania zamachów IS za granicą.

Od początku walk o Rakkę ONZ wyraża zaniepokojenie losem cywilów uwięzionych w mieście. Według szacunków ONZ może chodzić o około 100 tysięcy ludzi.

W Ar-Rakce sojusz SDF jest wspierany z powietrza przez międzynarodową koalicję. Poza Ar-Rakką IS kontroluje większość gęsto zaludnionej syryjskiej doliny Eufratu.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości